Boloňský farebný psík

Boloňský farebný psík

Boloňský farebný psík - charakteristika

hravýočarujúcizvedavý
Veľkosť: malý
Výška: 23 - 25 cm
Hmotnosť: 2 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov

Ruský Boloňský farebný psík, skrátene Bolonka, patrí do rodiny bišónov, ktorá bola až do studenej vojny takmer vyhynutá. Je to malý spoločenský pes, ktorý je hypoalergénny, zábavný, nadovšetko múdry a intenzívne verný svojej rodine. Niektorí sú výborní mímovia, iní spokojne sedia pri dverách a sledujú, kto môže vojsť alebo vyjsť. Duchaprítomná, ale ľahká a spoločenská ruská bolonka sa skvele znáša s deťmi. Pokiaľ nedôjde k včasného výcviku sa pripravte na ich neustály štekot. Sú pomerne samostatné a vyžadujú skorú socializáciu s ľuďmi. Bolonky však dobre vychádzajú so psami a inými zvieratami. Sú veľmi múdre a inteligentné, a preto sa im dobre darí pri formálnom výcviku, ako je poslušnosť, stopovanie a agility, ak sa cvičia pevnou, ale jemnou rukou. Bolonky boli pôvodne vyšľachtené ako dokonalý domáci maznáčik do bytu. Je milý, láskavý, inteligentný a ochotný potešiť, ku všetkým je priateľský a nevykazuje žiadne známky agresie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Boloňský farebný psík - obrázky

Boloňský farebný psík vzhlad Boloňský farebný psík vyzor Boloňský farebný psík foto

Boloňský farebný psík - starostlivosť

Pravidelné veterinárne prehliadky sú pre blaho vašej Bolonky veľmi dôležité. Vyvážená starostlivosť s miernym pohybom, ako sú každodenné prechádzky a hry, ich udrží v dobrom stave. Pravidelne im čistite zuby, aby ste predišli zubným problémom bežným u malých plemien. Týždenne im kontrolujte oči a uši, či nie sú podráždené, najmä pri ich dlhej srsti. Predchádzajte podráždeniu očí tým, že ich vlasy udržíte mimo očí pomocou držiaka na chvost. Pri dodržiavaní štandardov plemena je potrebné niekoľkokrát týždenne vyčesávať ich srsť hrebeňom so širokými zubami. Každý mesiac im zastrihávajte nechty a pri domácej starostlivosti vyhľadajte poradenstvo od kaderníka. Dodržiavaním týchto pokynov bude vaša bolonka prosperovať v dobrom zdraví a spokojnosti.

Povaha plemena: Boloňský farebný psík

Ruská Tsvetyana Bolonka je stelesnením dokonalého malého psíka. Spokojne sa mazná dlhé hodiny, ale zároveň je veľmi hravá a zvedavá. Opisujú sa ako očarujúce, láskavé a milé, čo z nich robí ideálnych spoločníkov pre dospelých aj deti. Tieto malé psy nevyžadujú tony pohybu, ale aspoň jedna prechádzka denne spolu s nejakou hrou je prospešná na to, aby boli šťastné a zdravé. Bolonky majú zaujímavú zmes vlastností. Sú priateľské a prístupné všetkým, vďaka čomu sa skvele znášajú s cudzími ľuďmi, ale zároveň slúžia ako ostražití strážcovia, ktorí upozornia svojich majiteľov na akúkoľvek novú alebo neznámu prítomnosť v ich okolí. Hoci nie sú nadmernými štekalmi, správny výcvik im môže pomôcť vyvinúť vyvážený prístup k upozorňovaniu svojich majiteľov v prípade potreby. Jedným z potenciálnych problémov pri hračkárskych psoch je vznik "syndrómu malého psa", ktorý sa vyskytuje vtedy, keď ľudia nezabezpečia správny výcvik a disciplínu len preto, že pes je malý. To môže viesť k nežiaducemu správaniu, ako je nadmerné štekanie, hryzenie alebo panovačnosť. Bolonkovia sú však na hračkárske psy prekvapivo nezávislí, vďaka čomu môžu byť menej náchylní na takéto správanie. Napriek tomu je nevyhnutná včasná socializácia a výcvik, aby sa v týchto rozkošných spoločníkoch prejavili tie najlepšie vlastnosti.