Bretónsky španiel

Bretónsky španiel

Bretónsky španiel - charakteristika

bystrýzábavnýoptimistický
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 44 - 52 cm
Hmotnosť: 14 - 18 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Bretónsky španiel v ramenách merajú približne 50 cm. Ich krásna, odvážne vzorovaná srsť sa vyskytuje v kombinácii bielej a žiarivo oranžovej a pečeňovej (červenohnedej) farby. Sú robustné a silné, ale zároveň rýchle v chôdzi. Tvár má ”mäkkosť”, ktorú oceňujú ich milovníci, vysoko nasadené uši vyjadrujú základnú dychtivosť plemena. Horlivosť a všestrannosť, ktoré robia z brittanyov bezkonkurenčných poľovníkov, sa dajú využiť v psích športoch. Súťaže v poslušnosti, agility, potápanie - čokoľvek si spomeniete, toto cvičiteľné plemeno to zvládne. Bretónske plemeno sa hodí pre tých, ktorí hľadajú univerzálneho partnera na poľovačky, spoluhráča na psie športy alebo spoločníka, ktorý je v súlade s optimistickým rodinným životom v prírode. Športovci na oboch stranách Atlantiku si cenia agilného, energického bretónca ako štýlového a všestranného psa. Bystrí a dychtiví doma a neúnavní v teréne, bretónski psi vyžadujú veľa cvičenia, najlepšie so svojimi obľúbenými ľuďmi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Bretónsky španiel - obrázky

Bretónsky španiel vzhlad Bretónsky španiel vyzor Bretónsky španiel foto

Bretónsky španiel - starostlivosť

Brittany sú aktívne, vo vnútri aj vonku. Najlepšie sa im darí, ak majú veľký dvor alebo ešte lepšie nejakú plochu, kde môžu vybiť prebytočnú energiu. Nie sú najvhodnejšie na život v byte alebo v meste, ak im naozaj nemáte čas a nevenujete sa im v takom množstve a takom type pohybu, aký potrebujú. Toto plemeno je odolné voči chladu a vlhku pri love, ale malo by žiť v interiéri s ľuďmi, ktorých má rado. Ako každý pes by mali byť uzavreté na bezpečne oplotenom dvore, keď nie sú pod dohľadom. U šteniat mladších ako dva roky obmedzte pohyb na maximálne pol hodiny v kuse. Ich kĺby ešte nie sú úplne vytvorené, rovnako ako ich svalová koordinácia a schopnosť sústrediť sa. Urobte prestávku vo výcviku, hre alebo inej aktivite vždy, keď sa vaše bretónske šteňa zdá byť unavené alebo bez nadšenia. Bretónske psy milujú behanie na otvorených priestranstvách. Je nevyhnutné naučiť ich prísť na zavolanie. Trénujte ich tvrdo a dôsledne, ale nikdy nebuďte prísni. Na zastavenie akéhokoľvek nevhodného správania často viac než stačí ostré slovo. Ako každý pes, aj brittany môžu byť ako šteniatka deštruktívne. Deštruktívni môžu byť aj v dospelosti, ak nie sú uspokojené ich potreby psychických a fyzických výziev. Zamestnávajte ich cvičením a výcvikom a šteniatka zatvárajte do klietok, aby sa nedostali do problémov, ak nie ste nablízku a nemáte nad nimi dohľad.

Povaha plemena: Bretónsky španiel

Brittany sú šťastné a čulé. Ako sa na bodové plemeno patrí, sú zvedavé a nezávislé, ale dobre reagujú na svojich ľudí a chcú ich potešiť. Keď ide o vtáky, môžu byť cieľavedomé, ale keď sa nesústredia na svoju pernatú korisť, rady trávia čas so svojimi ľuďmi, najmä ak robia niečo aktívne. Brittany nie sú len energické, ale aj inteligentné, takže každý deň potrebujú veľa pohybu a duševnej stimulácie. Pokiaľ ide o výcvik, buďte dôslední, ale nikdy nie prísni. Temperament ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj bretónske psy potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa bretonca vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.