Sibírska mačka

Sibírska mačka

Sibírska mačka - charakteristika

Inteligentná Hravá Milujúca
Dĺžka: 43 - 64 cm
Hmotnosť: 4 - 8 kg
Dĺžka života: 11 - 15 rokov
Srsť: Stredne dlhá

Sibírske mačky, očarujúce domorodkyne sibírskej subarktickej tajgy, vďačia za svoju hustú ochrannú srsť drsnému prostrediu. Tieto mačky sú veľmi láskavé a hravé, keď chcú, nepotrebujú veľa pohybu a sú rovnako šťastné, keď sa môžu túliť k svojmu človeku, ako aj keď sa naháňajú za laserovou hračkou. Budú vás všade nasledovať a ochotne sa zúčastnia na všetkom, čo robíte, či sa vám to páči, alebo nie. Ak túžite po teplom kamarátovi na maznanie, sibírska mačka môže byť ideálnym mačacím členom rodiny.

Keď uvažujete o sibírskej mačke, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia sibírskych mačiek uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Sibírska mačka - obrázky

Sibírska mačka vzhlad Sibírska mačka vyzor Sibírska mačka foto

Povaha plemena: Sibírska mačka

Srdce Sibírčana je tak teplé, ako je jeho vlasť studená. Miluje ľudí a chce byť v ich blízkosti, takže očakávajte, že vás táto láskavá mačka bude nasledovať všade, vrátane kúpeľne, a bude vám "pomáhať" pri čítaní, sledovaní televízie, práci na počítači a príprave jedla. Sedieť vám na kolenách, kým mu česáte srsť, môže byť pre neho vrcholom dňa. Keď sa vrátite z práce, možno na vás nebude čakať martini, ale s radosťou vám porozpráva o svojom dni tichým, príjemným trilkovaním a cvrlikaním, popretkávaným niekoľkými mňaučaniami a vrčaním. Hostia ho budú považovať za geniálneho hostiteľa; nie je to typická mačka, ktorá sa v prítomnosti cudzích ľudí hanbí. Okrem toho, že je sibírska mačka milujúca a pozorná, je aj aktívna a hravá. Bude podnecovať hry na aportovanie tým, že vám prinesie obľúbenú hračku na hádzanie. Hračkou pre túto šikovnú mačku sa môže stať akýkoľvek predmet, preto držte šperky alebo iné potenciálne zaujímavé predmety mimo jej dohľadu. Učiť ho triky je zábavný a jednoduchý spôsob, ako vyzvať jeho bystrý mozog. Vzhľadom na to, že je dedičom lesných obyvateľov, rád sa hrá s vodou - možno je to genetická spomienka na to, ako si chodil na ryby pre večeru. Nebuďte prekvapení, ak vás rád špliecha vo vani, pije z fontány alebo kohútika alebo robí kaluže šúchaním labky v miske na vodu. Ako sa na pracovnú a loveckú mačku sluší, je veľmi atletický a môžete ho nájsť, ako balansuje na vrchole dverí alebo sa vrúti na najvyšší bod v miestnosti. V skutočnosti môžu byť sibírski tréneri tajomstvom úspechu ruských gymnastov. Aktivita a hluk mu nebudú ani trochu prekážať. Jeho pokojná povaha mu dáva potenciál byť terapeutickou mačkou. Ak už nič iné, rád sa k vám pritúli, keď ste prechladli alebo máte inú chorobu. A hoci miluje pozornosť, nie je náročný a trpezlivo počká, kým budete mať čas venovať sa mu.

Sibírska mačka - starostlivosť

Hustú trojitú srsť sibírskeho kocúra treba niekoľkokrát týždenne česať alebo kefovať, aby sa zabránilo zamotaniu alebo tvorbe rohoží. Na jar a na jeseň srsť sezónne líha a v tomto období ju možno budete musieť častejšie upravovať. Kúpanie je potrebné len zriedka, čo je dobré, pretože srsť je veľmi odolná voči vode. Môže byť ťažké navlhčiť sibírsku srsť natoľko, aby ste ju mohli umyť šampónom. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Väčšina rastu sibírskych uší sa uskutočňuje v prvom a pol roku života. Chovateľ vášho mačiatka vám môže odporučiť, aby ste ho počas tohto obdobia kŕmili krmivom pre mačiatka, aby ste mu zabezpečili dostatok výživy. Udržiavajte podstielku v bezchybnej čistote. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni a čistá podstielka pomôže udržať čistú aj dlhú srsť. Je dobré chovať sibírsku mačku len ako vnútornú, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. U sibírskych mačiek, ktoré chodia von, hrozí aj riziko, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil. Ak je to možné, postavte svojej sibírskej mačke veľký vonkajší výbeh, kde môže bezpečne skákať a šplhať.