Aljašský malamut

Aljašský malamut

Aljašský malamut - charakteristika

láskavýlojálnyhravý
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 64 cm
Hmotnosť: 34 - 39 kg
Dĺžka života: 10 - 14 rokov

Aljašský malamut meria v ramenách 55 až 65 cm a váži 30 až 40 kg. Všetko na malamutovi naznačuje, že pochádza z arktických saní: Ťažké kosti, hlboký hrudník, mohutné plecia a hustá srsť odolná voči poveternostným vplyvom kričia: ”Živím sa ťažkou prácou!” Ich mandlové hnedé oči majú láskavý lesk, ktorý naznačuje, že sa po skončení pracovného dňa radi pritúlia k svojmu človeku. Aljašský malamuti sú stádové zvieratá. Vo vašej rodinnej ”svorke” musíte byť vodcom vy. Ak vás psík nerešpektuje, skončí ako váš vlastník, a nie naopak. Tvrdý, ale láskavý výcvik by sa mal začať už v ranom šteniatku. Dobre vychovaný malamut je hravý, jemný, priateľský a skvelý k deťom. Aljašský malamut je tiež nesmierne silný, ťažko pracujúci pes špicovitého typu. Je láskavý, verný a hravý, ale aj dôstojný. Spoznáte ho podľa dobre osrsteného chvosta neseného cez chrbát, vztýčených uší a značnej kostry.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Aljašský malamut - obrázky

Aljašský malamut vzhlad Aljašský malamut vyzor Aljašský malamut foto

Aljašský malamut - starostlivosť

Aljašské malamuty sú neuveriteľne aktívne a energické psy, ktoré boli vyšľachtené na ťahanie ťažkých saní v drsných arktických podmienkach. Majú silnú pracovnú morálku a potrebujú dostatok pohybu, aby boli šťastní a zdraví. Každodenný intenzívny pohyb je nevyhnutný, aby sa zabránilo nude a deštruktívnemu správaniu. Dlhé prechádzky, túry a aktivity, ako je sánkovanie so psím záprahom alebo ťahanie záťaže, im môžu pomôcť vybiť energiu. Okrem toho, ak im poskytnete mentálnu stimuláciu prostredníctvom skladačiek a výcviku poslušnosti, môžete ich myseľ zamestnať. Bezpečne oplotený dvor je dôležitý, aby sa zabránilo ich túlaniu, pretože môžu mať silný lovecký pud. Malamuti majú hustú dvojitú srsť, ktorá ich chráni pred nízkymi teplotami. Je dôležité uvedomiť si potrebu regulácie teploty vášho šteňaťa. Pri vysokých teplotách sa môžu rýchlo prehriať. Nikdy neholte svojho aljašského malamuta počas letných mesiacov. Aj keď je to dobre mienené, môže to ešte viac narušiť schopnosť vášho psa zostať v chlade. Pravidelná starostlivosť o srsť je tiež veľmi dôležitá na udržanie jej zdravia a minimalizáciu línania. Kefovanie aspoň niekoľkokrát týždenne a častejšie počas obdobia silného línania môže pomôcť znížiť množstvo uvoľnenej srsti a zabrániť jej vypadávaniu. Hoci sú malamuti pomerne čistotné psy, najmä počas sezónnych zmien intenzívne línajú, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Pripravte sa na časté vysávanie a ošetrovanie počas týchto období. Okrem toho je pre ich celkovú pohodu nevyhnutné rutinné strihanie nechtov, čistenie uší a starostlivosť o chrup. Dávajte pozor na príznaky ušných infekcií a udržiavajte ústnu hygienu, aby ste predišli zubným problémom.

Povaha plemena: Aljašský malamut

Aljašskí malamuti si bez námahy získavajú srdcia svojou hravou a priateľskou povahou a každého, vrátane cudzích ľudí a prvých návštevníkov, považujú za priateľa - to ich však robí menej vhodnými ako strážnych psov. Ich vernosť rodine a priateľom je neochvejná, pretože sa im darí byť neoddeliteľnou súčasťou svojej ľudskej svorky a ochotne sa zapájajú do všetkých rodinných aktivít. Hoci nemajú prílišné sklony k štekaniu, sú známe svojím charakteristickým zavýjaním "woo woo". Temperament malamuta je ovplyvnený faktormi, ako sú genetika, výcvik a socializácia. Šteňatá s príjemnou povahou prejavujú zvedavosť a hravosť, ochotne sa približujú k ľuďom. Voľba vyváženého šteniatka stredného vzrastu a vyhýbanie sa príliš dominantným alebo príliš plachým šteniatkam je často múdrou voľbou. Stretnutie so psom pred adopciou je nevyhnutné na zabezpečenie temperamentu, ktorý zodpovedá vášmu pohodliu. Ak je to možné, pozorovanie súrodencov alebo iných príbuzných rodičov šteňaťa môže poskytnúť náhľad na jeho budúce správanie. Socializácia, kľúčový aspekt pre všetkých psov, by sa mala začať skoro a malamuta počas jeho formovania vystaviť rôznym ľuďom, prostrediam a zážitkom. Zapísanie do triedy pre šteniatka slúži ako fantastický začiatok. Pravidelné pozývanie návštev, návštevy parkov a obchodov vhodných pre psov a voľné prechádzky za susedmi prispievajú k rozvoju ich všestranných sociálnych zručností.