Anglický mastif

Anglický mastif

Anglický mastif - charakteristika

odvážnydôstojnýdobrosrdečný
Veľkosť: veľký
Výška: 70 - 76 cm
Hmotnosť: 54 - 104 kg
Dĺžka života: 6 - 10 rokov

Stretnutie tvárou v tvár s týmito čierno maskovanými obrami môže byť pre nezasväteného človeka prekvapujúce. Samec meria v ramenách najmenej 75 cm a môže prevážiť nejedného dospelého muža. Obdĺžnikové telo je hlboké a husto osvalené, pokryté krátkou dvojitou srsťou s plavými, marhuľovými alebo žíhanými pruhmi. Hlava je široká a mohutná a vráskavé čelo zvýrazňuje ostražitý, láskavý výraz. Mastifovia sú trpezliví, milí spoločníci a strážcovia, ktorí najlepšie znášajú jemný výcvik. Večne verní mastifovia ochraňujú rodinu a prirodzená ostražitosť voči cudzím ľuďom spôsobuje, že včasný výcvik a socializácia sú nevyhnutné. Mastifovia sú nádherní domáci miláčikovia, ale zaobstaranie si mohutného psa obrovského plemena sa nesmie brať na ľahkú váhu. Kolosálny mastif patrí k psiemu rodu tak starému ako samotná civilizácia. Mastif je mohutný, ťažko stavaný pes s odvahou a ohromnou silou, je poslušný a dôstojný, ale zároveň je aj hrozivým ochrancom tých, ktorí sú mu drahí.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Anglický mastif - obrázky

Anglický mastif vzhlad Anglický mastif vyzor Anglický mastif foto

Anglický mastif - starostlivosť

Bullmastif je nízkoenergetický pes, ktorý sa dobre prispôsobí rôznym podmienkam v domácnosti, hoci vďaka svojej veľkosti je najvhodnejší do domu s oploteným dvorom. Oplotený dvor nielenže zabraňuje ich potulovaniu a chráni ich pred dopravou, ale pomáha tiež ohraničiť ich teritórium a zabraňuje teritoriálnemu správaniu voči ostatným. Ich krátky ňufák spôsobuje, že sú náchylné na vyčerpanie z tepla a úpal, preto je nevyhnutné vyhýbať sa cvičeniu počas najteplejších častí dňa a počas horúceho alebo vlhkého počasia ich držať v interiéri. Poskytovanie tieňa a čerstvej vody, keď sú vonku, je pre ich pohodu veľmi dôležité. S výcvikom by sa malo začať skoro, najlepšie ešte v čase, keď sú ako šteniatka zvládnuteľnej veľkosti. Zapísanie do kurzu socializácie šteniat im pomôže naučiť sa komunikovať s inými psami a ľuďmi, čo je pre bulmastifa veľmi dôležité, pretože ak nie je správne socializovaný, môže byť voči neznámym osobám agresívny. Okrem kurzov pre šteňatá im vystavenie na rôznych miestach a zážitkoch pomôže prispôsobiť sa novým situáciám. Pri výcviku bulmastifa je najlepším prístupom pozitívne posilňovanie, pretože dobre reaguje na povzbudenie, ale potrebuje sebavedomého trénera. Vyhnite sa opakovanému výcviku, aby ste ich udržali v napätí, a včas stanovte hranice, aby sa z nežiaduceho správania nestali návyky. Výcvik v domácnosti by mal byť pozitívny a dôsledný a výcvik v prepravke môže pomôcť pri prevencii nežiaduceho žuvacieho správania. Hoci je pri výcviku potrebná pevnosť, bulmastif si vyžaduje aj lásku a trpezlivosť. Po výcviku sa z nich stanú úžasní, starostliví a verní spoločníci, ktorí sú pripravení chrániť svojich blízkych za každú cenu. Vybudovanie pevného puta s bullmastifom a poskytnutie správneho výcviku a starostlivosti mu zabezpečí harmonický a obohacujúci vzťah s týmto majestátnym plemenom.

Povaha plemena: Anglický mastif

Ideálny bullmastif má nebojácne sebavedomie a zároveň je poslušný voči želaniam svojho majiteľa. Sú známe svojou inteligenciou a spoľahlivosťou, prejavujú nezávislosť a túžbu vyhovieť. Ako prirodzení strážcovia domova a rodiny okamžite reagujú, ak sa objaví akákoľvek hrozba. Zaujímavosťou je, že bulmastify boli vyšľachtené ako tiché strážne psy, takže štekanie je pre nich nezvyčajným správaním. Tak ako všetky psy, aj bulmastify si vyžadujú skorú socializáciu, aby sa z nich stali dospelé dobre vychované psy. To znamená, že musia byť vystavení rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Zapísanie do škôlky pre šteňatá je vynikajúci spôsob, ako začať ich socializačnú cestu. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie do rušných parkov, obchodov so psami a voľné prechádzky za susedmi ešte viac zlepšia ich sociálne zručnosti. Správna socializácia zabezpečí, že zo šteniat bulmastifa vyrastú dobre vychovaní a spoločensky zdatní spoločníci.