Sphynx

Sphynx

Sphynx - charakteristika

Milujúca Inteligentná Spoločenská Tichá
Dĺžka: 33 - 38 cm
Hmotnosť: 4 - 7 kg
Dĺžka života: 15 - 20 rokov
Srsť: Krátka

Mačky sphynx, často označované ako "nahé mačky", sú jedným z najvýraznejších a najjedinečnejších plemien mačiek. Sphynx sa odlišuje nápadným nedostatkom srsti, ktorý odhaľuje teplú a prívetivú osobnosť, ktorá uchvátila milovníkov mačiek na celom svete. Toto pozoruhodné plemeno s hladkou a hladkou kožou vyžaruje eleganciu a šarm, vďaka čomu sa stáva predmetom rozhovoru a rovnako ceneným spoločníkom.

Keď uvažujete o sphynxovi, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste mačke v núdzi poskytli milujúci domov. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia sphynxov uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Sphynx - obrázky

Sphynx vzhlad Sphynx vyzor Sphynx foto

Povaha plemena: Sphynx

Je dobré, že sphynx miluje pozornosť, pretože ju priťahuje všade, kam príde. Je náročný na ľudskú pozornosť a pre smiech urobí čokoľvek. "Pozrite sa na mňa!" je jeho hláška. Vďaka tomu s ním veterinári alebo ktokoľvek iný ľahko manipuluje a nie je neobvyklé, že sphynx je terapeutickou mačkou, keďže sa tak rád stretáva s ľuďmi. Keď sa mu nedostáva pozornosti jeho obdivovateľov, zvedavý a energický sphynx skúma svoje okolie, šplhá po svojom mačacom strome alebo inak vyhľadáva vyvýšené miesta, naháňa chrobáka alebo jednoducho všeobecne robí neplechu. Mimoriadne rád má dráždivé hračky a hlavolamy, ktoré sú výzvou pre jeho atletické schopnosti a mozog. Je to veľmi spoločenská mačka. Ak ste cez deň preč, sphynx sa poteší, ak bude mať priateľa v podobe iného sphynxa, inej mačky alebo dokonca psa. Má rád spoločnosť a rovnako dôležité je, že sa má ku komu pritúliť, aby zostal v teple. Rád sa nechá chovať a môžete očakávať, že bude spať s vami, s najväčšou pravdepodobnosťou pod perinou. Predstavte si to tak, že máte živý termofor.

Sphynx - starostlivosť

Napriek svojej lysine si sphynx vyžaduje minimálne toľko starostlivosti ako mačky so srsťou a možno ešte viac. Ich kožu je potrebné hydratovať jemným krémom alebo olejom bez vône a každý týždeň ich treba kúpať, aby nezanechávali mastné škvrny na vašom nábytku a oblečení. Používajte jemný detský šampón alebo hydratačný šampón a dôkladne oplachujte, najmä medzi záhybmi vrások. Ak začnete svoje mačiatko sphynxa kúpať, kým je malé, naučí sa kúpeľ akceptovať a niekedy si ho dokonca obľúbi. Detské obrúsky mu pomôžu udržať čistotu medzi kúpaním. Čistite mu zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Očné kútiky denne utierajte mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Týždenne kontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Tak ako všetky mačky, aj sphynx si potrpia na hygienu v kúpeľni. Aj keď je sphynx na dotyk teplý, nemá kožúšok, ktorý by ho udržiaval v teple. Ak je vám zima, jemu je pravdepodobne tiež. Kúpte mu pekný sveter alebo dva, ktoré mu pomôžu udržať teplo. Je dobré chovať sphynxa len ako mačku vo vnútri, aby ste ho ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred ďalšími nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrážkou s autom. Sfinxom, ktoré chodia von, hrozí aj riziko, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takúto nezvyčajnú mačku bez toho, aby za ňu zaplatil. Ak má váš sphynx vonkajší výbeh, kde sa môže opaľovať, nezabudnite mu na kožu naniesť opaľovací krém vhodný pre mačky, aby ste zabránili spáleniu.

Podobné plemená