Tosa

Tosa

Tosa - charakteristika

nebojácnytrpezlivýostražitý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 55 - 60 cm
Hmotnosť: 45 - 91 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Tosa je pokojne láskavá k vlastnej rodine, ale k cudzím ľuďom sa môže správať trochu rezervovane. Toto plemeno je tiež od prírody ostražité voči iným psom a môže reagovať agresívne na psy, ktoré považuje za votrelcov. Otvorene agresívne správanie voči ľuďom nie je pre toto plemeno typické. Ich krátka, hustá srsť môže byť plavá, červená, marhuľová, čierna alebo žíhaná a môžu mať aj biele znaky na hrudi a nohách. Tosy navyše pomaly dospievajú a jednotlivé psy môžu dosiahnuť svoj vrchol až vo veku štyroch rokov. Toto plemeno je najväčšie zo všetkých japonských plemien psov. Sú známe aj pod názvami Tosa Ken, Tosa Dog, Tosa Token, Tosa Inu, japonský bojový pes a japonský mastif. Temperament plemena Tosa sa vyznačuje trpezlivosťou, vyrovnanosťou, smelosťou a odvahou. Zvyčajne je to pokojný, tichý a poslušný pes s pokojným, ale ostražitým správaním. S majestátnym správaním a robustnou stavbou tela boli predtým chované na boj, ale v súčasnosti sa používajú ako strážne psy.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Tosa - obrázky

Tosa vzhlad Tosa vyzor Tosa foto

Tosa - starostlivosť

Starostlivosť o plemeno Tosa si vyžaduje dostatok času stráveného vonku a pohybu. Snažte sa, aby pes denne strávil aspoň hodinu cvičením a hrou, pričom do cvičebných postupov zahrňte aj tréningové postupy, ktoré ho budú duševne stimulovať a udržiavať v pozornosti. Ak máte k dispozícii súkromný vonkajší priestor, zabezpečte, aby bol bezpečne ohradený veľkým, neprehliadnuteľným plotom, pretože Tosa je silný a mohutný pes. Dôležitým aspektom starostlivosti o psa Tosa je dentálna hygiena a starostlivosť o nechty. Čistenie zubov dva až trikrát týždenne alebo ideálne denne pomáha predchádzať tvorbe zubného kameňa a bakteriálnym problémom. Pravidelne kontrolujte nechty psa Tosa, ideálne raz za mesiac, a podľa potreby ich zastrihávajte. Dostatok času stráveného vonku často prirodzene udržiava stav nechtov. Je potrebné poznamenať, že Tosa môže byť náchylná na slinenie, takže na udržiavanie čistoty môže byť užitočné mať po ruke handričku alebo handru. Ak sa budete venovať týmto špecifickým potrebám starostlivosti vrátane cvičenia, dentálnej hygieny, starostlivosti o nechty a pripravenosti na možné slinenie, môžete zabezpečiť pohodu a komfort svojho spoločníka Tosa.

Povaha plemena: Tosa

Tosa je známa svojím prirodzeným pokojom, tichou povahou a neochvejnou poslušnosťou. Toto plemeno vykazuje pokojné, ale ostražité správanie, vždy pripravené plniť úlohu ochrancu. Vďaka majestátnemu vzhľadu a robustnej stavbe tela je zrejmé, že tosa je bývalým bojovým psom, hoci sa úspešne zmenila na výnimočného strážneho psa. V pohodlí vlastnej rodiny prejavuje Tosa tichú náklonnosť, čím si vytvára silné väzby a vernosť. Pri stretnutí s neznámymi ľuďmi však môže pôsobiť trochu odťažito a zachovávať si opatrný a rezervovaný prístup. Schopnosť tohto plemena zachovať si pokoj a vystupovať rozvážne z neho robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú dôstojného a spoľahlivého spoločníka. Ich vrodený pokoj spolu s neochvejnou oddanosťou vzbudzuje u ich ľudských partnerov pocit bezpečia a dôvery. Hoci história tosa ako bojového psa im môže priniesť hrozivú povesť, ich premena na vytrvalého strážneho psa ukazuje ich prispôsobivosť a inteligenciu. Ako strážcovia svojej domácnosti spájajú svoje strážne inštinkty s rozvážnou povahou a pozorne hodnotia svoje okolie, aby zaistili bezpečnosť a pohodu svojich blízkych.