Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Akita Inu

Akita Inu

Akita Inu - charakteristika

odvážnydôstojnýhlboko lojálny
Veľkosť: veľký
Výška: 61 - 71 cm
Hmotnosť: 32 - 59 kg
Dĺžka života: 10 - 13 rokov

Akity sú mohutné, ťažko stavané psy špicovitého typu impozantnej postavy. Akity merajú v ramenách 60 až 70 cm a majú hustú srsť v niekoľkých farbách vrátane bielej. Hlava je široká a mohutná a vzadu ju vyvažuje veľký, zatočený chvost. Vzpriamené uši a tmavé, žiarivé oči prispievajú k výrazu ostražitosti, ktorý je charakteristickým znakom tohto plemena. Akity sú opatrné voči cudzím ľuďom a často neznášanlivé voči iným zvieratám, ale s rodinou a priateľmi sa rady podelia o svoju láskavú stránku. V ľudskej spoločnosti sa im darí. Veľká, nezávisle zmýšľajúca akita je mentálne nastavená na ochranu tých, ktorých miluje. Od narodenia musia byť dobre socializované s ľuďmi a inými psami. Akity sú svalnaté, dvojsrsté psy starého japonského pôvodu známe svojou dôstojnosťou, odvahou a vernosťou. Vo svojej vlasti sú uctievané ako ochrancovia rodiny a symboly dobrého zdravia, šťastia a dlhého života.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Akita Inu - starostlivosť

Akita je najšťastnejšia a najlepšie sa jej darí, keď žije vo vnútri so svojou rodinou. Toto plemeno nie je hyperaktívne, ale potrebuje každodenný pohyb. Akite stačí tridsať minút až hodina denne; obľúbenými aktivitami sú rýchle prechádzky, behanie (pre dospelého psa staršieho ako dva roky) a šantenie na dvore. Návštevy psieho parku pravdepodobne nie sú dobrým nápadom vzhľadom na agresívne sklony akity voči iným psom. Vzhľadom na vysokú inteligenciu tohto plemena je najlepší pestrý režim. Nechcete predsa, aby sa akita nudila. To vedie k problémom so správaním, ako je štekanie, kopanie, žuvanie a agresia. Zapojte akitu do rodinných aktivít a nenechávajte ju dlho osamote. Dôležitý je aj bezpečne oplotený dvor, a to pre bezpečnosť akity aj pre bezpečnosť cudzích ľudí, ktorí by mohli omylom vstúpiť na jej pozemok. Hoci akity zvyčajne nie sú agresívne voči návštevníkom, ak je ich rodina doma, ak ich majitelia nie sú nablízku, je všetko v poriadku. Akita je verný strážca a bude chrániť pred všetkým, čo považuje za hrozbu. Pri výchove šteniatka akity treba venovať osobitnú pozornosť. Tieto psy rastú medzi štvrtým a siedmym mesiacom života veľmi rýchlo, čo ich robí náchylnými na poruchy kostí. Dobre sa im darí na kvalitnej, nízkokalorickej strave, ktorá zabraňuje ich príliš rýchlemu rastu. Okrem toho nedovoľte šteniatku akity behať a hrať sa na tvrdom povrchu, napríklad na chodníku; normálna hra na tráve je v poriadku. Vyhnite sa nútenému skákaniu alebo behaniu na tvrdom povrchu, kým pes nedosiahne aspoň dva roky a kým sa mu plne nevytvoria kĺby (kurzy agility pre šteňatá s centimetrovými skokmi sú v poriadku).

Povaha plemena: Akita Inu

Akita je odvážny a svojhlavý pes, ktorý je prirodzene ostražitý voči cudzím ľuďom, ale mimoriadne verný svojej rodine. Sú ostražité, inteligentné a odvážne. Majú tendenciu byť agresívne voči iným psom, najmä voči psom rovnakého pohlavia. Najlepšie sa hodia do domácnosti s jedným psom. V rodine je akita láskavá a hravá. Tešia sa zo spoločnosti svojej rodiny a chcú sa zúčastňovať na každodenných aktivitách. Sú papuľnaté a rady nosia hračky a predmety do domácnosti. Napriek všeobecnému presvedčeniu, že nikdy nešteká, je v skutočnosti hlučná, známa tým, že vrčí, stoná - a áno, šteká, ak si myslí, že si to situácia vyžaduje. Uvedomte si, že silná osobnosť akity môže byť ohromujúca. Nie sú to psy pre prvých majiteľov a nie sú ani pre bojazlivých. Potrebujú majiteľa, ktorý im dokáže poskytnúť pevnú a láskyplnú disciplínu. Aktivita je pre toto aktívne plemeno nevyhnutná. Potrebujú veľa pohybu, aby sa nenudili a nezačali byť deštruktívni. Prirodzene ochranárska akita má sklon k agresivite, ak sa jej to dovolí alebo ak nie je správne vychovávaná. Výcvik akity je nevyhnutný, rovnako ako správna socializácia od útleho veku. Majte na pamäti, že toto plemeno je tvrdohlavé, preto je potrebná mimoriadna trpezlivosť, aby ste ich naučili správnym psím manierom.