Saluki

Saluki

Saluki - charakteristika

jemnýdôstojnýnezávislý
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 71 cm
Hmotnosť: 18 - 29 kg
Dĺžka života: 10 - 17 rokov

Krása Salukiho je už tisíce rokov obdivuhodná. Sú štíhle a nenápadné, ale veľmi silné a dokonale vyvážené, ako skvelý atlét alebo tanečník. Samce môžu mať v ramenách 60 až 65 centimetrov, samice môžu byť oveľa nižšie. Vyskytujú sa v mnohých farbách a vzoroch. Ich veľké oválne oči sú teplé a inteligentné. Saluki sú veľmi prispôsobivé, dokážu žiť a pracovať v akomkoľvek podnebí. Sú to nádherné zvieratá, ale ich vlastníctvo je spojené s mnohými špeciálnymi výzvami. Saluki patrí medzi najstaršie plemená na svete, štíhly, ale robustný pes bol tisíce rokov loveckým psom kráľov. Saluki sú rýchli a obratní šprintéri, ktorí milujú dobrú naháňačku. Sú z nich jemní, dôstojní a nezávislí, ale verní domáci miláčikovia.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Saluki - obrázky

Saluki vzhlad Saluki vyzor Saluki foto

Saluki - starostlivosť

Saluki sa nehodia do bytu. Potrebujú domov s veľkým, bezpečne oploteným dvorom, kde môžu behať po byte. Ideálna plocha na behanie pre saluki je 300 až 400 stôp na dĺžku alebo šírku. Ploty by mali byť vysoké aspoň päť až šesť metrov, inak ich saluki ľahko preskočí. Podzemné elektronické oplotenie salukiho nezadrží, ani ho neochráni pred inými zvieratami, ktoré by mohli vstúpiť na váš dvor. Saluki majte na vodítku vždy, keď sa nenachádza v uzavretom priestore. Saluki bol vyšľachtený na lov a má silný lovecký pud. Ak uvidí niečo rýchle a chlpaté, bude to prenasledovať tak dlho, ako bude môcť, a nebude dbať na žiadne povely, aby prišiel alebo sa zastavil. Hoci saluki radi trávia čas vonku, sú to vnútorné psy a vyžadujú mäkkú, polstrovanú podstielku, aby sa im netvorili mozole. Potravu umiestnite ďaleko z dosahu zvedavého nosa salukiho. To znamená za zatvorenými dverami alebo do výšky asi sedem metrov. Saluki sú inteligentné a rýchlo sa učia, ale sú aj nezávislé a môžu byť tvrdohlavé, čo robí výcvik náročným. Ak chcete udržať pozornosť salukiho, udržujte tréningy krátke, zábavné a zaujímavé. Ak sa saluki začne nudiť, rozhodne sa neučiť. Používajte pozitívne posilňovanie, nikdy nie prísne slovné alebo fyzické korekcie.

Povaha plemena: Saluki

Saluki je odľahčený pes, ktorý je však oddaný svojej rodine. Je jemný a vyžíva sa v tichej spoločnosti. Má tendenciu viazať sa na jediného človeka, čo môže viesť k separačnej úzkosti. K cudzím ľuďom sú saluki rezervovaní a ak nie sú socializovaní v ranom veku, môžu byť plachí. Socializácia by mala pokračovať počas celého ich života. Vo všeobecnosti vychádzajú s inými psami, ale uprednostňujú iné saluki alebo aspoň iné psy plemena sighthound. Sú to citlivé psy a napätie v domácnosti vnímajú a stresujú sa ním. Saluki milujú pohodlie a radi sa nechajú rozmaznávať mäkkou posteľou a prístupom k nábytku. Podobne ako mačky sú náročné na osobnú čistotu. Ako každý pes, aj salukíni potrebujú v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka salukiho vyrástol všestranný pes.