Bengalánska mačka

Bengalánska mačka

Bengalánska mačka - charakteristika

Sebavedomá Spoločenská Vokálna Energetická Hravá
Dĺžka: 43 - 56 cm, bez chvosta
Hmotnosť: 4 - 8 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov
Srsť: Krátka

Bengálska mačka je hybridné plemeno, ktoré vzniklo krížením domácej mačky s ázijskou leopardou mačkou. Tieto mačky sú známe svojím divokým vzhľadom, škvrnitou alebo mramorovanou srsťou a svalnatým telom. Napriek svojmu divokému vzhľadu je toto plemeno v skutočnosti dosť láskavé a milujúce so svojimi ľudskými rodinami.

Bengálske mačky sú veľmi aktívne a hravé a potrebujú domov, ktorý im poskytne dostatok pohybu. Milujú šplhanie, naháňanie hračiek a aportovanie. Ak dokážete držať krok s ich energiou, budete mať inteligentnú a milujúcu mačku, ktorá vás bude držať v strehu.

Keď uvažujete o bengálskej mačke, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia bengálskych mačiek uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Bengalánska mačka - obrázky

Bengalánska mačka vzhlad Bengalánska mačka vyzor Bengalánska mačka foto

Povaha plemena: Bengalánska mačka

Bengálska mačka je veľmi aktívna a inteligentná. Vďaka tomu je s ňou zábava, ale niekedy môže byť náročná. Celkovo je bengálska mačka sebavedomá, zhovorčivá, priateľská a vždy ostražitá. Nič neunikne jeho pozornosti. Rada sa hrá hry vrátane aportovania a je šikovná na učenie sa trikov. Jej hbité labky sú takmer rovnako dobré ako ruky a je dobre, že nemá protistojné palce, inak by pravdepodobne vládla svetu. Nudiace sa bengálske mačky si môžu osvojiť aj niektoré netradičné (a mierne deštruktívne) návyky vrátane: zapínania a vypínania vypínačov svetla, vylovovania tesnení z kanalizácie a vzrušeného vytrhávania CD z vášho DVD prehrávača. Bengálske mačky sa rady hrajú vo vode, preto sa nebránia skoku do vane alebo prechádzke do sprchy. Akváriové a rybníkové rybky môžu byť ohrozené jeho šikovnými labkami. Rád tiež šplhá a často ho nájdete sedieť na najvyššom mieste v domácnosti, na ktoré dosiahne. Vysoký strom alebo dva stromy pre mačky sú pre túto mačku nevyhnutnosťou, rovnako ako puzzle hračky, ktoré budú výzvou pre jeho inteligenciu. Pri vzácnych príležitostiach, keď sa nehojdá na lustroch alebo nepláva v bazéne, si láskavý bengálsky kocúr rád sadne na vaše kolená. Je samozrejmé, že sa s vami bude deliť o posteľ. A áno, kradne prikrývky.

Bengalánska mačka - starostlivosť

O krátku, hustú srsť bengálskej šelmy sa ľahko stará týždenné česanie, ktoré odstraňuje odumretú srsť a rozdeľuje kožné oleje. Kúpeľ je potrebný len zriedka. Zuby čistite kefkou, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni a špinavý box môže spôsobiť, že namiesto neho začnú používať iné miesta v dome. Je dobré chovať bengálsku mačku len ako vnútornú, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Chov vo vnútri chráni aj miestne vtáky a voľne žijúce zvieratá pred týmto vášnivým lovcom. Ak je to možné, postavte bengálskemu kocúrovi veľký vonkajší výbeh, kde môže bezpečne skákať a šplhať. Bengálske mačky, ktoré chodia von, sa vystavujú aj riziku, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.