Doberman

Doberman

Doberman - charakteristika

lojálnynebojácnyostražitý
Veľkosť: veľký
Výška: 61 - 71 cm
Hmotnosť: 27 - 45 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Dobrmani sú kompaktne stavané psy - svalnaté, rýchle a silné - s výškou 55 až 65 cm v ramenách. Telo je elegantné, ale mohutné a pokryté lesklou srsťou čiernej, modrej, červenej alebo plavej farby s hrdzavými znakmi. Tieto elegantné vlastnosti v kombinácii s ušľachtilou, klinovitou hlavou a ľahkým, atletickým spôsobom pohybu priniesli dobermanom povesť kráľovských psov. Dobre vycvičený doberman na hliadke odradí všetkých okrem tých najhlúpejších votrelcov. Elegantný a mohutný doberman je jedným z najvznešenejších psov, ktorý má skvelú telesnú stavbu a bystrú inteligenciu. Toto neporovnateľne nebojácne a ostražité plemeno hrdo stojí medzi najlepšími ochrannými psami na svete.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Doberman - obrázky

Doberman vzhlad Doberman vyzor Doberman foto

Doberman - starostlivosť

Správna starostlivosť o dobermana pinča zahŕňa zabezpečenie prímestského alebo vidieckeho domova s dostatočným priestorom na hru a pohyb. Majú vysokú hladinu energie a vyžadujú každodenný pohyb, čo môže byť pre majiteľov, ktorí nie sú pripravení na ich potreby, náročné. Bezpečne oplotený dvor je nevyhnutný pre ich bezpečnosť a bezpečnosť ostatných, ktorí môžu neúmyselne vstúpiť do ich teritória. Nie je vhodné nechávať ich dlhší čas osamote alebo ich zatvárať vonku a dôrazne sa neodporúča ich pripútavať na reťaz. Dobrmanom sa darí, keď sú považovaní za súčasť rodiny a aktívne sa zúčastňujú na všetkých rodinných aktivitách. Včasná socializácia a výcvik sú pre dobermany kľúčové, aby z nich vyrástli dobre vychované a dobre sa správajúce psy. Bez správnej socializácie v mladom veku sa môžu stať bojazlivými alebo prejavovať agresivitu. Skoré stretnutie s rôznymi ľuďmi, zvieratami a skúsenosťami pomáha pozitívne formovať ich správanie. Nie je zriedkavé, že verejnosť pri stretnutí s dobermanom reaguje so strachom, preto je rozumné brať na to ohľad a mať dobermana na verejných miestach na vôdzke, aby sa zabezpečilo pohodlie a bezpečnosť všetkých. Ak im poskytnete láskyplné domáce prostredie, dostatok pohybu, socializáciu a výcvik, dobermanské pinče môžu byť vynikajúcimi a oddanými rodinnými spoločníkmi.

Povaha plemena: Doberman

Dobrmanský pinč sa môže pochváliť mimoriadnou kombináciou mimoriadnej inteligencie a bezhraničnej energie. Popri týchto vlastnostiach sa v rodinnom kruhu vyznačujú nevídanou vernosťou a hravosťou. Ako prirodzení ochrancovia konajú pohotovo, ak spozorujú akékoľvek ohrozenie svojich blízkych, ale neprejavujú agresiu bez príčiny. Pre dobermana pinča je dôležité, aby bol neustále fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože sa rýchlo učí a výcvik mu ide ľahko. Vzhľadom na ich rýchle učenie však môže byť náročné udržať tréningy pútavé a svieže. Aj keď môžu mať svoje vlastné predstavy, dobermani vo všeobecnosti neprejavujú prílišnú tvrdohlavosť alebo svojhlavosť, najmä pod dôsledným a láskavým vedením. Jedinečným aspektom osobnosti dobermana pinča je ich dlhšie obdobie správania sa ako šteňa, ktoré trvá do troch až štyroch rokov. Temperament dobermana ovplyvňujú rôzne faktory vrátane genetiky, výcviku a socializácie. Šteňatá s príjemným temperamentom sú zvedavé, hravé a ochotne sa približujú k ľuďom. Posúdenie osobnosti rodičov, súrodencov alebo iných príbuzných psa môže tiež poskytnúť náhľad na ich budúce správanie. Pre dobermana je veľmi dôležitá skorá socializácia, ktorá zahŕňa kontakt s rôznymi ľuďmi, prostredím a skúsenosťami počas mesiacov formovania. Tento proces pomáha zabezpečiť, aby z nich vyrástli všestranne vzdelaní a dobre vychovaní psi. Zapísaním do škôlky pre šteňatá a ich zoznamovaním s návštevníkmi, rušnými parkami, obchodmi so psami a priateľskými susedmi sa zdokonalia ich sociálne zručnosti. Dobrmanský pinč sa nakoniec stane oddaným a dynamickým spoločníkom, ak sa mu od útleho veku poskytuje dostatok duševnej stimulácie, dôsledné vedenie a láskyplná socializácia.