Somálska mačka

Somálska mačka

Somálska mačka - charakteristika

Aktívna Inteligentná Hravá Milujúca
Dĺžka: 28 - 36 cm
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 11 - 16 rokov
Srsť: Dlhá

Podobne ako jej súrodenec Habešan, aj somálska mačka žije naplno. Vyšplhá sa vyššie, skočí ďalej, hrá sa tvrdšie. Nič neunikne pozornosti tejto vysoko inteligentnej a zvedavej mačky.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Somálska mačka - obrázky

Somálska mačka vzhlad Somálska mačka vyzor Somálska mačka foto

Povaha plemena: Somálska mačka

Podobne ako jej súrodenec Habešan, aj somálska mačka žije naplno. Vyšplhá sa vyššie, skočí ďalej, hrá sa tvrdšie. Nič neunikne pozornosti tejto vysoko inteligentnej a zvedavej mačky, čo je vlastnosť, ktorá robí život s ňou nekonečne zábavným a zároveň neustále náročným. Byť o krok pred somálskym kocúrom, alebo dokonca len držať s ním krok, si vyžaduje vynaliezavú prácu s nohami ako Fred Astaire, mozgovú kapacitu ako Einstein a zmysel pre humor, ktorý sa nikdy nezastaví. Nikdy neviete, do čoho sa pustí nabudúce, hoci môžete predpokladať, že ak niečo máte alebo niečo robíte, váš Somálec to bude chcieť dôkladne preskúmať. Niekedy sa môže zdať, že Somálčan nikdy nespí. Je stále v pohybe, skáče do okna, aby sa pozrel na vtáky alebo veveričky, vyskočí na vrch chladničky, aby dohliadal na prípravu jedla, sedí na vašom stole, aby sledoval vaše prsty pohybujúce sa po klávesnici, a potom po nich švihne, aby ste namiesto toho venovali pozornosť jemu. Je to hravá, vytrvalá mačka, ktorá zbožňuje byť stredobodom pozornosti a urobí čokoľvek, aby tento status dosiahla a udržala si ho. Somálsky kocúr sa rád hrá, preto si naplánujte výrobu alebo kúpu rôznych hračiek, ktoré ho zamestnajú. Pingpongové loptičky, uzávery od fliaš, pokrčené kúsky papiera, skladačky a dráždidlá, ako napríklad veľké pávie perá, to všetko túto zaneprázdnenú a bystrú mačku zabaví. Naučte ho aportovať na vlastné nebezpečenstvo. Ak raz začnete, nedovolí vám prestať. Rýchlo sa naučí triky a mnohí Abysovia radi behajú na mačacom agility kurze. Láska k výškam je signálnou vlastnosťou somálskej mačky. Rád je čo najvyššie a ocení, ak má jeden alebo viac stromov pre mačky vo výške stropu. Keď tie nie sú k dispozícii, je dokonale schopný dostať sa na najvyšší bod akejkoľvek miestnosti. Našťastie je prirodzene elegantný a len zriedka rozbíja predmety, pokiaľ to nie je len zo zvedavosti. Somálske mačky sú prispôsobivé počas celého života a dobre zapadnú do každej domácnosti, kde ich majú radi a venujú im dostatok pozornosti. V domácnosti, kde sú ľudia cez deň v práci alebo v škole, sa somálskemu psovi najlepšie darí so spoločníkom, ideálne s iným somálskym psom alebo Aby, ktorý sa môže vyrovnať jeho aktivite. Ak je Somálčanka ponechaná sama, môže pri hľadaní zaujímavej činnosti rozobrať celý dom. Pozor! Somálske mačky môžu byť návykové. Ak raz budete mať jednu, možno zistíte, že žiadna iná mačka vám nebude vyhovovať.

Somálska mačka - starostlivosť

Stredne dlhá srsť somálskej mačky si vyžaduje miernu starostlivosť. Srsť raz alebo dvakrát týždenne prečešte hrebeňom z nehrdzavejúcej ocele, aby ste odstránili odumreté chlpy, zabránili zamotaniu alebo odstránili zamotanie a rozdelili kožné oleje. Na jar, keď mačka zhadzuje zimnú srsť, ju možno budete musieť česať denne. Kúpeľ, keď mačka líha, pomôže rýchlejšie odstrániť prebytočné chlpy. Skontrolujte chvost, či na ňom nie sú prilepené kúsky výkalov, a očistite ho detskou utierkou. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Kútiky očí utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Somálsku mačku je dobré chovať len v interiéri, aby bola chránená pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Somálske mačky, ktoré chodia von, tiež riskujú, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.