Anatolský pastiersky pes

Anatolský pastiersky pes

Anatolský pastiersky pes - charakteristika

lojálnynezávislýrezervovaný
Veľkosť: veľký
Výška: 69 - 74 cm
Hmotnosť: 36 - 68 kg
Dĺžka života: 11 - 13 rokov

Anatolský ovčiak meria v ramenách 60 až 70 cm a môže vážiť až 70 kg. Anatolský ovčiak je veľmi svalnatý, ale obratný, a preto je viac než vhodný na drsný terén svojej domoviny. Anatolci pochádzajú z jednej z najstarších známych krvných línií domácich psov. To dodáva tomuto plemenu pocit nadčasovosti, bezstarostnosti a nedotknutosti, ktorý nás vracia o 6 000 rokov späť do doby bronzovej. Anatolíci sú inteligentní, oddaní, citliví a prispôsobiví. Svoje stádo - dobytok, deti, menšie psy, dokonca aj rodinnú mačku - budú intenzívne chrániť. Majitelia anatolských psov musia byť silní vodcovia, ochotní a schopní zvládnuť psa rovnako dominantného a náročného ako pokojného a milujúceho. Anatolský pastiersky pes je robustný, impozantný strážca stáda so starobylým pôvodom. Títo svalnatí ochranci sú teritoriálni, ale aj inteligentní, trpezliví a hlboko verní, sú cenení ako pracovné strážne psy, ktoré nemajú obdobu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Anatolský pastiersky pes - obrázky

Anatolský pastiersky pes vzhlad Anatolský pastiersky pes vyzor Anatolský pastiersky pes foto

Anatolský pastiersky pes - starostlivosť

Anatolský ovčiak je odolný pes a dokáže sa prispôsobiť životu vonku, vo vnútri alebo v oboch prostrediach. Nevyhovuje im však život v koterci alebo na konci reťaze. Mali by sa chovať v bezpečne oplotenom dvore - pre toto veľké plemeno je potrebný plot vysoký aspoň šesť metrov - nielen na ich ochranu, ale aj na ochranu psov alebo ľudí, ktorí by mohli neúmyselne vstúpiť na ich územie, ktoré budú brániť zo všetkých síl. Anatolský ovčiak je prirodzene ostražitý voči novým ľuďom, zvieratám a situáciám, preto musí byť socializovaný už od šteniatka. Výcvik poslušnosti a dôsledné vedenie sú tiež nevyhnutné, pretože anatolský ovčiak má silnú vôľu. Tento pes má svoje vlastné predstavy a nebude vyhovovať každému rozmaru svojho majiteľa. Anatolský ovčiak bude strážiť a chrániť bez akéhokoľvek ochranárskeho výcviku; v skutočnosti sa pre toto plemeno neodporúča útočný výcvik. Ich ochranárska povaha rastie s dospievaním; do veku približne 18 mesiacov zvyčajne dobrovoľne preberajú úlohu strážcu.

Povaha plemena: Anatolský pastiersky pes

Anatolský ovčiak je veľmi inteligentný, nezávislý a dominantný. Myslí sám za seba - čo je pre strážcu hospodárskych zvierat nevyhnutná vlastnosť. Svoju rodinu a stádo veľmi chránia a považujú sa za psov, ktorí sú neustále v službe. Aj keď je anatolský ovčiak ochranársky, vo vzťahu k najbližšej rodine je pokojný, priateľský a láskavý. S cudzími ľuďmi nie sú priateľskí a k ľuďom mimo svojej rodiny sú veľmi rezervovaní, aj keď sú to vaši priatelia alebo príbuzní. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Ak si chcete adoptovať šteniatko, možno si radšej vyberiete šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteniatko, keď vyrastie, hoci to nemusí byť možné, ak si ho adoptujete z útulku alebo záchrannej stanice. Ako každý pes, aj anatolský ovčiak potrebuje včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - keď je mladý. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka anatolského ovčiaka vyrástol všestranný pes. Zapísanie do triedy pre šteniatka je skvelým začiatkom. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie psa do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu zdokonaliť jeho sociálne zručnosti.

Podobné plemená