Dandie dinmont teriér

Dandie dinmont teriér

Dandie dinmont teriér - charakteristika

nezávisláinteligentnáhrdá
Veľkosť: malý
Výška: 20 - 28 cm
Hmotnosť: 8 - 11 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Medzi fyzické znaky dandie-dinmont teriéra patrí veľká hlava pokrytá bohatou, hodvábne bielou srsťou, dlhé, visiace uši zakončené perím a takmer do špičky, veľké, okrúhle oči plné jasu a výrazu, dlhý, nízky trup a krátke nohy. Svieža srsť na tele sa vyskytuje v dvoch pikantných farbách: pepper (modročierna až striebornošedá) a mustard (červenohnedá až bledo plavá). Dandyovia nevážia viac ako 12 kilogramov, sú to ostražití a inteligentní strážni psi s veľkým štekotom. Dandyovia sa radi túlia a mazlia s deťmi, ale nie sú takí hyperaktívni ako niektoré malé psy. Sú to však teriéri s typickou svojhlavosťou, nezávislosťou a odvahou. Majitelia dandiov dosahujú najlepšie výsledky pozitívnym, motivačným výcvikom. Jedinečne vyzerajúci dandie dinmont teriér je tvrdý, ale dôstojný malý exteriér. Robustne stavaný na náročný život na farme sa príjemne prispôsobí aj životu v meste. Dandie sú kompaktní spoločníci obdarení veľkou osobnosťou.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Dandie dinmont teriér - obrázky

Dandie dinmont teriér vzhlad Dandie dinmont teriér vyzor Dandie dinmont teriér foto

Dandie dinmont teriér - starostlivosť

Dandie Dinmont teriéry sú prispôsobivé a budú si užívať život v meste alebo na vidieku, pokiaľ budú mať dostatok času so svojimi ľuďmi. Môžu žiť aj v menších priestoroch, hoci potrebujú pravidelné prechádzky alebo dvor na hranie. Dve 20- alebo 30-minútové prechádzky denne alebo čas strávený hrou na dvore ich udržia šťastné. Ako všetci teriéri majú kopanie v krvi, preto buď dohliadajte na ich hru vonku, alebo im zabezpečte ich vlastné miesto na kopanie. Nikdy im nedovoľte pohybovať sa bez vôdzky v neoplotených priestoroch, pretože ich inštinkt loviť a naháňať sa môže vyvolať najmenší pohyb veveričky, vtáka alebo iného psa či mačky. Podzemný elektronický plot ich neodradí ani v najmenšom, preto sa držte pevnej prekážky. Výcvik vášho dandieho si vyžiada trochu trpezlivosti. Ako všetky teriéry, aj dandie sú samostatne mysliace zvieratá a často sa môže zdať, že sa zdráhajú reagovať na vaše povely. Zdá sa, že ich nudia aj opakujúce sa úlohy. Urobte výcvik pre svojho dandieho zábavou a budete prekvapení, ako rýchlo sa učí a aký je skutočne šikovný.

Povaha plemena: Dandie dinmont teriér

Dandyovia sú typickí teriéri: nezávislí, odvážni, vytrvalí a inteligentní. K ľuďom, ktorých poznajú, sú láskaví a zároveň dôstojní, ale k cudzím ľuďom bývajú zdržanliví. Keďže dandie sú rezervované psy, nie sú to "štekáči", ako väčšina ich teriérových príbuzných. Dandies šteká, keď je to potrebné, a ich štekot je hlboký a hlasný. Len sa nezdá, že by sa patrilo pokračovať v štekaní po riadnom upozornení na poplach alebo štekať len preto, aby počuli svoj vlastný hlas. Ako väčšina teriérov, aj dandyovia majú veľké sebavedomie. Nie sú však vysokoprúdové ako mnohé teriéry. Nezdá sa, že by sa chceli biť, ako to robia mnohé teriéry. Dandies nikdy nie sú tyrani, ale neustúpia, ak sa na nich príliš tlačí. Celkovo sa zdá, že ich mottom je "ži a nechaj žiť". Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj dandie potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka dandieho dinmonta vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.