Kórejský džindo

Kórejský džindo

Kórejský džindo - charakteristika

pohotovýinteligentnýodvážny
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 46 - 56 cm
Hmotnosť: 14 - 23 kg
Dĺžka života: 14 - 14 rokov

Kórejský džindo je dobre stavaný pes strednej veľkosti, ktorý sa používa na lov a stráženie. So vztýčenými ušami a zrolovaným alebo srpovitým chvostom by mal byť živým výrazom obratnosti, sily, ostražitosti a dôstojnosti. Kórejský džindo má veľmi silný lovecký inštinkt, je odvážny, statočný, ostražitý a opatrný. Predovšetkým je však mimoriadne verný svojmu pánovi. Celkovo nemá rád iné zvieratá, najmä samce. Má tiež dobrý orientačný zmysel. Je to pes-jednotlivec, ochotne prijíma nového pána, ale nikdy nezabúda na svoju náklonnosť k bývalému pánovi, ktorý ho vychoval od šteňaťa. Kórejský džindo sa vyvinul ako plemeno na ostrove pri pobreží Južnej Kórey. Sú stredne veľkí a prirodzeného vzhľadu, cenení ako nezávislí lovci, nároční strážcovia a verní spoločníci.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Kórejský džindo - obrázky

Kórejský džindo vzhlad Kórejský džindo vyzor Kórejský džindo foto

Kórejský džindo - starostlivosť

Jindovia by mali mať možnosť zdržiavať sa vo vnútri, v blízkosti svojich majiteľov. Nedopadnú dobre, ak sú dlhší čas sami vonku. Sú verné a inteligentné a s ľuďmi si vytvárajú hlboké putá založené na vzájomnej dôvere a úcte. Keď zostanú osamote, môžu sa nudiť a cítiť sa osamelo a môžu sa stať deštruktívnymi, najmä v mladom veku. Vzhľadom na svoju vysokú inteligenciu potrebujú jindovia v počiatočných fázach výcviku trpezlivosť. Po prekonaní ich tvrdohlavosti sa rýchlo vycvičia. Pri výcviku je obzvlášť dôležitá potreba včasnej socializácie. Jindovia môžu prejavovať známky agresivity a podozrievavosti voči cudzím ľuďom, ak nie sú v ranom veku správne socializovaní.

Povaha plemena: Kórejský džindo

Jindo je povestný svojou vernosťou a inteligenciou. Ich stádová mentalita umožňuje ľahký výcvik a ochotu vyhovieť. Ich inteligencia ich však vedie k tomu, že vyžadujú rešpekt skôr, ako prejavia neochvejnú lojalitu svojim majiteľom. V počiatočných fázach výcviku môžu byť tvrdohlaví a vyžadujú si trpezlivosť. Po získaní rešpektu je len málo plemien, ktoré prekonajú vernosť jindov. Rýchlo sa cvičia a ľahko sa naučia aj tie najzložitejšie triky a agility sekvencie. Jedným z náročnejších aspektov jindov je ich potreba socializácie. Jindovia sú celkovo jemné a milujúce plemeno, ale sú opatrní voči cudzím ľuďom. Ich vernosť ich disponuje k zúrivej ochranárskej povahe, ktorá sa u zle socializovaných psov môže prejaviť ako agresia. Včasná socializácia s inými zvieratami, deťmi a cudzími ľuďmi túto obavu rýchlo zmierni.

Podobné plemená