Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Neapolský mastif

Neapolský mastif

Neapolský mastif - charakteristika

lojálnydôstojnýpozorný
Veľkosť: veľký
Výška: 61 - 79 cm
Hmotnosť: 50 - 68 kg
Dĺžka života: 7 - 9 rokov

Ak ste neboli v Jurskom parku, nikdy ste nič podobné Mastinovi nevideli. Títo majestátni strážcovia prekvapivého vzhľadu sú mohutné, silné psy. Americký klub neapolských mastifov opisuje hlavu svojho psa ako ”ohromujúcu” - a treba im uznať, že trafili ten správny prívlastok. Hojné visiace vrásky, záhyby a previsnuté pery spôsobujú, že mastif vyzerá ako marcipánová figurka, ktorá bola príliš dlho na slnku. A predsa sa vnútorná dôstojnosť a ušľachtilosť tohto plemena dá opísať len ako krásna. Neapolský mastif je obrovský, mohutný strážca, ktorého ohromujúci vzhľad zastrašuje votrelcov už od čias starého Ríma. Voči cudzím ľuďom je ostražitý, medzi blízkymi je však milý, pokojný a vyrovnaný.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Neapolský mastif - obrázky

Neapolský mastif vzhlad Neapolský mastif vyzor Neapolský mastif foto

Neapolský mastif - starostlivosť

Je veľmi dôležité pochopiť fyzické obmedzenia vášho šteňaťa Neo; cvičte s ním kontrolovaným spôsobom, aby jeho kosti a kĺby neboli v období formovania vystavené prílišnému stresu. To znamená krátke obdobia voľného behu a hry a krátke prechádzky len na vodítku. Ďalším nebezpečenstvom pre šteňa Neo sú schody. Sú nemotorné a môžu ľahko spadnúť a zraniť sa. Noste ich hore a dole po schodoch čo najdlhšie a snažte sa psa obmedziť, aby po nich nebehal. Vyhnite sa hrubému šanteniu alebo zápaseniu. Nikdy nechcete, aby si váš dospelý Neo myslel, že je v poriadku hrať sa s vami hrubo. Možno to bolo roztomilé, keď bol šteniatkom, ale keď je dospelý, môže to byť nebezpečné. Neapolské mastify nie sú skvelými spoločníkmi na behanie a zvyčajne sú najšťastnejšie, keď sa schúlia na gauči. Dospelému Neovi však prospeje pár krátkych až stredne dlhých každodenných prechádzok. Sú citliví na teplo a vlhkosť, preto naplánujte prechádzky na chladné rána a večery a uistite sa, že majú vždy k dispozícii chladné miesto na odpočinok a dostatok čerstvej vody. Ak máte bazén alebo kúpele, obmedzte Neovi prístup do nich, pokiaľ tam nie ste pod dohľadom. Ide o psa s hornou časťou tela, ktorý nevie dobre plávať a má problém udržať hlavu nad vodou. Medzi ďalšie potreby patrí dentálna hygiena a starostlivosť o nechty. Čistite zuby svojho Nea aspoň dva až trikrát týždenne, aby ste odstránili nahromadený zubný kameň a sprievodné baktérie. Denne je to lepšie. Nechty strihajte podľa potreby raz alebo dvakrát mesačne. Ak počujete cvakanie nechtov o podlahu, sú príliš dlhé. Krátke nechty udržiavajú nohy v dobrom stave a nepoškriabu vám nohy, keď vás Neo vyskočí privítať. Skontrolujte kožné záhyby a vrásky svojho psa, aby ste zistili, či ich treba vyčistiť. Vytrite ich vlhkou handričkou a potom kožu vo vnútri záhybov dôkladne osušte.

Povaha plemena: Neapolský mastif

Neo je stabilný a pevný ako dub a je skôr strážcom než útočným psom. Vždy je ostražitý a uvedomelý, aj keď to vyzerá, že odpočíva. Ak nie ste doma, jednoducho nikoho na svoj pozemok nepustia. A naozaj, kto sa s nimi bude hádať? Keď však niekoho privítate, váš Neo prijme aj túto osobu, hoci pravdepodobne zostane zdržanlivý. Nie je to pes typu "vitaj kamarát, dobre sa poznáme". Neo je láskavý voči svojej rodine, ale je aj dostatočne svojhlavý - a veľký na to, aby si mohol ísť svojou cestou. S výcvikom začnite včas, buďte pevní a dôslední a používajte techniky pozitívneho posilňovania, ako je pochvala a odmeny za jedlo. Neo je najvhodnejší do domu s oploteným dvorom. Hoci je to domáci miláčik a nemá sklony k túlaniu, plot mu pomôže spoznať hranice pozemku, čo je pre strážneho psa dôležitá znalosť. S výcvikom Nea začnite hneď, ako si ho prinesiete domov, kým je ešte primerane veľký. Prihláste ho na kurz socializácie šteniat, aby si zvykol na pobyt v blízkosti iných psov a ľudí. Je to mimoriadne dôležité pre neapolského mastifa, ktorý môže byť agresívny voči iným psom a ľuďom, ak nie je naučený slušnému správaniu. Ako každý pes, aj neapolský mastif potrebuje včasnú socializáciu alebo vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa neapolského plemena vyrástol všestranný pes. Okrem škôlky pre šteňatá a pravidelných kurzov poslušnosti berte svojho Nea do parkov, vonkajších nákupných centier a na iné miesta, kde sa môže naučiť stretávať s ľuďmi a zvykať si na nové zážitky, pohľady a zvuky. Neo je tvrdohlavý a potrebuje sebavedomého trénera. Používajte techniky pozitívneho posilňovania, nikdy nie fyzické tresty, ale buďte pevní a dôslední v tom, čo od neho žiadate. Myslite na to, že šteniatko už nie je šteniatko. Ak nechcete, aby váš Neo chodil na nábytok, keď váži 200 kg, nepúšťajte ho naň, keď váži len 20 kg. Ak sa raz vytvorí návyk, bude ťažké ho zrušiť. S výcvikom na bývanie by nemal byť problém, ak z neho urobíte pozitívnu skúsenosť a poskytnete svojmu šteniatku pravidelný rozvrh nočníkov a dostatok príležitostí ísť von. Výcvik v prepravke je skvelým nástrojom na výchovu v domácnosti a na to, aby vaše šteňa nežulo veci, ktoré by nemalo. Neapolský mastif potrebuje pri výcviku pevnú ruku, ale aj lásku a trpezlivosť. Keď sú vycvičení, zistíte, že sú úžasným, starostlivým a verným spoločníkom, ktorý ochotne riskuje svoj život, aby bránil ten váš.