Chorvátsky ovčiak

Chorvátsky ovčiak

Chorvátsky ovčiak - charakteristika

vernýaktívnypohotový a inteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 51 cm
Hmotnosť: 13 - 20 kg
Dĺžka života: 13 - 14 rokov

Petar Horvat, djakovský biskup, v roku 1374 napísal, že Chorváti si na cestu do novej krajiny vzali pastierskeho psa. Psa nazval Canis Pastoralis Croaticus - chorvátsky pastiersky pes. O chorvátskom pastierskom psovi písal aj djakovský biskup Peter Bakič vo svojom rukopise ”O živote ľudí a chove dobytka v Djakove a jeho okolí v roku 1719”. Citoval slová, ktoré napísal biskup Petar v roku 1374, a poskytol vlastný opis psa, pričom uviedol, že chorvátsky ovčiak sa od čias záznamu (od roku 1374 do roku 1719) nezmenil a nezmenil sa ani jeho vzhľad oproti tomu, ktorý opísal biskup Petar v roku 1374. Systematický selekčný chovný program začal ”otec plemena” - veterinárny lekár Prof. Dr. Stjepan Romič v roku 1935 so psami na území Djakova. Po 34 rokoch práce bolo plemeno uznané FCI v roku 1969. Chorvátsky ovčiak je agilný, ochotný a pokorný pastiersky pes, samostatný voči svojmu majiteľovi, odvážny a dôveryhodný. Je skutočným pánom svojho stáda, často beží cez zadnú časť stáda, aby sa čo najskôr dostal na miesto zásahu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Chorvátsky ovčiak - obrázky

Chorvátsky ovčiak vzhlad Chorvátsky ovčiak vyzor Chorvátsky ovčiak foto

Chorvátsky ovčiak - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u chorvátskeho ovčiaka by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Pri starostlivosti o chorvátskeho ovčiaka sa musíte starať najmä o to, aby mal dostatok pohybu. Keď Chorváti v 7. storočí prvýkrát predstavili chorvátskych ovčiakov, mali niekoľko pracovných úloh. Pomáhali pri pasení dobytka, oviec a iných zvierat a pôsobili aj ako strážne a spoločenské psy svojich pastierov. Chorvátsky ovčiarsky pes sa odvtedy veľmi nezmenil, ale zmenil sa životný štýl majiteľov psov. Dbajte na to, aby váš chorvátsky ovčiak mal denne dve alebo tri polhodinové až hodinové prechádzky, do ktorých sa zamieša niekoľko dobrých, aktívnych hier a kratších prechádzok. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Predtým, ako sa psovi príliš predĺžia nechty, mu ich ostrihajte - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Denne by ste im mali čistiť aj zuby. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Chorvátsky ovčiak

Chorvátsky ovčiak, ktorý je veľmi verný a energický, sa od čias pastierstva v 14. storočí nemusel veľmi meniť. Moderní nadšenci chorvátskych ovčiakov často opisujú svojich verných spoločníkov ako trochu plachých v blízkosti nových ľudí, pretože majú tendenciu držať sa jedného človeka, rovnako ako sa ich predkovia pred stáročiami držali jedného pastiera ako pastierske psy. Starovekí chorvátski ovčiaci v noci strážili svojich pastierov, takže aj váš chorvátsky ovčiak môže cítiť potrebu strážiť vás alebo svojho hlavného opatrovateľa v domácnosti. Toto pastierske plemeno nebude nevyhnutne agresívne voči ostatným členom domácnosti alebo rodiny, ale môže byť trochu bojazlivé v blízkosti cudzích ľudí a návštevníkov. Našťastie je chorvátsky ovčiak veľmi dobre cvičiteľné plemeno a pri správnej a dôslednej socializácii sa môže stať spoločenským a priateľským ku každému. Chorvátske ovčiaky majú tiež tendenciu štekať vždy, keď majú niečo na srdci, čo sa stáva často. Budú tiež vydávať zvuky jednoducho preto, aby sa zabavili, ak sa cítia zatvorení alebo sa nudia, a to je jeden z dôvodov, prečo je pre chorvátskych ovčiakov také dôležité, aby mali primerané množstvo pohybu. V kombinácii s dôsledným výcvikom pomôže cvičenie udržať chorvátskeho ovčiaka šťastného bez toho, aby neustále jačal.