Americký vodný španiel

Americký vodný španiel

Americký vodný španiel - charakteristika

dychtivýšťastnýočarujúci
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 38 - 46 cm
Hmotnosť: 11 - 20 kg
Dĺžka života: 10 - 14 rokov

Americkí vodní španieli sú svalnaté psy strednej veľkosti, ktoré na prvý pohľad nie sú okázalé ani vzhľadom, ani výkonom, a spoznáte ich podľa bujnej hnedej srsti, ktorá je zvlnená. Títo psi boli vyšľachtení na prácu v ľadových vodách a na močaristých brehoch v oblasti Veľkých jazier a sú na túto prácu ideálne vybavení. Srsť je hustá a nepremokavá, nohy sú husto vypolstrované a telo je dostatočne malé na to, aby pes mohol naskakovať a vyskakovať z člna bez toho, aby ho rozkýval. Obdivovatelia tohto plemena opisujú veselého, inteligentného a všestranného španiela, ktorý sa hodí na rôzne psie športy. Ako poľovníci v sebe spájajú pracovné vlastnosti španielov a retrieverov. Kľúčom k šťastiu amerického vodného španiela je aktivita, najmä po boku svojho zbožňovaného človeka. Nedostatočne zamestnaný pes môže byť uštipačný a deštruktívny. Americký vodný španiel, ktorý pochádza z krajiny jazier na hornom Stredozápade, je optimistický športovec, ktorý rád loví a pláva. Je o nich známe, že sú veselí, dychtiví a očarujúci, hoci k cudzím ľuďom sú zdržanliví a trochu tvrdohlaví.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Americký vodný španiel - starostlivosť

Ak má americký vodný španiel dostatok pohybu a času na hranie, môže sa dobre cítiť aj v menších obytných priestoroch, ako je byt alebo kondomínium, ale v srdci je to vidiecky pes a najšťastnejší je, keď má dostatok voľného priestoru na vybitie svojej prirodzenej energie. Je inteligentný a učenlivý, najlepšie však reaguje na krátke motivačné tréningy. Vyhnite sa tvrdým technikám, ktoré používajú tresty za nesprávne konanie namiesto odmien za správne konanie - mohli by ho urobiť mrzutým alebo uzavretým. A trénujte ho radšej sami, než aby ste ho poslali na výcvik k cudziemu človeku. Bude sa mu oveľa lepšie pracovať s niekým, koho pozná a má rád. Môže žuť, keď jeho ľudia nie sú doma, takže výcvik v prepravke je nevyhnutnosťou, aby ste udržali svoj majetok v bezpečí a váš AWS mimo psej búdy.

Povaha plemena: Americký vodný španiel

Americký vodný španiel je živý, ostražitý, priateľský a poslušný, ak mu zabezpečíte spravodlivý a dôsledný výcvik a vedenie. Bez neho sa môže stať tvrdohlavým a manipulatívnym. Dbajte však na to, aby ste pri výcvikových metódach používali skôr odmeny než tresty; pri prísnom zaobchádzaní môže byť AWS nevrlý alebo bojazlivý. Má rád ľudskú spoločnosť a môže sa stať štekotavým, ak je doma sám a nudí sa. Nie je to pes, ktorého môžete nechať celé hodiny samého na dvore. A hoci je z neho dobrý rodinný pes, pravdepodobne sa najsilnejšie spojí s tým, kto mu venuje najviac času a pozornosti. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteniatko, keď vyrastie. Ako každý pes, aj AWS potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka AWS vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.