Taiwanský pes

Taiwanský pes

Taiwanský pes - charakteristika

lojálnyvšestrannýinteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 51 cm
Hmotnosť: 12 - 18 kg
Dĺžka života: 9 - 13 rokov

Intuitívna povaha taiwanského psa a jeho spojenie s pánom sa pravdepodobne zdokonalili počas generácií spoločného lovu drobnej zveri v horách. To tiež znamená, že mimoriadne citlivo reagujú na povely a ľahko sa cvičia. Toto plemeno môže byť rezervované voči cudzím ľuďom a nebojácne chráni svoju rodinu. Preto je pre taiwanského psa potrebná socializácia, ktorá sprostredkuje jeho silný inštinkt chrániť svojho pána a rodinu. Mali by byť neoddeliteľnou súčasťou rodinnej domácnosti, a nie vonkajším psom, pretože vyniknú pri každodennej interakcii a socializácii. Taiwanský pes je mimoriadne verný svojmu pánovi, bystrý v cítení, ostražitý v pohybe, odvážny a nebojácny. Je to stredne veľký pes s trojuholníkovou hlavou, mandľovými očami, tenkými špicatými ušami a srpovitým chvostom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Taiwanský pes - obrázky

Taiwanský pes vzhlad Taiwanský pes vyzor Taiwanský pes foto

Taiwanský pes - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u taiwanského psa by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Taiwanské psy majú vysokú hladinu energie a môžu mať sklon k agresii a deštruktívnemu správaniu, ak zostanú príliš dlho osamote alebo bez priestoru na behanie. Dbajte na to, aby váš pes mal aspoň dve dobré polhodinové až hodinové prechádzky denne s niekoľkými dobrými, aktívnymi hrami a kratšími prechádzkami. Formoský horský pes je neuveriteľne outdoorový a ocení intenzívnu turistiku namiesto prechádzky okolo bloku. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty skôr, než budú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Nezabudnite udržiavať zdravie ústnej dutiny svojho taiwanského psa. Zuby by ste mu mali čistiť denne. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Taiwanský pes

Taiwanský pes je pravdepodobne jedným z najstarších plemien na svete a vo svojej DNA má zabudovanú tisícročnú múdrosť a skúsenosti. Po stáročia tieto horské psy cestovali so svojím jediným človekom a aj dnes má taiwanský pes tendenciu priľnúť k jednému opatrovateľovi v domácnosti. To neznamená, že váš taiwanský pes nebude alebo nemôže byť láskavý ku všetkým členom rodiny, ale bude jasné, koho v dome by doslova chránil životom. Keďže taiwanské psy vyrastajú tak blízko k svojim ľuďom, majú tendenciu byť opatrné voči cudzím ľuďom alebo novým známym. Správny socializačný výcvik môže pomôcť obmedziť prípadnú neželanú agresiu voči cudzím ľuďom. Napriek tomu, ak hľadáte strážneho psa, ktorý vás upozorní na akékoľvek potenciálne nebezpečenstvo, taiwanský pes by mohol byť plemenom pre vás. Fanúšikovia taiwanského psa tvrdia, že toto plemeno je veľmi intuitívne, ale niekedy aj príliš inteligentné pre svoje vlastné dobro. Plemeno sa môže nudiť, ak zostane príliš dlho osamote alebo bez primeraného množstva duševnej a fyzickej stimulácie. Aby ste predišli nežiaducim deštruktívnym návykom nudy, je dôležité, aby ste svojmu taiwanskému psovi zabezpečili dôsledný a pevný výcvik.