Holandský pastiersky pes

Holandský pastiersky pes

Holandský pastiersky pes - charakteristika

priateľskýpozornýživý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 51 cm
Hmotnosť: 12 - 25 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bol Holandský pastiersky pes všade v Holandsku, ale ich počet sa drasticky znížil, keď boli dovezené border kolie. Holandský pastiersky pes je ľahko stavaný, dlhosrstý, stredne veľký pes. Jeho pohyby sú ľahké a pružné a vďaka jeho úžasnej schopnosti skákať vyniká v agility a iných psích športoch. Má pozornú a odvážnu povahu, je inteligentný, ostražitý, živý, priateľský a vysoko temperamentný. K ľuďom, ktorí sú mu známi, prejavuje veľkú náklonnosť a vernosť. Tento košatý holandský ovčiak je známy aj ako holandský ovčiarsky pes. Sú veselí, zábavní, múdri a odvážni a sú veľmi dobrými rodinnými miláčikmi. Majú tiež silnú túžbu potešiť.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Holandský pastiersky pes - obrázky

Holandský pastiersky pes vzhlad Holandský pastiersky pes vyzor Holandský pastiersky pes foto

Holandský pastiersky pes - starostlivosť

Je to pomerne energický pes, preto sa snažte svojmu šapendoesovi dopriať aspoň dve polhodinové až hodinové prechádzky denne. Prospeje im aj venovanie sa psím športom, aby spálili trochu energie. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát do mesiaca. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dbajte aj na zdravie ústnej dutiny. Zuby by ste im mali čistiť denne. Ak váš šapendoes nemá obzvlášť rád, keď mu čistíte zuby, môžete požiadať svojho veterinára o niekoľko tipov, ako mu správne čistiť zuby.

Povaha plemena: Holandský pastiersky pes

Šapendo sú nezávislé, ale ľahko sa cvičia. Sú známe ako verní, hraví, láskaví a priateľskí spoločníci. Tieto psy nie sú prehnane štekavé, ale určite uprednostňujú prácu alebo úlohu, ktorú majú vykonať. Uistite sa, že váš pes má dostatok pohybu a duševnej stimulácie. Výcvik, hry a dokonca aj puzzle hračky pomôžu vašim šapendoesom zostať aktívnymi. Majú tendenciu byť dosť hravé a ocenia hru s vami. Tieto psy sú tiež dosť ostražité a sú dobrými strážnymi psami, hoci nemajú sklony k agresii.