Anglický chrt

Anglický chrt

Anglický chrt - charakteristika

jemnýnezávislýušľachtilý
Veľkosť: veľký
Výška: 69 - 76 cm
Hmotnosť: 27 - 32 kg
Dĺžka života: 10 - 13 rokov

Chrty sú esenciou kréda chovateľov psov ”Forma nasleduje funkciu”. Od úzkej, aerodynamickej lebky až po tlmiace vankúšiky na nohách sú greyhoundy dokonale skonštruované na prenasledovanie pri vysokých rýchlostiach. Štíhla krása tvaru ”obráteného S”, ktorú vytvára hlboký hrudník jemne sa vlniaci do pevne zastrčeného pásu, bola predmetom fascinácie umelcov, básnikov a kráľov, odkedy sa ľudia nazývajú civilizovanými. Chrty sú vzorom, podľa ktorého boli vytvorené ďalšie psy na coursing. Šprintérsky šampión psej ríše Greyhound je jemný, ušľachtilý a milý spoločník s nezávislým duchom. Tisíce rokov boli tieto pôvabné psy predmetom fascinácie umelcov, básnikov a kráľov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Anglický chrt - obrázky

Anglický chrt vzhlad Anglický chrt vyzor Anglický chrt foto

Anglický chrt - starostlivosť

Chrty sú pomerne málo energetické psy, ale napriek tomu potrebujú a majú radi každodenné prechádzky. Ak nie sú pravidelne cvičené, môžu sa nudiť, čo môže viesť k deštruktívnemu správaniu. Greyhoundi majú vrodenú túžbu naháňať korisť a majitelia potrebujú pevné oplotenie, aby ich psy nemohli vyraziť za malými zvieratami. Podzemné elektronické oplotenie sa pri tomto plemene neodporúča, pretože ich túžba po prenasledovaní je oveľa silnejšia ako akýkoľvek strach z dočasného šoku. Chrty by sa mali držať na vodítku aj počas prechádzok. Táto silná túžba po koristi ich prinúti ignorovať povely, ak ich niečo zaujímavé zaujme. A vďaka svojej rýchlosti môžu ľahko predbehnúť roztržitého majiteľa a stratiť sa. Chrty môžu mať nadváhu, čo škodí ich zdraviu. Je bežné, že vyslúžilý dostihový chrt po odchode do dôchodku priberie približne 5 kg, ale nemal by pribrať viac. Keďže je vysoký, zabezpečte mu vyvýšené misky na kŕmenie, aby bolo stolovanie pohodlnejšie. Výcvik vášho chrta, či už adoptovaného ako dospelého, alebo kúpeného ako šteňa, by sa mal začať hneď, ako sa dostane domov. Chrty môžu mať tvrdohlavú povahu a často pristupujú k výcviku s mentalitou "čo z toho budem mať?". Sú nezávislé a potrebujú sebavedomého, dôsledného majiteľa. Majú však aj citlivú stránku, vďaka ktorej je tvrdý výcvik pre toto plemeno najhorší. Lepšie sa im darí s trpezlivosťou, dôslednosťou a výcvikovými metódami, ktoré využívajú skôr odmeny než tresty - najradšej majú odmeny za jedlo. Chrty majú niekedy problém s povelom sadni, pretože to pre nich nie je prirodzená poloha, a často ich uvidíte akoby balansovať na chvoste. Greyhoundy musia byť vystavené mnohým rôznym ľuďom, miestam a situáciám - proces, ktorý tréneri nazývajú socializácia -, aby sa nestali bojazlivými alebo bojazlivými. Mnohé školy poslušnosti ponúkajú kurzy socializácie, ktoré sú tiež skvelým začiatkom základov poslušnosti. Medzi ďalšie spôsoby socializácie vášho chrta patria návštevy verejných miest a obchodov vhodných pre psov, prechádzky po okolí a pozývanie ľudí k vám domov. Nové sociálne situácie zavádzajte postupne. Chrty sa vo všeobecnosti ľahko vychovávajú. Vyslúžilí pretekárski chrty sú obzvlášť prístupní výcviku v klietke a pôjde im to dobre, pokiaľ budete dodržiavať pravidelný plán nočníkov.

Povaha plemena: Anglický chrt

Greyhoundy majú vo všeobecnosti skvelú povahu, sú priateľské a neagresívne, hoci niektoré môžu byť voči cudzím ľuďom odmerané. Ak im však dáte nejakú pochúťku, pravdepodobne sa stanú priateľmi na celý život. Sú inteligentné a nezávislé, v mnohých ohľadoch dokonca podobné mačkám. Majú však aj citlivú stránku a rýchlo reagujú na napätie v domácnosti. Pri zlom zaobchádzaní, aj keď je neúmyselné, sa môžu stať plachými alebo bojazlivými. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s príjemným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj chrt potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka greyhounda vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.