Weimarský stavač

Weimarský stavač

Weimarský stavač - charakteristika

priateľskýnebojácnyposlušný
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 69 cm
Hmotnosť: 25 - 41 kg
Dĺžka života: 10 - 13 rokov

Samca Weimarského stavača okamžite spoznáte podľa výraznej striebornošedej srsti, v ramenách merajú 60 až 65 centimetrov a samice 55 až 60 centimetrov. Správne chovaný pes bude jednofarebný, možno s malou bielou škvrnou na hrudi. Tvár s jantárovými alebo modrošedými očami orámovanými dlhými zamatovými ušami je prívetivá a inteligentná. Celkovo toto plemeno predstavuje obraz uhladeného pôvabu a rovnováhy. Na dobre stavaného Weimarského stavača je úchvatný pohľad. Tieto psy sa výborne znášajú s deťmi a túžia byť plnohodnotnými členmi rodiny. Vďaka ľahkej starostlivosti, cvičiteľnosti, láskyplnej povahe a ochotnému prístupu sú výbornými domácimi miláčikmi, ak sa ich majitelia snažia udržať ich fyzicky aktívne a duševne zamestnané. Tohto nemeckého elegantného a rýchleho ”sivého ducha”, milujú poľovníci aj majitelia domácich zvierat pre jeho priateľskosť, poslušnosť a krásu. Majú veľa pohybu spolu s množstvom času stráveného so svojimi ľuďmi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Weimarský stavač - obrázky

Weimarský stavač vzhlad Weimarský stavač vyzor Weimarský stavač foto

Weimarský stavač - starostlivosť

Prvá vec, ktorú treba o výmarskom ošípanom vedieť, je, že je to domáci pes. Nie je určený na chovnú stanicu alebo život na dvore a nie je vhodný ani na bývanie v byte. Tento veľmi aktívny pes potrebuje veľký, bezpečne oplotený dvor, kde môže behať, a aktívnu rodinu, ktorá mu môže poskytnúť pohyb a duševnú stimuláciu, ktorú potrebuje. Pomôže aj zmysel pre humor, najmä keď vidíte, ako vám weim prekopal dvor v snahe zbaviť ho myší, krtkov a chrobákov. Bude na seba hrdý za svoju dobrú snahu, takže ho nezabudnite pochváliť, keď si budete v duchu počítať, koľko času, peňazí a úsilia si bude vyžadovať, aby dal dvor do poriadku tak, ako sa vám páči. Možno na neho budete chcieť prísnejšie dohliadať a poskytnúť mu ďalší pohyb. Psy výmarských oharov potrebujú denne niekoľko hodín pohybu, ak chcete zabrániť rekreačnému štekaniu, žuvaniu a hrabaniu. Hrajte sa s ním aport a iné hry na behanie, vezmite ho behať alebo na turistiku, naučte ho behať popri bicykli alebo ho zapojte do nejakého psieho športu, ako je agility alebo flyball. A samozrejme, vždy ho môžete vziať na poľovačku. Uistite sa, že váš dvor je zabezpečený proti úteku. Weimy sú houdini, pokiaľ ide o uzavretie, a veľmi dobre sa naučia otvárať dvere a brány a preskakovať alebo kopať pod plotom. To je ďalší dôvod, prečo je najlepšie mať ich ako domácich psov. V dome bude dospelý, dobre vycvičený weimarský pes vaším tieňom od spálne cez kúpeľňu až po kuchyňu a pracovňu. Šteniatko weimarského ohaře je výzvou a vyžaduje si starostlivý dohľad. Môže byť deštruktívny žuvač a ťažko sa vychováva v domácnosti. Výcvik v prepravke je dobrý nápad. Výmarský ohař v akomkoľvek veku s separačnou úzkosťou, ktorá nie je u tohto plemena ničím výnimočným, môže byť deštruktívny a v snahe vytvoriť si bezpečné hniezdo môže "hrabať" vo vašom koberci alebo pohovke. Určite to nie je problém so správaním, ale majte na pamäti, že weimarany majú voľné pysky. Nie, nepotopia lode, ale pri pití budú všade striekať vodu. Majte po ruke uteráky na utieranie ich úst a čistenie rozliatych tekutín. Weimarany sú vysoko inteligentné, ale sú to aj samostatne mysliace psy. Táto kombinácia môže byť pre nich výzvou, pokiaľ ide o výcvik. Buďte dôslední a pevní, ale jemní. Výmarský ohař je citlivý a nereaguje dobre na hnev, ale musíte vedieť povedať "nie" a myslieť to vážne. Tréningy udržiavajte krátke a zaujímavé a vždy ich ukončite, keď urobí niečo správne, aby ste ho mohli pochváliť za dobre vykonanú prácu. V neposlednom rade si pevne držte zmysel pre humor. Váš výmarský ohař môže, ale nemusí urobiť to, čo od neho žiadate, v závislosti od mnohých faktorov, ale vždy bude neposlúchať so štýlom. Medzi talenty, ktoré si váš výmarský ohař môže osvojiť, patrí získavanie ľadu z dávkovača vo dverách chladničky, otáčanie kohútikov a otváranie brán a dverí - vrátane dverí chladničky. Naučiť ho triky je hračka a možno to budete chcieť urobiť, jednoducho preto, aby ste ho zamestnali a vyhli sa problémom.

Povaha plemena: Weimarský stavač

Prvé príbehy o výmarskom oharovi vyzerali, akoby pes bol plne vycvičený a dokonalý vo všetkých ohľadoch. Ešte aj dnes sa mnohí ľudia držia tohto presvedčenia o tomto plemene. Nanešťastie pre nich, neexistuje pes, ktorý by prichádzal naprogramovaný s dobrým správaním. Typický výmarský ohař je priateľský, nebojácny, ostražitý a poslušný, čo sú všetko vlastnosti, ktoré z neho robia vynikajúceho spoločníka a strážneho psa. Na druhej strane je asertívny, inteligentný, nepokojný a svojhlavý. Je to pes, ktorý ovládne domácnosť, ak mu dáte polovicu šance. Bude žuť, štekať, naháňať mačky a kradnúť pečienku z pultu - ak mu neposkytnete socializáciu, skúseného trénera, aby ste predišli vážnym problémom so správaním, ako je napríklad hryzenie. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj výmarský ohař potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. V prípade weimského psa by však socializácia mala pokračovať počas celého jeho života. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa weimaršana vyrástol všestranný, spoločenský a priateľský pes a aby taký aj zostal. Zapísať ho do triedy šteňacej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na voľné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.