Americký stafordšírsky teriér

Americký stafordšírsky teriér

Americký stafordšírsky teriér - charakteristika

sebavedomáinteligentnádobrosrdečná
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 48 cm
Hmotnosť: 18 - 32 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov

Americký stafordšírsky teriér je zavalitý, svalnatý teriér typu bull, ktorý v ramenách meria 40 až 50 cm. Hlava je široká, čeľuste dobre definované, lícne kosti výrazné a tmavé, okrúhle oči sú posadené široko od seba. Ich pohyb je agilný a ladný, s pružnou chôdzou, ktorá propaguje vrodenú sebadôveru tohto plemena. Hrubá, lesklá srsť sa vyskytuje v mnohých farbách a vzoroch. Chovatelia toto plemeno opisujú ako psov, ktorí pozorne vnímajú svoje okolie, radi sa hrajú a sú milými ”osobnosťami” v domácnosti. Tieto psy majú radi duševné a fyzické výzvy. Sú veľmi dobre cvičiteľní, ako naznačujú ich početné výstupy v šoubiznise. Americký stafordšírsky teriér, ktorého fanúšikovia poznajú ako AmStaff, je inteligentný, sebavedomý a dobromyseľný spoločník. Zodpovedne chovaný, dobre socializovaný AmStaff jeodvážny, verný a spoľahlivý priateľ do konca žibota.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Americký stafordšírsky teriér - obrázky

Americký stafordšírsky teriér vzhlad Americký stafordšírsky teriér vyzor Americký stafordšírsky teriér foto

Americký stafordšírsky teriér - starostlivosť

Americký stafordšírsky teriér je známy tým, že má nepríjemný dych, preto by sa mu mali zuby čistiť aspoň raz týždenne, najlepšie však ešte častejšie, aby sa zabránilo množeniu baktérií spôsobujúcich nepríjemný dych. Ich nechty by sa mali podľa potreby zastrihávať, čo môže byť ťažké, pretože americké stafordšírske teriéry majú tendenciu nemať radi, keď sa im niekto dotýka labiek. Pomôže im skorý výcvik, aby sa cítili dobre pri dotykoch a starostlivosti o psy. Ich uši by sa mali každý týždeň kontrolovať, či sa v nich nenahromadil vosk a nečistoty, a podľa potreby čistiť, aby sa predišlo infekcii uší alebo napadnutiu škodcami. Dodržiavajte pravidelné veterinárne prehliadky a riaďte sa radami veterinárneho lekára, pokiaľ ide o ďalšiu domácu starostlivosť.

Povaha plemena: Americký stafordšírsky teriér

Americký stafordšírsky teriér je oslavovaný ako rodinný pes, ktorý je rád v blízkosti ľudí. Americký stafordšírsky teriér nie je nikdy šťastnejší, ako keď trávi čas so svojou rodinou, či už počas intenzívnej hry, dlhej prechádzky, alebo len tak, keď sa mazná na gauči. V skutočnosti, hoci majú povesť strážnych psov, cudzích ľudí pravdepodobne privítajú množstvom olizovania a náklonnosti. Je to hlavne ich svalnatá postava a nezaslúžená povesť agresívnych "pitbulov", ktorá zastrašuje votrelcov a drží ich ďalej. Napriek tomu mnohí majitelia amerických stafordšírskych teriérov tvrdia, že psy tohto plemena skvele odhadujú povahu a poznajú úmysly ľudí, a preto môžu byť vynikajúcimi strážnymi psami. Americkí stafordšírski teriéri sú intenzívne psy, ktoré budú ťahať, žuť, hrabať a štekať, ak sa nudia. Ako silné, atletické psy môžu byť náročné na venčenie a ak im to dovolíte, budú ťahať svojho vodiča všade, kam sa pohnú. Potrebujú sebavedomého, asertívneho trénera, ktorý ich bude vedieť ovládať na vodítku, určovať hranice a poskytovať im správnu psychickú a fyzickú stimuláciu. Vyžadujú si aj skorú socializáciu s ľuďmi a inými zvieratami. Hoci je toto plemeno prirodzene priateľské k ľuďom, ak nie je socializované, môže byť konfrontačné voči iným psom. Americké stafordšírske teriéry sú inteligentné, ochotné potešiť a vo všeobecnosti dobre znášajú výcvik. Majú radi, keď majú nejakú prácu, či už ide o úlohu bežeckého kamaráta, prácu s nosom, behanie na agility alebo iné psie športy. Tréner, ktorý dokáže splniť fyzické nároky amerického stafordšírskeho teriéra a udržať ho v zamestnaní a pod kontrolou, bude mať oddaného, láskavého a poslušného spoločníka na celý život.