Flanderský buviér

Flanderský buviér

Flanderský buviér - charakteristika

láskavýodvážnys pevnou vôľou
Veľkosť: veľký
Výška: 60 - 70 cm
Hmotnosť: 32 - 50 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Flanderský buviér s výškou až 65 cm, ťažkými kosťami a mohutnými svalmi pod srsťou odolnou voči poveternostným vplyvom a impozantnou hlavou zvýraznenou bradou a fúzmi dokážu robiť všetko, čo je potrebné v maštali alebo na pastve, okrem dojenia kráv. Napriek tomu je Flanderský buviér viac ako len poľnohospodárske zviera. Ich bezúhonný charakter, obrovské srdce a prenikavá inteligencia si získavajú milovníkov psov na celom svete. Buveriérom treba prispôsobiť pracovnú morálku a našťastie všestrannosť tohto plemena im umožňuje vykonávať nespočetné množstvo úloh. Flanderský buviéri sú vynikajúci strážni psi a horliví účastníci psích športov, najmä pasenia. Týmto psom so silnou vôľou sa najlepšie darí u majiteľov, ktorí môžu venovať dostatok času a priestoru špičkovému pracovnému psovi. Flanderský pes s mohutnou a sudovitou hruďou je z doby a miesta, kde pes musel pracovať ako... no, ako pes. Títo inteligentní a stabilní univerzálni pracovníci sú vynikajúcimi strážnymi psami.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Flanderský buviér - obrázky

Flanderský buviér vzhlad Flanderský buviér vyzor Flanderský buviér foto

Flanderský buviér - starostlivosť

Bouvier des Flandres sa rád povaľuje po dome a užíva si luxus spoločnosti. Nie je veľmi aktívny, ale potrebuje pravidelný pohyb. Pohodlne sa mu žije v meste alebo na vidieku. Ak vychovávate šteniatko bouviera, musíte mu venovať osobitnú pozornosť. Podobne ako iné veľké plemená, aj bouvier rastie medzi štvrtým a siedmym mesiacom života veľmi rýchlo, čo ho robí náchylným na poruchy kostí. Nenechávajte šteňa bouviera behať a hrať sa na veľmi tvrdých povrchoch, ako je napríklad chodník, ani ťahať vozík, kým nedorastie a kým sa mu plne nevytvoria kĺby. Bežná hra na tráve je v poriadku, rovnako ako hra šteniatok agility s ich centimetrovými skokmi. Výcvik by sa mal začať v deň, keď si šteniatko bouviera prinesiete domov. Vo všeobecnosti je ochotný vyhovieť, takže výcvik je pomerne jednoduchý. Môže však byť tvrdohlavý, takže majitelia musia byť dôslední a pevní, aby prekonali jeho dominantnú povahu. Ďalším dôležitým krokom pri výcviku šteňaťa Bouvier des Flandres je socializácia. Socializácia je proces, pri ktorom sa šteňatá alebo dospelé psy učia, ako byť priateľské a vychádzať s inými psami a ľuďmi. Bouvier môže byť podozrievavý voči cudzím ľuďom a veľmi ochraňuje svoju rodinu - dobré vlastnosti pre pastierskeho psa. Socializácia zabráni tomu, aby sa stal príliš plachým alebo ochranárskym. Šteniatko bouviera môžete vziať so sebou na mnohé miesta, kde je povolený vstup so psami, ako sú obchody s potrebami pre zvieratá a stavebniny, aby sa pes zoznámil s cudzími ľuďmi a neznámymi situáciami. Dôrazne sa odporúčajú kurzy výcviku šteniat. Výcvik v prepravke je dôležitou pomôckou pri výcviku v domácnosti a udržuje bouvier v bezpečí a mimo problémov, keď ste mimo domova. Nemal by v nej však tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem prípadov, keď v noci spí. Bouvier nie je určený na to, aby strávil svoj život zavretý v prepravke alebo búde. Výcvik na vodítku je pri bouvieroch nevyhnutnosťou. Hoci toto plemeno nie je známe tým, že by sa túlalo, je známe silným pastierskym pudom. Môže sa stať, že neodolá pokušeniu naháňať ľudí na bicykloch, autách alebo iné zvieratá, čo môže ohroziť jeho aj ostatných. Krátenie chvosta sa zvyčajne vykonáva, keď sú šteniatka veľmi mladé. Môžete sa rozhodnúť, či mu uši ostriháte, alebo nie. Vyžaduje si to operáciu a niekoľkomesačnú starostlivosť po nej. Ak sa vám vzhľad ostrihaných uší páči, zohľadnite aj starostlivosť a náklady.

Povaha plemena: Flanderský buviér

Bouvier je známy svojou inteligenciou, ochranárstvom a silnou vôľou. Nie je prekvapením, že tento pastiersky pes rád zhromažďuje a chráni svoje stádo. Je hlboko naviazaný a oddaný svojej rodine a najšťastnejší je, keď je súčasťou diania. Ak ho necháte dlhší čas osamote, rád sa začne nudiť - a uchýli sa k nepríjemnému správaniu, ako je štekanie, naháňanie a žuvanie - a tiež sa stane veľmi nešťastným. Bouvier si však zachováva pevné nervy, keď ide o prejavenie náklonnosti k svojej rodine. Keď sa vrátite domov, pravdepodobne nebude skákať od radosti v štýle zlatého retrívera, ale skôr vám pokojne prejaví svoju oddanosť tým, že sa vám schúli pri nohách. Bouvier má silnú osobnosť: Potrebuje majiteľa, ktorý dokáže láskavo a dôsledne prejavovať vodcovstvo, inak pravdepodobne zaplní prázdnotu. To neznamená, že by ste mali zvoliť prístup seržanta, ale musíte pôsobiť ako sebavedomý vodca a dôsledne, hoci jemne, presadzovať pokyny. Ako každý pes, aj bouvier potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteňaťa bouviera vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatok je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na voľné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.