Airedalský teriér

Airedalský teriér

Airedalský teriér - charakteristika

priateľskýšikovnýodvážny
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 58 cm
Hmotnosť: 23 - 32 kg
Dĺžka života: 11 - 14 rokov

Airedalský teriér je najväčšie zo všetkých plemien teriérov. Samce merajú v ramenách približne 55 cm, samice o niečo menej. Hustá, drôtovitá srsť je sfarbená čiernymi znakmi. Dlhé, svalnaté nohy dodávajú teriérovi kráľovský výzor a dlhá hlava so športovou bradou a fúzmi, tmavými očami a úhľadne sklopenými ušami prezrádza bystrú inteligenciu. Airedalský teriér je obrazom ostražitého a ochotného teriéra, len je väčší. A podobne ako jeho menší bratranci z rodiny teriérov dokáže byť odvážny, odhodlaný a tvrdohlavý. Sú učenliví a trpezliví k deťom, ale neustúpia, keď chránia svoj domov. Vďaka svojmu povestnému postoju, že si poradia so všetkým, vynikajú vo všetkých druhoch športov a rodinných aktivít. Vďaka svojej veľkosti, sile a nezlomnému duchu si tento teriér vyslúžil prezývku ”kráľ teriérov”. Airedalský teriér patrí medzi najvšestrannejšie plemená psov na svete a vynikol ako lovec, športovec a spoločník.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Airedalský teriér - obrázky

Airedalský teriér vzhlad Airedalský teriér vyzor Airedalský teriér foto

Airedalský teriér - starostlivosť

Airedale teriér je temperamentný pracovný pes s veľkou dávkou energie a vytrvalosti. Pravidelný pohyb je pre toto plemeno veľmi dôležitý, ideálne je aspoň jedna prechádzka denne, ale vhodnejšie sú dve. Okrem toho si airedale rád zašantročí na dvore a venuje sa aktivitám, ako je aportovanie, hranie a plávanie. Sú to skvelí spoločníci na behanie a môžu dokonca prekonať svojich majiteľov vo fyzickej aktivite. Výcvik a socializácia sú pre airedalov veľmi dôležité a najlepšie je začať už v ranom veku s kurzami pre šteňatá. Socializáciu začleňte do výcviku tým, že airedalea vystavíte rôznym prostrediam, ako sú obchody s chovateľskými potrebami, vonkajšie podujatia a rušné parky. Je veľmi dôležité zoznámiť ich s ľuďmi všetkých vekových kategórií vrátane detí, aby sa z nich stali dobre prispôsobení a priateľskí dospelí ľudia. Pre airedale teriéra sa dôrazne odporúča výcvik v prepravke. Okrem toho, že klietka pomáha pri výcviku v domácnosti, poskytuje im bezpečné a pohodlné útočisko, kde si môžu oddýchnuť a usadiť sa. Pokiaľ ide o výcvik, majte na pamäti, že airedale majú nezávislú myseľ. Hoci vo všeobecnosti dobre reagujú na väčšinu výcviku, môžu mať svoje preferencie, napríklad vyhľadávať tieň počas horúceho letného dňa namiesto sedenia na plnom slnku. Pozitívne posilňovanie je najúčinnejším prístupom pri učení airedala. Zachovanie pozitívneho a zábavného prístupu počas výcviku spolu s trpezlivosťou a flexibilitou je kľúčom k úspešnému výcviku tohto voľnomyšlienkárskeho plemena. So správnym prístupom môžete mať dobre vycvičeného a živého airedale teriéra ako verného spoločníka.

Povaha plemena: Airedalský teriér

Airedale je pracovitý, nezávislý a atletický pes s veľkým elánom, energiou a výdržou. Podobne ako mnohé plemená teriérov môže vykazovať správanie, ako je kopanie, naháňanie a štekanie, čo môže byť náročné pre tých, ktorí nepoznajú osobnosť airedala. Skôr ako začnete uvažovať o tom, že si do svojho domova privediete airedala, je nevyhnutné posúdiť, či ste ochotní vyrovnať sa s týmto potenciálne nežiaducim správaním a prijať výzvy, ktoré sú spojené s ich nezávislou povahou. Ak sa rozhodnete privítať airedala vo svojom živote a poskytnete mu potrebnú pozornosť a stimuláciu, poteší vás jeho aktívny, zábavný a dokonca komický prístup. Toto plemeno prekvitá v aktivite, preto je veľmi dôležité nenechávať ich dlhší čas osamote, aby ste sa vyhli nude, ktorá by mohla viesť k deštruktívnemu správaniu. Výcvik airedala si vyžaduje rozmanitosť a metódy pozitívneho posilňovania, ako sú napríklad pamlsky, aby ste ich udržali v napätí. Vyhnite sa výcviku s drilom a nátlakom, pretože pri tomto plemene nemusí priniesť želané výsledky. Ako spoľahlivý strážny pes je airedale hrdý na to, že chráni svoju rodinu, a môže byť neľútostným strážcom. Vo všeobecnosti sú však k svojej rodine a priateľom priateľskí. Temperament airedalov ovplyvňujú rôzne faktory vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ideálne je vybrať si šteňa s príjemným temperamentom, zvedavosťou a hravosťou. Stretnutie aspoň s jedným z rodičov a pozorovanie súrodencov alebo iných príbuzných môže poskytnúť náhľad na budúce správanie šteňaťa. Včasná socializácia je nevyhnutná na to, aby z airedalov vyrástli dobre vychovaní psi. Vystavenie rôznym zážitkom, ľuďom, pohľadom a zvukom v mladom veku pomáha pri rozvoji ich sociálnych zručností. Zapísanie do triedy pre šteniatka, pravidelné pozývanie návštevníkov a vodenie na rušné miesta môže prispieť k ich celkovému rozvoju a pohode.