Borderský teriér

Borderský teriér

Borderský teriér - charakteristika

láskavýšťastnýšťastný
Veľkosť: malý
Výška: 30 - 38 cm
Hmotnosť: 5 - 7 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Border teriéry, ktoré v ramenách merajú od 30 do 40 centimetrov, ľahko spoznáte medzi ostatnými malými teriérmi podľa ich jedinečného tvaru hlavy - plemeno má ”vydriu hlavu”, ako hovoria milovníci. Ďalším charakteristickým znakom je, že majú dlhšie nohy ako iné malé teriéry. Drôtená srsť môže byť šedá, modrá, pšeničná alebo červená s tmavými odtienmi. O borderoch sa hovorí, že pri práci sú ”tvrdí ako klince”, ale doma sú dobromyseľní, láskaví a učenliví. Bordersi milujú skúmanie vonku a sú z nich skvelí kamaráti na detské hry. Bordersovia, ktorí boli vyšľachtení ako vidiecki psi, sa dobre prispôsobujú životu v meste - pokiaľ majú dostatok pohybu. Majú tendenciu vychádzať s inými psami, ale ich lovecké inštinkty sa môžu prejaviť, keď im cestu skrížia mačky alebo veveričky. Obdivovatelia optimistického a agilného border teriéra si ctia povesť tohto plemena ako tvrdého pracovného teriéra. Tieto odvážne, veselé a láskavé psy sú obľúbenými domácimi miláčikmi v meste aj na vidieku. Drôtovitá srsť sa ľahko udržiava.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Borderský teriér - starostlivosť

Affen Border teriér si vyžaduje aktívneho, angažovaného psieho rodiča, ktorý udrží krok s jeho zaneprázdnenou mysľou. Vďaka histórii plemena v poľovníctve a ratlíctve majú radi aktivity v prírode. Toto plemeno potrebuje každodenné prechádzky zladené s inými formami stimulácie; niektorým psom môže stačiť behanie po dvore, zatiaľ čo niektorí psí rodičia môžu chcieť urobiť ďalší krok a venovať sa agility alebo iným psím športom. Hoci je ich malá veľkosť pre psích rodičov v byte lákavá, majte na pamäti, že toto plemeno je známe tým, že je hlasné a nedostatok pohybu ho frustruje.

Povaha plemena: Borderský teriér

Affen Border teriér by sa nemal zamieňať za pohodového spoločníka len kvôli svojej menšej veľkosti. Toto plemeno potrebuje pravidelný pohyb, mentálnu stimuláciu a pozornosť svojich psích rodičov. Hoci inteligencia prepožičiava tomuto plemenu ľahkú cvičiteľnosť, sú tiež známe tým, že sú tvrdohlavé a potrebujú dôslednú prácu pri výcviku a formovaní správania. Bez dôslednosti môže toto plemeno nadmerne štekať alebo robiť neplechu v dome. V prípade aktívnej domácnosti však Affen Border Terrier pravdepodobne obmedzí správanie triedneho šaša a bude dobre vychovaným spoločníkom. Affen Border teriéry sú vo všeobecnosti veselé a ľahko sa s nimi vychádza. Vynikajú so psími kamarátmi a rešpektujúcimi staršími deťmi, ktoré sú ochotné zapojiť sa do prechádzky alebo hry na aportovanie. Tieto psy sa však pravdepodobne nehodia do domácností s malými deťmi, malými zvieratami alebo mačkami. Obe rodičovské plemená majú mimoriadne silný lovecký pud - niečo, čo sa ani pri špecializovanom výcviku nedá odstrániť. Aj keď je nepravdepodobné, že by chceli ublížiť, tieto psy nemajú radi hrubé zaobchádzanie a môžu sa vrhnúť alebo pohrýzť malé deti, ktoré ešte nevedia, ako zaobchádzať so srstnatými priateľmi.