Kartúzska mačka

Kartúzska mačka

Kartúzska mačka - charakteristika

Tichá Láskavá Verná Kľudná
Dĺžka: 38 - 46 cm
Hmotnosť: 3 - 7 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov
Srsť: Krátka

Chartreuxská mačka, známa svojou tichou eleganciou a jemnou povahou, je obľúbené plemeno pochádzajúce z Francúzska. Vďaka svojmu výraznému vzhľadu a milému temperamentu si chartreux získala osobitné miesto v srdciach milovníkov mačiek na celom svete. Toto starobylé plemeno v sebe nesie atmosféru tajomstva a šarmu a stelesňuje ducha francúzskej rafinovanosti.

Chartreux je plemeno, ktoré vystihuje podstatu histórie aj moderného spoločenského života, od nádhernej modrošedej srsti až po láskavú, ale nezávislú povahu. Či už uvažujete o prijatí chartreux do svojho domova, alebo vás táto podmanivá mačka jednoducho zaujala, mačka chartreux vo vás určite zanechá trvalý dojem.

Keď uvažujete o Chartreux, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia Chartreux uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Kartúzska mačka - obrázky

Kartúzska mačka vzhlad Kartúzska mačka vyzor Kartúzska mačka foto

Povaha plemena: Kartúzska mačka

Chartreux by sa dal prirovnať k mímovi, ktorý je tichý, ale komunikatívny a niekedy hlúpy. Krátke hry striedané spánkom a jedlom sú jeho predstavou dokonalého dňa. Keď práve nepreukazuje svoje vynikajúce načasovanie a schopnosť vrhania sa, s nadšením "zabíja" hračky alebo predvádza akrobatické saltá, keď naháňa hračku s návnadou, je pozorným a jemným spoločníkom, ktorý rád zostáva v blízkosti svojich ľudí a pozoruje ich počínanie. Ocení každú pozornosť, ktorej sa mu dostane, najmä ak zahŕňa škrabkanie pod bradou alebo medzi ušami, ale nie je náročný, spokojne vás oddane nasleduje, spí na vašej posteli a túli sa k vám, ak sa necítite dobre. Hlas používa len zriedka, radšej usmerňuje vaše kroky pohľadom svojich tekvicovo sfarbených očí. V prípade potreby však môže komunikovať malým mňaučaním alebo cvrlikaním. Zvyknite si ho pozorne pozorovať a oboznamovať sa s jeho konaním, pretože je nepravdepodobné, že by vokalizoval nepríjemné pocity alebo vydal nejaký zvuk, aby vám dal najavo, kde sa nachádza. Je to prispôsobivá mačka so stredne vyhranenou povahou. Nie je to spoločenský motýľ, ale nie je to ani plachý nástojčivec. Očakávajte, že bude pozorovať a čakať, kým sa rozhodne, či pozdraví hosťa alebo sa inak zapojí do situácie. Vďaka svojej pokojnej povahe je vhodný na to, aby zostal doma sám, kým vy zarábate na jeho pochúťky a hračky, ale nebude sa brániť ani spoločnosti inej mačky alebo psa. Vďaka tej istej dobrej povahe je dobrým spoločníkom na cesty pre nadšencov do karavanov alebo vodičov kamiónov na dlhé vzdialenosti. Pokiaľ budete každý deň udržiavať podobnú rutinu, bude šťastným táborníkom. Chartreux má slnečnú, zdvorilú povahu, vďaka ktorej je s ním radosť žiť. Je to jedna z mačiek, ktorá sa snaží dodržiavať pravidlá. Vždy sa k nemu správajte láskavo a trpezlivo a odmenou vám bude priateľ na celý život.

Kartúzska mačka - starostlivosť

Krátka, hustá srsť chartreuxa sa ľahko udržiava týždenným česaním. Na jar srsť lína a môže si vyžadovať dodatočné česanie. Kúpanie je potrebné len zriedka. Ak si váš Chartreux vyžaduje kúpeľ, nezabudnite, že môže trvať určitý čas, kým sa srsť, ktorá odpudzuje vodu, dostatočne namočí na kúpanie. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržiavajte Chartreuxov záchod bezchybne čistý. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni. Chartreuxa je dobré chovať len ako vnútornú mačku, aby ste ho ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred ďalšími nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Chartreux, ktoré chodia von, tiež riskujú, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.