Cornish Rex

Cornish Rex

Cornish Rex - charakteristika

Aktívna Hravá Spoločenská Vokálna Milujúca
Dĺžka: Malá
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov
Srsť: Krátka

Kornwallská mačka Rex so svojím nápadným vzhľadom a jedinečnými vlastnosťami je podmanivé plemeno, ktoré si získalo srdcia milovníkov mačiek na celom svete. Tieto elegantné mačkovité šelmy majú výraznú vlnitú srsť, veľké uši a zvedavú povahu, ktorá ich odlišuje od sveta domácich mačiek.

Srsť cornwallského rexa je mäkká a jemná, pripomínajúca drvený zamat. Sú do istej miery hypoalergénne, takže sú obľúbenou voľbou pre alergikov na mačky. Tieto mačky majú hravú a aktívnu povahu. Ich akrobatické schopnosti a láska k šplhaniu si vyslúžili opis "mačky podobné opiciam". Sú veľmi spoločenské a rady sú stredobodom pozornosti, čo z nich robí skvelých spoločníkov.

Cornish Rex je úchvatné a jedinečné plemeno známe svojou kučeravou srsťou, hravou povahou a inteligenciou. Či už vás priťahuje ich nápadný vzhľad alebo ich pútavá povaha, mačky cornish rex sú úžasnými a zábavnými spoločníkmi pre tých, ktorí sú ochotní venovať im lásku a pozornosť, ktorú si zaslúžia.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Cornish Rex - obrázky

Cornish Rex vzhlad Cornish Rex vyzor Cornish Rex foto

Povaha plemena: Cornish Rex

Cornish Rex pôsobí uhladene a kultivovane, ale potom túto očarujúcu a veľmi inteligentnú mačku ovládne zmysel pre humor a láska k pozornosti a vyjde na javisko, pripravená hrať na klavíri, predvádzať triky alebo ohromiť divákov svojou schopnosťou vyskočiť na najvyšší bod v miestnosti. Jeho dlhé prsty mu umožňujú obratne manipulovať s predmetmi a ľahko otvárať dvere a skrine. Uistite sa, že ste bezpečne odložili všetko, čo nechcete, aby mal (a nedovoľte mu, aby vás pri tom videl). Je to sebavedomá mačka, ktorá miluje ľudí a bude za nimi chodiť a čakať na každú príležitosť, aby si sadla na kolená alebo dala pusu. Má rád, keď sa s ním manipuluje, čo uľahčuje vziať ho k veterinárovi alebo ho trénovať na terapeutickú prácu. Keby to nebolo urážlivé, možno by bolo spravodlivé opísať cornish rexa ako "psa". To zahŕňa aj jeho ochotu aportovať hodené hračky. Má rýchlosť chrta, ale nezdieľa s ním pokojný temperament. Cornish Rex je veľmi aktívny, stále v pohybe. Svojou rýchlosťou a elegantným exteriérom pripomína jemne vyladené pretekárske auto s rýchlym štartom a schopnosťou prechádzať zákruty. Hoci je láskavý a jemný, nie je voľbou pre niekoho, kto chce pokojnú, okrasnú mačku. Jeho hlas sa pohybuje od sladkého až po prenikavý, a hoci nie je taký zhovorčivý ako jeho siamský predok, skutočne bude viesť rozhovor, ak bude cítiť potrebu vyjadriť svoj názor. Kornwallský rex si zachováva mačací postoj aj v starobe. Nikdy nestratí chuť komunikovať s ľuďmi a najlepšie sa hodí do domova, kde sa mu dostane lásky a neustálej spoločnosti, po ktorej túži.

Cornish Rex - starostlivosť

Úprava srsti cornwallského rexa je zvyčajne taká jednoduchá, ako keď mu srsť prečešete rukou. Niektoré mačky rodu Cornish Rex však majú dlhšiu alebo vlnitejšiu srsť a môžu potrebovať pomoc mäkkej štetinovej kefy alebo hrebeňa s jemnými zubami, aby ich srsť vyzerala upravene. Učesávajte jemne, aby ste nepolámali jemné chlpy. Najlepšie na srsti cornish rexov je, že chlpy sú také jemné, že nie sú veľmi viditeľné na oblečení a nábytku. Kúpanie je potrebné len zriedka, pokiaľ mačka nie je biela alebo nemá na srsti veľa bielej farby. Tieto mačky môžu začať vyzerať mdlo, ak sa pravidelne nekúpajú. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Denne utierajte kútiky očí mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste sa nevystavili riziku rozšírenia prípadnej infekcie. Týždenne kontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Tak ako všetky mačky, aj cornish rex si potrpia na hygienu v kúpeľni. Cornish Rex je na dotyk teplý, ale vždy vyhľadáva teplo. Ak je vám zima, jemu je pravdepodobne tiež. Kúpte mu pekný sveter alebo dva, ktoré mu pomôžu udržať teplo. Cornish Rex je dobré chovať ako mačku len vo vnútri, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a ďalšími nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Cornish Rex, ktorý chodí von, je tiež vystavený riziku, že ho ukradne niekto, kto by chcel mať takúto nezvyčajnú mačku bez toho, aby za ňu zaplatil. Ak je to možné, postavte cornish rexovi veľký vonkajší výbeh, kde môže bezpečne skákať a šplhať. Ak má váš cornish rex vonkajší výbeh, ktorý umožňuje slnenie, nezabudnite mu na telo naniesť opaľovací krém vhodný pre mačky, aby ste zabránili spáleniu.