Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo - charakteristika

láskavýhorlivýnenáročný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 48 cm
Hmotnosť: 11 - 16 kg
Dĺžka života: 15 - 17 rokov

Taliani na to majú slovo: ”carino”. V angličtine hovoríme ”cute”. V každom jazyku je toto plemeno úplne rozkošné. Lagotto Romagnolo (v množnom čísle: Lagotti Romagnoli) je známe vlnitými kučerami, ktoré pokrývajú telo od hlavy až po chvost a sú korunované bohatou bradou, obočím a fúzikmi. Lagotti meria menej ako 50 cm a váži maximálne 15 kg. Nenechajte sa však oklamať ich plyšovým vzhľadom - sú to robustní robotníci s naozajstnou silou a vytrvalosťou. Charakteristické kučery tohto plemena na dotyk pripomínajú skôr ľudskú srsť ako kožušinu. Lagotto Romagnolo, rozkošný taliansky ”hľuzovkový pes”, má kučeravú srsť a bohatú výbavu tváre. Napriek svojmu plyšovému vzhľadu sú Lagotti odolní robotníci s vynikajúcim nosom, ktorí vykopávajú hľuzovky, delikátnu a drahú pochúťku.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Lagotto Romagnolo - obrázky

Lagotto Romagnolo vzhlad Lagotto Romagnolo vyzor Lagotto Romagnolo foto

Lagotto Romagnolo - starostlivosť

Zuby Lagotto Romagnolos by sa mali pravidelne čistiť podľa odporúčania veterinárneho lekára. Ich uši a vankúšiky labiek by sa mali kontrolovať, či sa v nich nenachádzajú známky infekcie, parazity alebo nečistoty, a mali by sa udržiavať v čistote. Obzvlášť dôležité je kontrolovať ich uši aspoň raz týždenne, pretože ich kučeravá srsť môže rásť v ušiach a okolo nich a poskytovať útočisko pre nečistoty a parazity. Možno bude potrebné tieto chlpy ostrihať alebo vytrhnúť, aby sa uši udržali čisté. Pravidelne navštevujte veterinára, aby ste udržali dobrý zdravotný stav vášho Lagotto Romagnolo.

Povaha plemena: Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolos boli pôvodne vyšľachtení ako loveckí spoločníci a nestratili svoju schopnosť aportovať, aj keď to znamená radostné skákanie do vody. Mnohí Lagotto Romagnolos prirodzene chodia do vody, a aj keď neplánujete loviť, stále si užijú naháňanie hračky pri dobrej hre na aportovanie. Vďaka ich vysokej hladine energie a aktívnemu duchu určite ocenia fyzickú a duševnú stimuláciu. Je dôležité, aby Lagotto Romagnolos mali dostatok pohybu, inak sa môžu, ako mnohé psy, nudiť a vytvárať si vlastnú zábavu hrabaním a žuvaním vecí, ktoré by nemali. Majú bystré zmysly, najmä pokiaľ ide o používanie nosa na vyňuchanie vecí. Preto sa dnes chovajú ako psy na lov hľuzoviek. Dajú sa ľahko vycvičiť na prácu s nosom, hoci dokážu dobre plniť aj iné úlohy, napríklad agility a výcvik poslušnosti. Pokiaľ ide o rodinného miláčika, Lagotto Romagnolo je láskavý a pokojný pes, pokiaľ sa mu poskytne pohyb v podobe aspoň jednej dobrej a dlhej prechádzky denne a najlepšie aportovania. Pokiaľ sú tieto potreby splnené, sú vo všeobecnosti spokojní, a to aj v byte, čo je skvelé, ak uvažujete o šteniatku Lagotto Romagnolo. Väčšinu údržby, ktorú si vyžaduje Lagotto Romagnolo, predstavuje starostlivosť o srsť, ktorá si vyžaduje veľa starostlivosti. Sú to milujúce psy, ktoré sú oddané svojej rodine, dokonca aj deťom a iným domácim zvieratám, hoci majú tendenciu štekať na cudzích ľudí, ktorí vstúpia do ich teritória. Vďaka tomu môžu byť dobrými strážnymi psami, ale je dôležité presmerovať a kontrolovať ich štekacie inštinkty, aby vedeli, kedy je to vhodné, inak môžu štekať častejšie, ako by ste si vy - alebo vaši susedia - želali. Lagotto Romagnolos potrebujú spoločnosť, preto je dôležité nenechávať ich doma príliš dlho samých a žiadny pes by nikdy nemal zostať väčšinu času vonku. Bez ľudskej spoločnosti môžete očakávať množstvo nežiaduceho správania, ako pri každom plemene. Celkovo je Lagotto Romagnolo nenáročný, ale aktívny pes, ktorý je dobrou voľbou pre rodiny s aspoň miernymi predchádzajúcimi skúsenosťami s vlastníctvom psa. Socializačný výcvik by sa mal začať čo najskôr, aby sa zabezpečilo, že sa budú dobre správať k novým ľuďom a domácim zvieratám, s ktorými sa môžu stretnúť.