Entlebušský salašnícky pes

Entlebušský salašnícky pes

Entlebušský salašnícky pes - charakteristika

lojálnyinteligentnýnadšený
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 53 cm
Hmotnosť: 18 - 29 kg
Dĺžka života: 11 - 13 rokov

Entlebušský salašnícky pes je svalnatý dobytkársky pes s dlhým chrbtom, ktorý v ramenách meria od 40 do 53 cm. Majú krátke, robustné nohy, nápadnú čiernu, bielu a pálenú srsť a pozornú, priateľskú tvár. Ently sú známe svojou obratnosťou, rovnováhou a bezhraničným nadšením. Ently sú ostražitými ochrancami svojich štvornohých alebo dvojnohých ”stád” a pri správnej socializácii sú odolnými a spoľahlivými kamarátmi na hranie pre staršie deti. Energickí entlovia potrebujú veľa pohybu, času stráveného v rodine a vedenia, aby naplno využili svoj potenciál. Neskúsených majiteľov môže tento silný, sebavedomý, do práce dychtivý pastiersky pes ohromiť. Entlebucheri sú fajn psy - múdri, temperamentní, šťastní - ale nie pre každého. Entlebušský salašnícky pes, trojfarebný ”smejúci sa pes” zo švajčiarskych Álp, je robustný a odhodlaný hýbateľ dobytka. Títo temperamentní, energickí robotníci a športovci sú samostatní riešitelia problémov a najšťastnejší sú, keď majú nejakú prácu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Entlebušský salašnícky pes - obrázky

Entlebušský salašnícky pes vzhlad Entlebušský salašnícky pes vyzor Entlebušský salašnícky pes foto

Entlebušský salašnícky pes - starostlivosť

Starostlivosť o entlebucherského salašníckeho psa zahŕňa niekoľko kľúčových aspektov na zabezpečenie jeho celkovej pohody a šťastia. Tieto psy sú prirodzene aktívne, takže pravidelný pohyb je nevyhnutnosťou, a to aspoň hodina fyzickej aktivity denne, vrátane rýchlych prechádzok, behania alebo zaujímavých hier. Ich inteligencia si vyžaduje mentálnu stimuláciu, preto sú interaktívne hry a výcvik poslušnosti dôležitými súčasťami starostlivosti o ne. Včasná a neustála socializácia im pomáha stať sa dobre prispôsobenými, sebavedomými psami. Výcvik by mal byť dôsledný a založený na metódach pozitívneho posilňovania, pričom ako účinná motivácia by mali slúžiť pamlsky a pochvala. Hoci ich krátka srsť vyžaduje minimálnu starostlivosť, pravidelné kefovanie pomáha znižovať línanie a nevyhnutná je pravidelná kontrola uší a strihanie nechtov. Pravidelné veterinárne prehliadky a očkovania spolu s preventívnou starostlivosťou proti blchám, kliešťom a srdcovým červom sú pre ich zdravie veľmi dôležité. Nevyhnutnou súčasťou stravy je neustále zabezpečovanie čerstvej vody, vyvážená strava zodpovedajúca ich veku a úrovni aktivity a kontrola porcií, aby sa predišlo obezite. Týmto psom ako oddaným spoločníkom prospieva láska a pozornosť, preto je nevyhnutné tráviť s nimi kvalitný čas. Kvôli ich silnej túžbe po koristi je dôležité zaistiť ich bezpečnosť, či už bezpečným oplotením alebo používaním vodítka. Napokon, monitorovanie ich zdravia, najmä pokiaľ ide o príznaky choroby alebo nepohody, je kľúčové pre včasné odhalenie a účinnú liečbu. Aktívna rodina a dobre štruktúrované prostredie sú ideálne pre ich pohodu a na oplátku získate verného, inteligentného a láskavého spoločníka, ktorý obohatí váš život.

Povaha plemena: Entlebušský salašnícky pes

Entlebucherský salašnícky pes je milujúci, dobromyseľný a láskavý. Vyznačujú sa hlbokým zmyslom pre vernosť. Tieto psy si vytvárajú silné putá so svojimi ľudskými rodinami a sú známe svojimi ochranárskymi inštinktmi, pričom často vynakladajú veľké úsilie na zaistenie bezpečnosti svojich blízkych. Sú vysoko inteligentné a radi sa venujú mentálnym výzvam prostredníctvom výcviku a riešenia problémov. Vďaka svojej prirodzenej ostražitosti sú vynikajúcimi strážnymi psami, ktorí svojich majiteľov pohotovo upozorňujú na potenciálne hrozby. Hoci majú vďaka svojmu pastierskemu dedičstvu silnú pracovnú morálku, prejavujú aj hravú a zábavnú stránku, pričom si zachovávajú hravosť šteňaťa aj v dospelosti. Napriek nezávislému zmýšľaniu sú láskavé a rady trávia čas so svojou rodinou, najmä ak sú správne socializované. Včasná socializácia je veľmi dôležitá, aby sa dobre prispôsobili a cítili sa dobre v spoločnosti ľudí a iných zvierat, pretože niekedy si môžu vyberať veci po svojom. Týmto psom sa darí v aktívnych domácnostiach, kde sa ich energia môže využiť na pravidelný pohyb a hru, takže sú skvelými spoločníkmi pre rodiny, ktoré ocenia ich láskavú a pozornú prítomnosť.