Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Afganský chrt

Afganský chrt

Afganský chrt - charakteristika

dôstojnýhlboko lojálnyaristokratický
Veľkosť: veľký
Výška: 64 - 69 cm
Hmotnosť: 23 - 27 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Afgánsky chrt je starobylé plemeno, ktoré sa vyznačuje dôstojnosťou a odstupom - jeho oči hľadia do diaľky akoby spomínali na dávne časy. Inteligentná a nezávislá myseľ, celý jeho vzhľad je dôstojný a štýlový. Svojej rodine je oddaný a verný, má očarujúcu a živú osobnosť. Afgánsky chrt je atlét schopný obrovskej rýchlosti a vyžaduje si veľký oplotený dvor a každodenný pohyb. Afgánske chrty sú od dávnych čias známe svojou elegantnou krásou. Hustá, hodvábna, splývavá srsť, ktorá je korunou tohto plemena, však nie je len na parádu - slúžila ako ochrana pred drsným podnebím v horských oblastiach, kde si afgáni pôvodne zarábali na živobytie. Pod pôvabným zovňajškom afgána sa skrýva mohutný, agilný pes - v ramenách vysoký až 70 cm - stvorený na dlhý celodenný lov. Ich obrovské labky slúžia ako tlmiče nárazov v náročnom teréne ich domoviny. Afganský chrt je špeciálne plemeno pre špeciálnych ľudí. Odborník na plemená psov píše: ”Nie je to plemeno pre všetkých budúcich majiteľov psov, ale tam, kde je kombinácia psa a majiteľa správna, sa afganskému chrtovi ako domácemu miláčikovi nevyrovná žiadne zviera.” Afganský chrt je zdržanlivý a dôstojný aristokrat vznešenej krásy. Napriek svojmu kráľovskému vzhľadu je známy svojou hlbokou vernosťou, citlivou povahou a absolútnou láskou k tým, ktorých nazýva svojimi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Afganský chrt - obrázky

Afganský chrt vzhlad Afganský chrt vyzor Afganský chrt foto

Afganský chrt - starostlivosť

Afganské chrty sú najradšej vnútri s rodinou. V dome sú pokojné a pohodové, ale sú to prirodzene aktívne psy a potrebujú každodenný pohyb, ktorý ideálne zahŕňa dlhú prechádzku alebo beh. Ak plánujete chovať svojho afgánskeho psa na dvore, je nevyhnutné vysoké a bezpečné oplotenie. Afganský pes je zdatným umelcom útekov a keď je raz voľný, je skutočne ťažké ho chytiť. (Nezabúdajte, že dokážu utiecť aj koňom!) Dôsledný výcvik poslušnosti je nevyhnutný a najlepšie fungujú metódy pozitívneho posilňovania.

Povaha plemena: Afganský chrt

Afgánsky chrt je zvyčajne pes pre jedného človeka alebo jednu rodinu. Nečakajte od tohto psa, že bude dychtivo vítať vašich hostí. Skôr ich urazí tým, že bude ľahostajný k ich prítomnosti. Hoci niektoré afgánske psy môžu raz alebo dvakrát zaštekať, keď do domu vstúpi cudzí človek, toto plemeno nie je známe ako dobrý strážny pes. Nezávislé myslenie afgánov z nich robí výzvu na výcvik. Tento honič vo všeobecnosti nie je motivovaný jedlom a nemá takú silnú túžbu potešiť ako mnohé iné plemená (napríklad zlatý retriever). Hoci afgánsky pes sa vo výstavnom kruhu prezentuje úžasne, nejeden profesionálny psovod bol v kruhu zahanbený odmietaním spolupráce. Aj napriek tomu je toto plemeno známe tým, že prekonáva iné plemená, keď sa o tom rozhodne samo. Hrubé zaobchádzanie môže u tohto psa spôsobiť uzavretosť alebo mierne antagonistické správanie. Pri tomto plemene najlepšie funguje jemné zaobchádzanie, láskavosť a trpezlivosť spolu s pochopením, že budú chvíle, keď pes jednoducho nebude spolupracovať.