Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Horský kur

Horský kur

Horský kur - charakteristika

inteligentnýs pevnou vôľourezervovaný voči cudzincom
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 66 cm
Hmotnosť: 14 - 27 kg
Dĺžka života: 10 - 13 rokov

Horský kur je rýchly a tvrdý lovec, ktorý behá po stopách s hlavou vo vzduchu. Na stope môže byť hlasný, alebo tichý a má jasný štekot, ktorý je počuť na veľkú vzdialenosť. Ak nie je k dispozícii horúca stopa, krúži a driftuje na studenej stope, kým nenájde horúcu stopu. V prípade potreby sú to odvážni bojovníci a mimoriadne inteligentné psy so silnými inštinktmi, ktoré sa dajú ľahko vycvičiť, aby nechcenú zver opustili. Najlepšie reagujú na výcvik s veľkým kontaktom s človekom a okrem lovu sú skvelými spoločníkmi a strážnymi psami. Horský kur je poľovný pes s dobrým inštinktom. Je to veľmi odvážny bojovník a mimoriadne inteligentný. Vykoná akúkoľvek prácu, ktorú si jeho pán želá. Psy boli dôležitou súčasťou kultúr prvých priekopníkov, osadníkov a usadlíkov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Horský kur - obrázky

Horský kur vzhlad Horský kur vyzor Horský kur foto

Horský kur - starostlivosť

Horský cur je plemeno psov s veľmi vysokou energiou a potrebuje každodennú psychickú aj fyzickú stimuláciu, aby sa zabránilo deštruktívnemu správaniu. Už od šteniatka by mali mať dostatok tréningu poslušnosti, ako aj iných fyzických aktivít, aby ste v dospelosti mali zvládnuteľného a dobre vychovaného psa. Keďže boli vyšľachtené na plnenie úloh, musia mať vždy nejakú prácu. Či už je to chodenie po stromoch, turistika, behanie alebo iné športy, horský cur musí mať oddaného domáceho miláčika, ktorý mu tieto potreby splní. Ak máte radi prírodu alebo žijete na farme, Mountain Cur je pre vás ideálnym spoločníkom. S radosťou budú hliadkovať po obvode vášho domu a pre ochranu svojej rodiny by riskovali vlastný život. Hoci tieto psy milujú trávenie času behom v otvorených priestoroch a užívanie si voľnej prírody, uistite sa, že sa vyhýbajú psím parkom. Nanešťastie, horský cur je voči iným psom dosť skeptický a napriek snahe o socializáciu nemusí byť pre neho interakcia medzi inými psami bezpečná a príjemná. Okrem potreby pohybu si horský kur vyžaduje aj dentálnu hygienu a starostlivosť o nechty. Snažte sa zuby vášho Mountain Cur čistiť dvakrát týždenne, aby ste odstránili aj nahromadený zubný kameň a baktérie. V ideálnom prípade by sa malo čistenie vykonávať denne. Nechty im strihajte raz mesačne alebo podľa potreby. Nechty sa nemusia strihať tak často, ak trávia značnú časť času chôdzou po betóne alebo iných povrchoch vonku, ktoré prirodzene otupujú nechty. Ak počujete cvakanie nechtov o podlahu, sú príliš dlhé.

Povaha plemena: Horský kur

Horský kur je nebojácny strážny pes a bude bojovať za ochranu svojho územia a tých, ktorí v ňom žijú. Pred cudzími ľuďmi sú opatrní, ale keď zistia, že noví ľudia nie sú hrozbou, postupne sa k nim prihrejú. Toto plemeno bolo v minulosti známe ako akýsi "univerzálny" pes, pretože sa dalo vycvičiť na množstvo rôznych prác. Horské kury sú prirodzení športovci, ktorí sa radi pohybujú v prírode a zúčastňujú sa na športoch a poľovačkách. Používali sa na lov drobnej zveri, takže majú silný lovecký pud. Horský cur by v skutočnosti najradšej trávil viac času vonku ako doma a darí sa mu v dome, ktorý má veľký dvor. Je to plemeno so silnou vôľou a tvrdohlavé, takže nie sú vhodným psom pre amatérskych rodičov. Už v mladom veku ich treba naučiť, že nie sú vodcom, a ako šteňatá potrebujú veľmi pevný a dôsledný výcvik poslušnosti. Aj keď sa môžu zdať zastrašujúce svojou veľkosťou a majú hlboký, hlasný štekot, sú to vynikajúce rodinné psy a zbožňujú deti. Aj keď sa to môže zdať ako pozitívna vlastnosť psa, ktorý je veľmi ochranársky voči deťom, môžu sa stať príliš ochranárskymi, ak cítia ohrozenie. To je ďalší dôvod, prečo musia byť v mladosti vystavení mnohým rôznym ľuďom. Počas výcviku dbajte na to, aby ste používali pozitívne posilňovanie a vyhýbali sa používaniu akýchkoľvek drsných výcvikových metód. Najviac zo všetkého sa chcú páčiť svojim ľuďom, takže zadávanie úloh, ako je lov, ich veľmi uspokojí a pomôže im aj spáliť energiu!