Veľký švajčiarsky salašný pes

Veľký švajčiarsky salašný pes

Veľký švajčiarsky salašný pes - charakteristika

vernýorientovaný na rodinuspoľahlivý
Veľkosť: veľký
Výška: 60 - 72 cm
Hmotnosť: 39 - 64 kg
Dĺžka života: 8 - 11 rokov

”Väčší” ako čo? Nuž, veľký Švajčiar, ktorý meria až 70 centimetrov a váži toľko ako stredne veľký človek, môže byť pokojne väčší ako vy. Švajčiari sú nesmierne silní, ale zároveň dostatočne obratní na to, aby dokázali preniesť stádo cez šikmé úpätie hory. Srsť je nápadne trojfarebná - čierna, červená a biela. Hlava a papuľa majú zvyčajne biele označenie (”blaze”), ktoré nastavuje milý výraz. Viaceré veľké plemená horských psov sa označujú ako ”majestátne”, ale švajčiarske psy toto slovo prakticky vymysleli. Veľký švajčiarsky salašnícky pes je naozaj veľký, nesmierne silný pracant známy hustou srsťou s nápadnými čiernymi, červenými a bielymi znakmi. Spoľahlivé a verné švajčiarske salašnícke psy si vyslúžili svoju obživu ako pastierske, ťažné a všestranné pastierske psy.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Veľký švajčiarsky salašný pes - obrázky

Veľký švajčiarsky salašný pes vzhlad Veľký švajčiarsky salašný pes vyzor Veľký švajčiarsky salašný pes foto

Veľký švajčiarsky salašný pes - starostlivosť

Swissy sa nehodí do bytu alebo apartmánu. Keďže ide o veľkého pracovného psa, potrebuje priestor na pohyb - ideálny je dom s veľkým, bezpečne oploteným dvorom. Nebudete sa však musieť prihlásiť na maratón; potrebujú len mierne množstvo pohybu. Vďaka švajčiarskemu pôvodu sa toto plemeno prirodzene hodí do chladného podnebia a miluje šantenie v snehu. Odvrátenou stranou je, že sú náchylné na úpal. Nenechávajte ich namáhavo cvičiť, keď je horúco; počas horúčav obmedzte vychádzky na chladné skoré rána alebo večery. Počas horúčav ich držte vnútri pomocou ventilátorov alebo klimatizácie. Ak musia byť vonku, zabezpečte im tieň a, samozrejme, dostatok vody. Ak vychovávate švajčiarske šteniatko, musíte mu venovať osobitnú pozornosť. Podobne ako mnohé veľké plemená, aj švajčiarske šteňa vo veku od štyroch do siedmich mesiacov rýchlo rastie, čo ho robí náchylným na poruchy kostí a zranenia. Udržujte šteňa švajčiara na kvalitnej, nízkokalorickej strave, ktorá zabráni jeho príliš rýchlemu rastu. Nenechávajte ich behať a hrať sa na tvrdých povrchoch, ako je napríklad chodník, veľa skákať ani ťahať závažia, kým nedosiahnu vek aspoň dvoch rokov a kým sa im plne nevytvoria kĺby. Bežná hra na tráve je v poriadku, rovnako ako kurzy agility pre šteňatá. Tak ako všetky psy, aj švajčiarsky psík sa musí socializovať - učiť sa priateľskému správaniu k iným psom a ľuďom - už od šteniatka. Školka pre šteňatá a kurzy poslušnosti sú skvelým spôsobom, ako socializovať švajčiarskeho psíka a naučiť ho dobrým psím manierom. Čo sa týka výcviku: hoci je každý pes iný, fanúšikovia švajčiarskych psov tvrdia, že toto plemeno sa všeobecne učí pomaly. Dôvod nie je celkom jasný. Ak však budete používať prepravky a dodržiavať správny postup pri výchove, váš švajčiarsky pes pochopí všeobecný koncept výchovy v priebehu jedného alebo dvoch týždňov po príchode do nového domova. Nepočítajte však s tým, že budú v dome úplne spoľahliví až o mnoho mesiacov neskôr. Čistite zuby vášho švajčiara aspoň dva až trikrát týždenne, aby ste odstránili nahromadený zubný kameň a baktérie, ktoré sa v ňom nachádzajú. Každodenné čistenie je ešte lepšie, ak chcete predísť ochoreniu ďasien a zápachu z úst. Raz alebo dvakrát mesačne im zastrihávajte nechty, ak ich váš pes nenosí prirodzene, aby ste predišli bolestivému trhaniu a iným problémom. Ak ich počujete cvakať o podlahu, sú príliš dlhé. Psie nechty na nohách majú v sebe cievy, a ak ich ostriháte príliš ďaleko, môžete spôsobiť krvácanie a váš pes nemusí spolupracovať, keď nabudúce uvidí vytiahnuť nožnice na nechty. Ak teda nemáte skúsenosti so strihaním psích paznechtov, požiadajte o rady veterinára alebo ošetrovateľa. Ich uši by sa mali kontrolovať každý týždeň, či nie sú začervenané alebo či nepríjemne nezapáchajú, čo môže znamenať infekciu. Keď skontrolujete uši svojho psa, vytrite ich vatovou tyčinkou navlhčenou jemným čistiacim prostriedkom na uši s vyváženým pH, aby ste predišli infekciám. Do zvukovodu nič nevkladajte, čistite len vonkajšie ucho.

Povaha plemena: Veľký švajčiarsky salašný pes

Švajčiarsky pes je jemný, ostražitý a miluje zábavu. Nie sú to však ľahkomyseľné, priebojné psy; sú to sebavedomé psy s vlastnými názormi a niekedy môžu byť tvrdohlavé. Vzhľadom na ich odvážnu povahu sa švajčiarskym psom najlepšie darí s majiteľmi, ktorí dokážu byť láskavými, ale sebavedomými vodcami. Toto plemeno je ostražité a všímavé, vždy na pozore pred niečím nekalým. To, ako aj ich hlasný štekot, ktorým vás upozornia, keď zbadajú niečo nezvyčajné, z nich robí dobrých strážnych psov, hoci zvyčajne nie sú agresívni. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Ak je to možné, možno si budete chcieť vybrať šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Ak môžete, možno sa budete chcieť zoznámiť s jedným alebo oboma rodičmi šteniatka, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj švajčiarsky psík potrebuje včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - keď je mladý. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka švajčiara vyrástol všestranný pes. Zapísanie do triedy pre šteniatka je skvelým začiatkom. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie psa do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu zdokonaliť jeho sociálne zručnosti.