Rotvajler

Rotvajler

Rotvajler - charakteristika

vernýmilujúcisebavedomý strážca
Veľkosť: veľký
Výška: 56 - 69 cm
Hmotnosť: 36 - 61 kg
Dĺžka života: 9 - 10 rokov

Samec rotvajlera má v ramenách 60 až 65 centimetrov, samice sú o niečo menšie a ľahšie. Lesklá, krátka čierna srsť s elegantnými hrdzavými znakmi dotvára obraz impozantnej sily. Dobre vychovaný rotvajler je pokojný a sebavedomý, odvážny, ale nie zbytočne agresívny. Odmietavé správanie, ktorým sa títo prvotriedni strážcovia prezentujú pred cudzincami, je v rozpore s hravosťou a priam hlúposťou, ktorou si rotties získavajú svojich blízkych. (Rottymu nikto nepovedal, že nie je hračkárske plemeno, takže sa vám môže vrhnúť na kolená, aby sa pomaznal). Včasný výcvik a socializácia pozitívne usmernia teritoriálne inštinkty tohto psíka. Rotvajler je robustné pracovné plemeno s veľkou silou, ktoré pochádza z mastifov rímskych légií. Rotvajler je jemný kamarát na hranie a ochranca v rodinnom kruhu, vonkajší svet pozoruje s odstupom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Rotvajler - obrázky

Rotvajler vzhlad Rotvajler vyzor Rotvajler foto

Rotvajler - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u nemeckého ovčiaka rotvajlera by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Zmesi nemeckých ovčiakov a rotvajlerov majú sklon k priberaniu na váhe a majú vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby mal váš pes aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne, do ktorej sa zamieša niekoľko dobrých, aktívnych hier a kratších prechádzok. Udržiavanie zdravej hmotnosti vášho rotvajlerského ovčiaka je veľmi dôležité, pretože môže pomôcť predchádzať problémom, ku ktorým je táto zmes náchylná, ako je dysplázia bedrových a lakťových kĺbov alebo problémy so srdcom. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dbajte aj na to, aby bola tlama vášho nemeckého ovčiaka - rotvajlera zdravá. Zuby by ste im mali čistiť denne. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Rotvajler

Mnohí milovníci nemeckých ovčiakov a rotvajlerov môžu potvrdiť, že tieto psy nie sú ničím iným ako energickými psami. Nemecký ovčiak aj rotvajler boli vyšľachtení ako pracovné psy a toto zmiešané plemeno je rado aktívne fyzicky aj psychicky. Tieto šteniatka môžu mať veľa búrlivej energie, ale trpezlivým výcvikom a pozitívnym posilňovaním môžete vzrušené skákanie a iné nežiaduce návyky vášho nemeckého ovčiaka a rotvajlera potlačiť už v zárodku. Napriek svojej veľkej veľkosti majú mnohí nemeckí ovčiaci a rotvajleri sklon myslieť si, že sú psy na kolenách. Radi sa túlia k svojim ľuďom a majú tendenciu držať sa najbližšie k tomu, kto je ich hlavným opatrovateľom. Niekedy sa môžu stať až príliš ochranárskymi voči svojim ľuďom, ak sa cítia ohrození. Správna socializácia môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa strážne sklony vášho mixu nemeckého ovčiaka a rotvajlera vymkli spod kontroly. Ako veľkým psom sa tomuto zmiešanému plemenu darí v rodinných domoch, najlepšie s dvorom alebo iným priestorom na behanie. Napriek tomu môže nemecký ovčiak rotvajler mix dobre žiť aj v mestskom prostredí, ak je jeho človek aktívny a venuje sa mu často. Ak hľadáte veľkého prítulného psa, ktorý sa rád hrá a chráni, nemôžete urobiť nič lepšie ako nemeckého ovčiaka rotvajlera mix.