Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso - charakteristika

sebavedomýinteligentnýkomický
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 28 cm
Hmotnosť: 5 - 8 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Lhasky sú malé, ale odolné psy s aristokratickým držaním tela. Sú známe svojou až po zem dlhou, plocho visiacou srsťou po oboch stranách tela. Na chrbte sa vlní pernatý chvost, ktorý je charakteristický pre tibetské plemená. Fanúšikovia tohto plemena hovoria, že tmavé oválne oči, ktoré sa derú cez bohatú srsť na tvári, sú oknom do veselého vnútra ich duše. Celkový obraz je jednoznačne ázijský: exotický, elegantný a pokojne vyvážený. Lhasa Apso s bohatou srsťou je tisícročné plemeno, ktoré slúžilo ako strážcovia palácov a kláštorov vysoko v Himalájach. Lasy sú inteligentné, sebavedomé a komplexné, sú to rodinní komedianti, ale k cudzím ľuďom sa správajú kráľovsky zdržanlivo.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Lhasa Apso - obrázky

Lhasa Apso vzhlad Lhasa Apso vyzor Lhasa Apso foto

Lhasa Apso - starostlivosť

Lhasa je skvelou voľbou pre ľudí s obmedzeným priestorom. Hodí sa do bytu alebo bytovky, hoci sa rád hrá vonku na oplotenom dvore. Lhasa sa uspokojí s niekoľkými krátkymi prechádzkami denne. Nie je to vysokoenergetický pes a nemá tendenciu odrážať sa od stien, keď je zatvorený v daždivom dni. Je spokojný, keď vám sedí na kolenách, túla sa po dome, hrá sa so svojimi hračkami a upozorňuje vás na okoloidúcich. Výcvik lhasy v domácnosti môže byť náročný, preto je rozumné cvičiť ju v prepravke. Nezabúdajte tiež, že tomuto psovi bude pravdepodobne dlho trvať, kým psychicky dozrie. Plnej veľkosti môže dosiahnuť vo veku jedného roka, ale jeho správanie bude stále dosť šteňacie. Počas výcviku buďte obzvlášť trpezliví - udržujte ho pozitívny a dôsledný a buďte ochotní ísť na dlhú trať.

Povaha plemena: Lhasa Apso

Osobnosť Lhasa Apso je zvláštna a zaujímavá zmes. Je to veselý, roztopašný a hravý pes, ale aj kráľovský, nezávislý a divoký. Úlohu strážiť svoj domov a rodinu berie vážne; tiež mu dlho trvá, kým dospeje, a aj potom zostáva až do vysokého veku trochu šteniatkový. Lhasa je síce malá, ale nie je ani trochu krehká. Je robustný a silný a pred cudzími ľuďmi je prirodzene ostražitý. Spriatelí sa, ale až keď vie, že daný jedinec nepredstavuje hrozbu. Je to vynikajúci strážny pes. Nezávislá lhasa je rada "najvyšším psom". Výcvik a socializácia, počnúc kurzom pre šteňatá, sú nevyhnutné. Naučia ho dobrým psím manierom a zabránia mu myslieť si, že môže vládnuť. Majitelia lhás musia byť silní, láskaví vodcovia. Lhasa nie je extrémne aktívna a je spokojná so životom v interiéri. Na rozdiel od mnohých iných plemien nepotrebuje intenzívny pohyb na zníženie nervovej energie. Krátke prechádzky a hry mu však robia radosť a prospievajú. Lhasa sa rada zdržiava v blízkosti svojej rodiny, nasleduje ju z miestnosti do miestnosti, aby sa zapojila do aktivít alebo si sadla na kolená. Vzhľadom na svoju nezávislú povahu je však v poriadku, keď zostane doma sám na primeraný čas. Lhasa zvyčajne netrpí separačnou úzkosťou.