Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Yakutian Laika

Yakutian Laika

Yakutian Laika - charakteristika

láskavýinteligentnýaktívny
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 53 - 58 cm
Hmotnosť: 18 - 25 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Yakutian Laika bola po stáročia nenahraditeľnou a vernou pomocníčkou človeka v podmienkach, kde sa najmenší prejav slabosti trestal smrťou. Vždy sa jej dostávalo úctivého prístupu od jej ľudskej rodiny, ktorá ju považovala za svojho člena, a nie za obyčajné domáce zviera. To znamená, že sa z nej vyvinul báječný spoločenský pes, oddaný, živý a učenlivý. Toto plemeno je mimoriadne jemné a ohľaduplné k deťom, ku ktorým si bežne vytvára mimoriadne pevné puto. Napriek tomu jej priateľská povaha nevylučuje nutnosť určitej socializácie, najlepšie v ranom veku. Jakutská lajka je k neznámym ľuďom mierne rezervovaná, ale vo väčšine prípadov je nadšená, keď získa nového kamaráta na hranie. Plemeno je obdarené veľmi citlivým nosom a ušami, ktoré z neho robia pomerne schopného strážneho psa. Jeho štekanie však nie je ničím iným než prostriedkom, ktorým dáva najavo svoje očakávanie perspektívy zoznámenia sa s novým človekom. Tento pes vzhľadom na svoju priateľskú povahu v úlohe strážcu s najväčšou pravdepodobnosťou neuspeje. Toto plemeno určite uprednostňuje jedného alebo viacerých stálych psích spoločníkov a môže byť bez väčších problémov zavedené do domácnosti s už existujúcim psom, hoci by sa to malo vykonávať s potrebnou opatrnosťou. Druhou primárnou povinnosťou tohto plemena bol lov a zachováva si veľkú časť svojho loveckého pudu. Preto by jeho komunikácia s inými malými a stredne veľkými zvieratami nikdy nemala prebiehať bez dozoru. Jakutská lajka bude s najväčšou pravdepodobnosťou vychádzať s domácou mačkou, ak boli vychovávané spoločne. Tento všestranný pes bude šťastný po vašom boku alebo pri účasti na agility, pasení alebo sánkovaní.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Yakutian Laika - obrázky

Yakutian Laika vzhlad Yakutian Laika vyzor Yakutian Laika foto

Yakutian Laika - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u jakutskej lajky by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste mali dostatok vakcín a čo najskôr odhalili prípadné zdravotné ťažkosti. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Jakutská lajka môže byť náchylná na priberanie na váhe a má vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby váš pes mal aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne s niekoľkými dobrými, aktívnymi hrami a kratšími prechádzkami. Toto plemeno tiež miluje individuálne hry so svojimi obľúbenými ľuďmi, čo je skvelý spôsob, ako pomôcť udržať vašu jakutskú lajku vo forme. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty skôr, než budú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dbajte aj na zdravie ústnej dutiny. Zuby by ste im mali čistiť denne. Ak vaša jakutská lajka nemá obzvlášť rada, keď jej čistíte zuby, môžete požiadať svojho veterinárneho lekára o niekoľko tipov, ako jej správne čistiť zuby.

Povaha plemena: Yakutian Laika

Plemeno jakutská lajka sa vyvíjalo spolu s ľuďmi tisíce rokov, preto nie je divu, že sú také láskavé a verné svojim ľuďom. Keďže blízkosť k človeku majú v DNA, jakutskej lajke sa nebude dariť v domácnosti, kde by musela byť dlhé hodiny sama. Toto starobylé plemeno miluje byť v centre diania a neustále komunikovať so svojimi ľuďmi. Preto je jakutská lajka taký úžasný rodinný pes. Inteligentné plemeno jakutskej lajky sa pomerne ľahko cvičí. Najlepšie funguje pozitívne posilňovanie. Vaša jakutská lajka môže byť tvrdohlavá alebo vám dá pri výcviku zabrať, ak má pocit, že jej nevenujete toľko pozornosti, koľko si zaslúži. Môže vám v tom pomôcť naplánovanie hrových stretnutí pred a po výcviku. Jukatské lajky sú stredne veľké psy a môžu sa dobre cítiť v akomkoľvek príbytku, pokiaľ majú svoj vlastný kútik a dostatok času na hru a maznanie s vami. Priestor na dvore je určite bonusom, ale opäť platí, že jukajská lajka bude chcieť, aby ste sa s ňou hrali vonku! Ak pracujete z domu alebo žijete v domácom prostredí, kde je vždy nablízku aspoň jedna osoba, toto plemeno by pre vás mohlo byť skvelou voľbou.