Americký líščí pes

Americký líščí pes

Americký líščí pes - charakteristika

nezávislábezstarostnámilá a temperamentná
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 53 - 64 cm
Hmotnosť: 27 - 32 kg
Dĺžka života: 11 - 13 rokov

Americký líščí psi sú elegantní, vytrvalí lovci známi svojou rýchlosťou a pracovnou morálkou. Amerického líščieho psa je možné odlíšiť od jeho britského príbuzného podľa dĺžky nôh - americké majú nohy dlhšie. Ako každé plemeno, aj líščí psi majú aj osobitné požiadavky. Potrebujú veľa pohybu, inak môžu byť depresívne a deštruktívne. Ich cieľavedomý lovecký apetít sa musí riadiť. Ich hlasný štekot môže byť pre milovníkov psov melodický, ale môže byť aj nepríjemný pre susedov. Pre začínajúcich majiteľov môže byť takýto psík veľkou výzvou. Americký líščí psi sú dobromyseľní a nenároční psi, ktorí sa dobre znášajú s deťmi, psami, dokonca aj s mačkami, ale pre budúcich majiteľov sú potrebné osobitné opatrenia.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Americký líščí pes - obrázky

Americký líščí pes vzhlad Americký líščí pes vyzor Americký líščí pes foto

Americký líščí pes - starostlivosť

Americký foxhound, ktorý bol vyšľachtený pre svoju rýchlosť a vytrvalosť pri love, vyžaduje značné množstvo pohybu. Ak sa nepoužíva na lov, je potrebné denne behať alebo vykonávať iné formy intenzívnej činnosti, ktoré mu pomôžu spáliť jeho bohatú energiu. Najlepšie sa hodia do domov s dvorom, najlepšie s dostatočným priestorom, napríklad s rozlohou jedného akra alebo viac, pretože na bývanie v byte alebo apartmáne môžu byť príliš hlučné. Americký foxhound, ktorý je zvyčajne zvyknutý žiť vo vonkajších kotercoch s inými psami, je odolný a s vhodným prístreškom a v spoločnosti iného spoločenského psa sa mu môže dariť aj vonku. Ak je však chovaný ako jediný pes, mal by žiť vo vnútri so svojou ľudskou rodinou, aby sa vyhol osamelosti. Výcvik poslušnosti je veľmi dôležitý na to, aby ste sa presadili ako vodca, ale metódy založené na trestoch nebudú u tohto nezávislého plemena dobre fungovať. Namiesto toho používajte na motiváciu a odmeňovanie za plnenie príkazov pamlsky a pochvaly, pretože reagujú lepšie, keď sa s nimi zaobchádza láskavo a s rešpektom. Pri výcviku amerického foxhounda pamätajte na staré južanské príslovie: "Viac múch nachytáš na med ako na ocot".

Povaha plemena: Americký líščí pes

Hoci sú americkí foxhoundi vo všeobecnosti milí a mierni, majú nezávislú a tvrdohlavú povahu, ktorá je pre psy bežná. Vyšľachtené na lov s minimálnym ľudským vedením, môžu sa bezvýhradne vzpierať plneniu povelov. Foxhoundi vychovávaní medzi inými psami môžu predstavovať ďalšie výzvy, pretože sa často viac viažu na svoju svorku ako na človeka a vyžadujú si viac času, pozornosti a výcviku, aby sa prispôsobili rodinnému životu. Pre šteniatka foxhounda je veľmi dôležitá skorá socializácia, ktorá zahŕňa kontakt s rôznymi ľuďmi, psami, pohľadmi, zvukmi a zážitkami. Tento proces podporuje ich vývoj na priateľské a dobre situované dospelé psy. Trpezlivým výcvikom a socializáciou môžu majitelia pomôcť týmto očarujúcim psom stať sa cenenými členmi rodiny.