Perzská mačka

Perzská mačka

Perzská mačka - charakteristika

Tichá Kľudná Spoločenská Milujúca
Dĺžka: 36 - 46 cm, bez chvosta
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 17 rokov
Srsť: Dlhá

Perzská mačka je so svojou dlhou, luxusnou srsťou a jemným správaním stelesnením mačacej elegancie. Toto milované plemeno už po stáročia uchvacuje milovníkov mačiek svojou ohromujúcou krásou a kráľovskou prítomnosťou. Perzská mačka, známa svojím pôvabným vzhľadom a milou povahou, stelesňuje podstatu rafinovanosti a spoločenskosti.

Perzská mačka je plemeno, ktoré si získalo osobitné miesto v srdciach milovníkov mačiek na celom svete, od jej nádhernej srsti až po láskavú a uvoľnenú povahu. Či už uvažujete o prijatí perzskej mačky do svojho domova, alebo vás táto podmanivá mačka jednoducho zaujala, perzská mačka vo vás určite zanechá trvalý a rozkošný dojem.

Keď uvažujete o perzskej mačke, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia perzských mačiek uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Perzská mačka - obrázky

Perzská mačka vzhlad Perzská mačka vyzor Perzská mačka foto

Povaha plemena: Perzská mačka

Dôstojná a učenlivá perzská mačka je známa tým, že je tichá a milá. Je ozdobou každej domácnosti, kde môže s radosťou sedieť na kolenách - čo je určite jej právoplatné miesto -, nechať sa hladkať tými, ktorí sú dostatočne nároční na to, aby rozpoznali jej vynikajúce vlastnosti, a hrať sa na domácnosť s milými deťmi, ktoré ju jemne češú, vozia ju v detskom kočíku a potom jej podávajú čaj na svojich oslavách. Peržanky sú láskavé, ale náročné. Svoju pozornosť si vyhradzujú pre členov rodiny a tých niekoľko hostí, o ktorých majú pocit, že im môžu dôverovať. Hlučné prostredie nie je perzský štýl; sú to pokojné mačky, ktoré uprednostňujú pokojný domov, kde sa zo dňa na deň mení len málo. Perzské mačky s veľkými, výraznými očami a hlasom, ktorý sa opisuje ako jemný, príjemný a hudobný, dávajú najavo svoje jednoduché potreby: pravidelné jedlo, trochu hry s mačacou myškou alebo dráždidlom s pierkami a veľa lásky, ktorú desaťnásobne oplácajú. Je nepravdepodobné, že by vám táto mačka vyliezla na záclony, skákala po kuchynskej linke alebo sedela na chladničke. Je úplne spokojná, keď môže vládnuť svojmu panstvu z podlahy alebo prístupnejších kusov nábytku. Keď ste v práci alebo ste zaneprázdnení v domácnosti, perzská mačka spokojne zdobí kreslo, pohovku alebo posteľ, kým ju môžete obdivovať a venovať jej pozornosť, ktorú ochotne prijíma, ale nikdy nevyžaduje.

Perzská mačka - starostlivosť

Najdôležitejšou vecou, ktorú je potrebné pochopiť pri starostlivosti o perzské psy, je potreba každodennej starostlivosti. Tá dlhá, krásna srsť nezostane čistá a nezamotaná sama od seba. Každý deň ju treba jemne, ale dôkladne česať a kefovať a dobré je aj pravidelné kúpanie - aspoň raz za mesiac. Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je otázka podstielky. Peržanovi sa môže v labkách alebo srsti usadiť podstielka. Ak sa mačka a záchod neudržiavajú v čistote, je pravdepodobnejšie, že perzská mačka prestane záchod používať. Nadmerné slzenie môže byť u tohto plemena problémom, preto denne utierajte kútiky očí, aby ste zabránili vzniku škvŕn pod očami. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Perzskú mačku je dobré chovať len ako mačku žijúcu vo vnútri. Nie je to škrabka a zle by sa jej darilo v boji s inými mačkami, psami, kojotmi a inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von. Ani srsť perzskej mačky nie je stvorená na vylučovanie špiny, lístia a nálepiek. Pustiť perzskú mačku von znamená len oveľa viac času stráveného ošetrovaním mačky. Peržanom, ktorí chodia von, hrozí aj riziko, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.