Austrálsky dobytkársky pes

Austrálsky dobytkársky pes

Austrálsky dobytkársky pes - charakteristika

pozornýzvedavýpríjemný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 51 cm
Hmotnosť: 16 - 23 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov

Austrálsky dobytkársky pes meria v ramenách 40 až 50 cm a je to robustný svalnatý pastier, ktorý vyniká silou a obratnosťou. Rodí sa s bielou srsťou, ktorá sa časom mení na modrošedú alebo červenú. Obe variety srsti majú výrazné škvrnité alebo bodkované vzory. Tieto psy majú obrovský pracovný apetít a vynikajú pri love či naháňaní. Vďaka svojej bezhraničnej energii a pružnej chôdzi sú vynikajúcimi partnermi pri behu. Sú to verné, inteligentné, vždy ostražité psy ktoré sú opatrné voči cudzím ľuďom. Ak dobytkársky pes nie je vystavovaný žiadnym výzvam, ľahko sa začne nudiť a robí neplechu. Majiteľom sa odporúča, aby sa so svojím psom venovali nejakej práci, športu alebo pravidelnému cvičeniu, aby ho udržiavali v psychickej a fyzickej kondícii. Kompaktný, ale svalnatý austrálsky dobytkársky pes, nazývaný aj Blue Heeler alebo Queensland Heeler, je príbuzný slávnemu austrálskemu divokému psovi, dingovi. Títo odolní pastieri sú dostatočne inteligentní na to, aby bežne preľstili svojich majiteľov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Austrálsky dobytkársky pes - obrázky

Austrálsky dobytkársky pes vzhlad Austrálsky dobytkársky pes vyzor Austrálsky dobytkársky pes foto

Austrálsky dobytkársky pes - starostlivosť

Pracovitý austrálsky dobytkársky pes sa najlepšie hodí do prostredia, kde má dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Nie je vhodný na život v byte alebo na to, aby zostal dlhší čas sám. Keď sa nudí, je deštruktívny a má tendenciu žuť - veľa. Potrebuje domov s bezpečne oploteným dvorom alebo vidiecku farmu či ranč. Ak uvažujete o modrom plemeníkovi, uistite sa, že mu môžete poskytnúť vhodné odreagovanie pre jeho prirodzenú energiu a bystrú myseľ. Keďže bol vyšľachtený na pasenie a naháňanie, presne to bude robiť: bude pásť a naháňať takmer všetko vrátane áut. Ak nie ste chovateľ oviec alebo dobytka, zvážte psie športy. Tento pes miluje aktivitu a výzvy spojené so športom. Austrálsky dobytkársky pes potrebuje včasnú socializáciu a výcvik. Ako každý pes sa môže stať bojazlivým, ak nie je v mladosti správne socializovaný. Včasná socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho austrálskeho dobytkára vyrástol všestranný pes. S jeho sklonom púšťať si ústa, žuť, hrýzť a hrýzť treba zaobchádzať opatrne. Treba ho naučiť, aby nevkladal papuľu na ľudí, ale len na vhodné predmety na žuvanie, ako sú napríklad robustné hračky.

Povaha plemena: Austrálsky dobytkársky pes

Austrálsky dobytkársky pes je mimoriadne aktívny pes, ktorý potrebuje neustálu duševnú a fyzickú aktivitu. Ak sa nudí alebo je osamelý, môže byť deštruktívny. Je náchylný žuť a trhať predmety, ktoré by nemal. Ak sa rozhodnete žiť s austrálskym dobytčiakom, pripravte sa na to, že ho budete musieť zamestnať - a unaviť. Ak je unavený, je menej pravdepodobné, že sa dostane do problémov. Austrálsky hovädzí pes si chráni to, čo považuje za svoje územie, a bude ho brániť. Je tiež rezervovaný (nie nevyhnutne nepriateľský) voči cudzím ľuďom. Je však oddaný svojmu majiteľovi a rodine. Keď sa spojí, rád ide všade, kam ide jeho majiteľ; v skutočnosti je pre austrálskeho dobytkára trestom fyzické odlúčenie od tých, ktorých miluje. Je inteligentný, ale občas môže byť svojhlavý a tvrdohlavý. Dôsledný, pozitívny výcvik pomáha kontrolovať jeho nezávislé sklony. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ako každý pes, aj austrálsky dobytkár potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka austrálskeho dobytkára vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy pre šteniatka je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.