Čierny teriér

Čierny teriér

Čierny teriér - charakteristika

inteligentnýpokojnývýkonný
Veľkosť: veľký
Výška: 66 - 76 cm
Hmotnosť: 36 - 59 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Aké slovo hľadáme? Impozantný? Masívny? Majestátny? Čo tak jednoducho ”veľký”? Tento mohutný strážny pes zo sibírskych stepí môže vážiť až 65 kilogramov a v ramenách dosahovať výšku 75 centimetrov. Ak vezmeme do úvahy obrovskú hlavu v tvare tehly, je oveľa vyšší. Rozstrapatená, celočierna srsť je dostatočne teplá na to, aby mohli hliadkovať na najchladnejších obývateľných miestach na Zemi. Na tohto obratného obra s veľkými nohami sa vzťahuje staré príslovie ”Na veľkého chlapa sa dobre pohybuje”. Čierny ruský teriér je veľký, nesmierne mohutný pracant s ťažkými kosťami a hrubou celočiernou srsťou. Tieto psy sú známe svojou odvahou, sebavedomím a inteligenciou. Vyšľachtení na stráženie a ochranu sú prirodzene zdržanliví voči cudzím ľuďom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Čierny teriér - obrázky

Čierny teriér vzhlad Čierny teriér vyzor Čierny teriér foto

Čierny teriér - starostlivosť

Váš Blackie potrebuje každodenný pohyb a mentálnu stimuláciu, aspoň pol hodiny denne, vrátane prechádzok, behania, hier s diskom, obedience alebo agility. Samotné vysedávanie na dvore nie je cvičenie; aj keď ste to mali v úmysle, váš Blackie strávi čas len pri dverách a bude čakať, kým ho pustíte späť. Majú veľkú potrebu kontaktu s ľuďmi, takže sú vždy šťastnejší, keď sa s nimi zdržiavate. Keď sa nehráte so svojím spoločníkom, puzzle hračky, ako napríklad kocky Buster, sú skvelým spôsobom, ako zamestnať túto aktívnu myseľ. Blackie môže žiť v byte, pokiaľ má dostatok pohybu. V jednorodinnom obydlí by mali mať oplotený dvor. Šteňatá nepotrebujú toľko tvrdého pohybu ako dospelí a v skutočnosti by ste ich nemali nechať behať po tvrdom povrchu, ako je betón, ani im nedovoliť veľa skákať, kým nebudú mať aspoň rok až osemnásť mesiacov. V opačnom prípade môžu šteniatka veľkých plemien, ako je Blackie, namáhať svoj stále sa vyvíjajúci kostrový systém, čo môže v budúcnosti spôsobiť problémy s kĺbmi. Kurzy poslušnosti vám môžu pomôcť skrotiť správanie vášho Blackieho, pretože pomáhajú uspokojiť jeho potrebu duševnej stimulácie a práce. Bude dobre reagovať na metódy výcviku, ktoré využívajú pozitívne posilňovanie - odmeny, ako je pochvala, hra a jedlo - a pravdepodobne bude s radosťou prijímať povely od svojho trénera. Potrebujú len vedieť, kto je zodpovedný. Výcvik v prepravke je prospešný pre každého psa a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš čierny pes nemal v dome nehody alebo sa nedostal k veciam, ku ktorým by nemal. Klietka je tiež miesto, kam sa môžu utiahnuť na spánok. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu čiernemu psovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať byť hospitalizovaný alebo umiestnený v internáte. Váš Blackie však nechce tráviť celý deň v prepravke. Nie je to väzenie a nemali by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem prípadov, keď v noci spia. Blackie sú psy orientované na ľudí a nie sú určené na to, aby trávili svoj život osamote alebo v prepravke.

Povaha plemena: Čierny teriér

Čierne ruské teriéry sú pokojné, sebavedomé a odvážne. Tieto psy majú výnimočne stabilnú nervovú sústavu a vyžarujú sebadôveru a pokoj. Vyšľachtené armádou, sú sebavedomé, lojálne a zdržanlivé voči tým, ktorých nepoznajú. Čierne psy, účelovo vytvorené na stráženie a ochranu, by sa bez svojej povestnej emocionálnej stability mohli stať nebezpečnými. Vysoko inteligentní Blackies dobre znášajú pevné vedenie a potrebujú prácu, ktorú majú vykonávať, takže výcvik je jednoduchý. Začnite s nimi skoro, aby ste vykompenzovali potenciálny pocit nadmernej ochrany. Blackies milujú deti a budú strážiť tie, ktoré sú v ich kruhu. Sú to domáce psy a potrebujú sa cítiť ako súčasť rodiny - nie sú vhodné na život na dvore. Blackies potrebujú takmer neustálu pozornosť a vedenie, a ak im ju neposkytnete dostatočne, stanú sa uzavretými. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Stretnutie s rodičovskými psami, súrodencami alebo inými pokrvnými príbuznými môže byť užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie, ale nie je to žiadna záruka. Ako každý pes, aj čierny ruský teriér potrebuje včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - keď je mladý. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka čierneho ruského psa vyrástol všestranný pes. Čím viac sú čierni teriéri správne socializovaní, tým lepšie si rozumejú s inými psami, hoci niektorí sa tešia len z iných psích spoločníkov, ktorí žijú v ich domácnosti. Zapísať ich do triedy pre šteniatka je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ich do rušných parkov, obchodov, ktoré povoľujú psov, a na nenáročné prechádzky za susedmi im tiež pomôže vypilovať ich sociálne zručnosti.