Európska mačka

Európska mačka

Európska mačka - charakteristika

 
Dĺžka: Stredná
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 10 - 15 rokov
Srsť: Krátka

Európska barma má šarm a odhodlanie svojich siamských predkov a jeho hlas je jemný a sladký, čo je v rozpore s jeho tendenciou riadiť domácnosť železnou labou obalenou zamatovou srsťou.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Priateľskosť

  • Zdravie

  • Inteligencia

Európska mačka - obrázky

Európska mačka vzhlad Európska mačka vyzor Európska mačka foto

Povaha plemena: Európska mačka

Pokiaľ ide o osobnosť, európski Barmánci a Barmánci sú v súlade. Európska barma je energická a priateľská. Má šarm a odhodlanie svojich siamských predkov a baví ho konverzácia rovnako ako toto plemeno, ale jeho hlas je jemný a milý, čo je v rozpore s jeho tendenciou riadiť domácnosť železnou labou obalenou zamatovou srsťou. Je vysoko inteligentný a vyhľadáva ľudskú spoločnosť, preto sa nehodí najlepšie do domova, kde bude väčšinu dňa sám. Ak v jeho blízkosti nebudú ľudia, ktorí by zapojili jeho intelekt, uistite sa, že má spoločnosť iného domáceho maznáčika. Dobre vychádza s inými mačkami a so psami, ale samozrejme, že ďalšia barmská mačka (ktoréhokoľvek typu) bude jeho najlepším kamarátom. Európska barma je asi taká zvedavá, aké len mačky môžu byť. Očakávajte, že dôkladne preskúma váš domov a spozná všetky jeho zákutia. Je hravá a takou zostane aj v dospelosti. Podráždite jeho bystrú myseľ interaktívnymi hračkami a naučte ho triky, ktoré mu umožnia predviesť sa pred publikom. Okrem sadni, prevráť sa, zamávaj a príď sa môže naučiť priniesť malú hračku alebo chodiť na vodítku. Vďaka správnej rannej príprave budú jazdy autom a návštevy veterinára hračkou. Európska barma je dobrou voľbou, ak vám neprekáža úplná strata súkromia. Táto mačka sa bude chcieť zúčastňovať na všetkom, čo robíte, od čítania novín a práce na počítači až po prípravu jedla a sledovanie televízie. Samozrejme, bude spať s vami na posteli a môže sa dokonca pritúliť pod prikrývku. Keď budete sedieť, bude vám ležať na kolenách alebo hneď vedľa vás a s očakávaním bude čakať na pohladenie. Ak ho budete ignorovať, dostanete vynadané. Hosťom sa dostane jeho plnej pozornosti a je pravdepodobné, že si získa aj tých, ktorí tvrdia, že mačky nemajú radi. Samička európskej barmy je samotnou definíciou kráľovnej. Má rada pozornosť a rada vládne. Samce sú pokojnejšie, spokojne vyplnia kolená. Nech si vyberiete ktorúkoľvek, je pravdepodobné, že čoskoro zatúžite po ďalšej.

Európska mačka - starostlivosť

Mäkká, krátka srsť európskej barmskej šelmy sa ľahko udržiava týždenným česaním alebo kefovaním, aby sa odstránili odumreté chlpy a rozptýlil kožný olej. Kúpeľ je potrebný len zriedka. Zuby čistite kefkou, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Týždenne kontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Ako všetky mačky, aj európske barmy si potrpia na hygienu v kúpeľni. Je dobré chovať európsku barmu ako mačku, ktorá sa zdržiava len v interiéri, aby bola chránená pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. U európskych barmských mačiek, ktoré chodia von, hrozí aj riziko, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.