Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Taliansky chrtík

Taliansky chrtík

Taliansky chrtík - charakteristika

hravýostražitýcitlivý
Veľkosť: malý
Výška: 33 - 38 cm
Hmotnosť: 3 - 6 kg
Dĺžka života: 14 - 15 rokov

Taliansky chrtík plemeno chrta v miniatúrnej veľkosti - sú štíhlejšie, ale svojou ladnosťou a eleganciou sa im vyrovnajú. V ideálnom prípade merajú v ramenách 35 až 40 centimetrov a majú elegantné, zakrivené línie, ktoré sú spoločné pre všetky coursingové psy. Charakteristickými znakmi sú dlhé, jemne kostnaté nohy. Taliansky chrtík v sebe spájajú pozornosť psov s komplexnosťou starobylých aristokratov. Títo šarmantní psy s vysokým krokom, ktorí boli po stáročia šľachtení ako starostliví spoločníci a šašovia, odmietajú byť ignorovaní. Toto plemeno by bolo oveľa radšej na vašich kolenách alebo v posteli ako na podlahe.” Sú to však praví sighthoundi a pri pohľade na mačku sa vrhnú za rýchlo sa pohybujúcou korisťou. Taliansky chrtík je plemeno s krátkou srsťou a nízkym obsahom tuku, preto si vyžaduje zvýšenú starostlivosť v chladnom počasí. Je to skutočný chrt v miniatúrnej veľkosti. Elegantný taliansky chrt, je čulý, hravý a veľmi láskavý spoločník na hranie. Sú dekoratívnymi gaučovými psami, ale v srdci sú to bleskovo pobehujúce psy s inštinktom pre prenasledovanie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Taliansky chrtík - obrázky

Taliansky chrtík vzhlad Taliansky chrtík vyzor Taliansky chrtík foto

Taliansky chrtík - starostlivosť

Talianske chrty (známe aj ako IG) majú krátku srsť a ľahko sa im chytá zimnica, takže nie sú vonkajšie plemeno. Potrebujú byť v dome so svojou rodinou, najmä za zlého počasia. Aby sa váš IG cítil na chladných vonkajších prechádzkach pohodlne, dajte mu sveter alebo bundu. Počas teplého počasia chráňte jeho tenkú pokožku opaľovacím krémom vyrobeným pre psov. U mnohých talianskych chrtov vzniká rakovina kože, možno preto, že milujú ležanie na slnku, preto nenechajte svojho psa piecť sa celé hodiny. Tieto malé psy majú veľa energie, najmä ako šteňatá a mladí dospelí, ale v zlatých rokoch sa často prispôsobia úrovni aktivity svojich majiteľov. Každodenná prechádzka pomôže vášmu talianskemu chrtovi vybiť si svoje ja-ja, ale nezabudnite ho držať na vodítku. Aj keď je malý, má rovnaký inštinkt na naháňanie ako väčšie chrty a vyštartuje za veveričkou, zajacom alebo čímkoľvek iným, čo prebehne okolo. Vodítko je vašou jedinou nádejou, ako ho udržať. Jeho lovecký pud tiež znamená, že na dvore budete potrebovať bezpečný plot. Talianske chrty sú báječní skokani, takže nepredpokladajte, že malý štvormetrový múr ho dostatočne udrží. A nepoužívajte podzemný elektronický plot; chvíľkový šok neodradí vášho talianskeho chrta, ak uvidí niečo, čo chce prenasledovať. IG sú inteligentné a dajú sa ľahko vycvičiť, ak máte správny prístup. Podobne ako iné psy zvyčajne pristupujú k výcviku s filozofiou "Čo z toho budem mať?". Motivačné metódy výcviku - tie, ktoré využívajú jedlo, pochvalu a hru na odmeňovanie psa za to, že to robí správne, namiesto toho, aby ho trestali za to, že to robí zle - sú najlepším spôsobom, ako ich presvedčiť, že chcú robiť to, čo žiadate. A keďže majú krátku dobu pozornosti, ktorá je bežná pre psy plemena sighthound, je najlepšie, ak sú tréningy krátke a milé. Podobne ako mnohé iné malé psy, aj tieto psy si jeden aspekt výcviku neosvojujú tak ľahko: výchovu k bývaniu. Aj napriek trpezlivosti a dôslednosti nemusíte byť nikdy úplne úspešní. Najčastejším dôvodom, prečo ľudia odovzdávajú svojich talianskych chrtov do záchranných skupín alebo útulkov, je to, že ich nedokázali naučiť hospodáriť. Tvrdé tresty sa obrátia proti nim a často spôsobia, že pes sa začne báť alebo dokonca vyvádzať. Najlepšou voľbou je zaobstarať mu dvierka pre psa, aby mohol ľubovoľne vchádzať a vychádzať. Talianske chrty sa môžu naučiť používať aj záchod, hoci to nie vždy funguje dobre, ak máte viac ako jeden IG, pretože by ste ho mohli nakoniec dosť často čistiť. Nehodám predchádzajte tak, že svojho IG vyvediete von v okamihu, keď vám dá akékoľvek znamenie, že potrebuje ísť - nečakajte "len chvíľu". Talianskeho chrta môžete naučiť, že vonku je to správne miesto na chodenie na nočník, ale ak to znamená chodiť von v daždi alebo snehu, alebo ak nemá okamžitý prístup na dvor, tak radšej pôjde dovnútra.

Povaha plemena: Taliansky chrtík

Taliansky chrt je citlivý, ostražitý, inteligentný a hravý. Je láskavý k svojej rodine, rád sa k vám pritúli a celý deň sa drží vo vašej blízkosti. Cudzí ľudia môžu vidieť plachšiu, rezervovanejšiu stránku jeho osobnosti. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Tak ako všetky psy, aj šteniatka talianskeho chrta potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka IG vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti. Taliansky chrt sa môže pri hrubom zaobchádzaní stať bojazlivým alebo uštipačným. Podobne ako iné psy môže mať k výcviku postoj "čo z toho mám?", takže najlepšie urobíte, ak budete používať motivačné metódy, ktoré využívajú hru, pochvaly a pochvaly, aby ste psa povzbudili k správnemu správaniu, a nie trestali za to, že sa pomýli.