Kišu

Kišu

Kišu - charakteristika

vernýušľachtilýposlušný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 56 cm
Hmotnosť: 14 - 27 kg
Dĺžka života: 11 - 13 rokov

Kišu Ken je skvelý pes pre aktívnych ľudí ale keď nie je zrovna vonku, dokáže byť nenáročným domácim psom. Sú stredne veľkí, dobre vyvážení a ich svaly sú dobre vyvinuté. Majú odstávajúce uši a zatočený alebo srpovitý chvost. Kišuovia sú veľmi milujúci a láskaví k svojej rodine a potrebujú byť zahrnutí do aktivít. Výborne sa znášajú s deťmi, ak sú s nimi vychovávané, ale k cudzím ľuďom sú často odmerané. Kišu má vysoký lovecký pud a môže rád naháňať malé zvieratá. Ak je vychovávaný s malým zvieraťom, napríklad s mačkou, mohol by sa s nimi dobre znášať, ale väčšina Kišuov si nevie pomôcť a podľahne svojim inštinktom. Kišu je pes pozoruhodnej vytrvalosti, prejavujúci ušľachtilosť, dôstojnosť a naivný cit. Je temperamentný, verný, učenlivý a veľmi ostražitý.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kišu - obrázky

Kišu vzhlad Kišu vyzor Kišu foto

Kišu - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, nezabúdajte na pravidelné veterinárne prehliadky vášho Kishu Kena, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho Kishu Kena zdravého. Kišu kene sú náchylné na priberanie na váhe a majú strednú úroveň energie. Dbajte na to, aby váš pes mal aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne s niekoľkými dobrými, aktívnymi hrami a kratšími prechádzkami, ktoré sa budú miešať. Keďže ide o plemeno s loveckými inštinktmi v DNA, váš kishu ken ocení aj aktívne hry, ktoré sú zároveň mentálne stimulujúce. Nudiaci sa a netrénovaný Kishu Ken si môže vypestovať nežiaduce deštruktívne návyky. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty skôr, než budú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Udržiavajte zdravie ústnej dutiny. Zuby by ste im mali čistiť denne. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Kišu

Kišu Ken sa môže zdať neznámym ľuďom odmeraný, ale nadšenci tohto plemena vedia, aký verný a milujúci dokáže byť tento pes. Aj keď vám možno nevyskočia na kolená alebo sa neuchytia v nohách postele, majú radi blízkosť svojich ľudí, napríklad leňošenie v psom pelechu, keď si čítate na gauči. Kišu Ken má zvyčajne obľúbeného človeka, zvyčajne toho, kto je jeho hlavným opatrovateľom. V žiadnom prípade nie je Kishu Ken agresívny alebo chladný voči ostatným členom rodiny, ale prejaví trochu viac náklonnosti k tomu jednému špeciálnemu človeku. Keďže Kishu Ken je také verné plemeno, môže sa stať ostražitým a ochranárskym, ak do domu príde niekto nový. Nie je známe, že by boli navonok agresívne, ale napriek tomu by ste mali čo najskôr začať so socializáciou a dôsledným výcvikom, aby ste obmedzili akékoľvek nežiaduce strážne návyky. Pokiaľ je výcvik dôsledný, kishu ken môže prosperovať takmer v akomkoľvek prostredí. Aj keď bolo toto plemeno navrhnuté na pomoc pri love veľkej zveri, ich energetická hladina nie je taká vysoká, ako je to zvyčajne u iných poľovných psov. To však neznamená, že kishu ken neocení aktivitu so svojimi ľuďmi. Toto inteligentné plemeno si dobre poradí so všetkými druhmi výcviku vrátane agility tréningu a trikového výcviku. Najlepšie sa učia pomocou pozitívneho posilňovania.