Korat

Korat

Korat - charakteristika

Energetická Inteligentná Milujúca Citlivá Kľudná Tichá
Dĺžka: 38 - 46 cm
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 15 - 20 rokov
Srsť: Krátka

Strieborno-modré mačky so smaragdovozelenými očami pochádzajú údajne zo 14. storočia na základe ich vyobrazenia v antickej literatúre.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Korat - obrázky

Korat vzhlad Korat vyzor Korat foto

Povaha plemena: Korat

Inteligentný a svojhlavý Korat je majetnícky voči svojim ľuďom. Rád sa zdržiava v ich blízkosti a neopustí ich kvôli návšteve. Svoje srdce venuje jednému alebo dvom ľuďom, ktorých spoločnosť uprednostňuje alebo s ktorými trávi najviac času, ale určite je ochotný prijať náklonnosť aj od iných. Uvedomte si tento sklon skôr, ako si korata zaobstaráte, pre prípad, že by vás to, že vás bude mačka neustále nasledovať, privádzalo do šialenstva. Korat nie je samotár. Najlepšie sa mu darí v spoločnosti, či už je to niekto, kto pracuje doma, alebo iné zviera. Zdá sa, že existuje dôvod, prečo sa tradične dávali vždy v pároch. U korata, ktorý často zostáva sám alebo je ignorovaný, sa môžu objaviť problémy so správaním, ako je agresia alebo separačná úzkosť. To však neznamená, že dospelé koraty si nemôžu vymeniť náklonnosť. Mačky umiestnené v nových domovoch sa rýchlo adaptujú a úzko sa viažu na svoju novú rodinu. Ide o energickú mačku, ktorá sa rada učí triky, hrá aport a dokonca chodí na vodítku. Korat sa dá ľahko naučiť pravidlám domácnosti, ak ho odmeníte pohladením, radostným "Dobrá mačka" alebo pamlskom. Korekcie obmedzte na hlasné "Nie!" alebo tlesknutie rukou. Ak máte viac mačiek, uistite sa, že máte dostatok hračiek. Korat sa v mačacej škôlke nenaučil deliť a môže byť tvrdohlavý, keď sa chce vzdať hračiek alebo iných predmetov, ktoré považuje za svoje. Hoci môže byť odvážny s určitými záľubami a nerád, korat je vo všeobecnosti pokojná mačka, ktorá má rada pokojné prostredie. Hoci nie je známy tým, že by bol zhovorčivý, keď chce vyjadriť svoj názor, je schopný vydávať rôzne zvuky, od cvrlikania až po krik. Korat si vyberte, ak máte radi mačku na kolenách. S radosťou vám túto túžbu splní, kedykoľvek si to budete priať.

Korat - starostlivosť

Krátka jednoduchá srsť korata si vyžaduje len málo starostlivosti. Týždenne ju rozčesávajte, aby ste odstránili všetky odumreté chlpy. Kúpeľ je potrebný len zriedka. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni. Korat je dobré chovať len ako vnútornú mačku, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Koratám, ktoré chodia von, tiež hrozí, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.