Anglický seter

Anglický seter

Anglický seter - charakteristika

priateľskýmiernyveselý
Veľkosť: veľký
Výška: 58 - 69 cm
Hmotnosť: 20 - 36 kg
Dĺžka života: 12 - 12 rokov

Anglickí setri sú elegantné, ale pevné psy, ktoré majú krásu a šarm. Slovo ”belton”, ktoré je pre toto plemeno jedinečné, opisuje škvrnité vzory srsti vo farbách, ktoré znejú dosť dobre na jedenie: medzi nimi pečeň, citrón a oranžová. Pod nápadnou srsťou sa skrýva vyrovnaný poľovník stojaci v ramenách asi 60 cm. Ladný krk hrdo nesie dlhú oválnu hlavu a tmavohnedé oči vyjadrujú jemný výraz. Veselý anglický seter je známy ako džentlmen psieho sveta, ale pri hre je búrlivý. Anglický seter dobre vychádza s inými psami a ľuďmi. Veterán psovod so všetkými plemenami hovorí: ”Ako plemeno, s ktorým sa dá zdieľať život a životný priestor, mi žiadne iné plemeno nerobí väčšiu radosť ako anglický seter.” Anglický seter je stredne veľký športový pes s milou povahou a výstavným vzhľadom. Je to jeden zo štyroch britských setrov vytvorených na prácu vo výrazne odlišných terénoch Anglicka, Írska a Škótska.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Anglický seter - obrázky

Anglický seter vzhlad Anglický seter vyzor Anglický seter foto

Anglický seter - starostlivosť

Ideálna situácia pre anglického setra je život v dome s prístupom na oplotený dvor, kde sa môže hrať. Plot mu zabráni túlať sa a hľadať vtáky alebo inú korisť. Ocení dobré polhodinové behanie bez vôdzky v oplotenom areáli alebo prechádzky či túry na vodítku. Nie je nezvyčajné, že sa anglický seter vo veku približne troch rokov mení na gaučového miláčika, ale stále potrebuje pohyb, aby sa udržal vo forme. Šteniatka majú rôzne potreby na cvičenie. Ich kostrový systém sa stále vyvíja a nebude zrelý, kým nebudú mať približne dva roky. Nenechávajte ich behať ani skákať po tvrdých povrchoch vrátane skákania na nábytok a z nábytku a drevené alebo dláždené podlahy pokryte protišmykovými kobercami, aby sa nešmykli a nenarazili do stien alebo nespadli a nezranili sa. Tu je dobrý plán, ako poskytnúť šteniatku setra pohyb: Od 9 týždňov do 4 mesiacov veku šteňaťa je škôlka pre šteňatá raz alebo dvakrát týždenne skvelým spôsobom, ako mu zabezpečiť pohyb, výcvik a socializáciu, plus 15 až 20 minút hry na dvore, ráno a večer. Ak im poskytnete hračky, dokážu sa celkom dobre zabaviť. Vo veku od 4 do 6 mesiacov jeho potreby splnia týždenné kurzy poslušnosti a každodenné polkilometrové prechádzky plus čas na hranie na dvore. Od 6 mesiacov do jedného roka sa hrajte maximálne 40 minút počas chladných rán alebo večerov, nie v horúčavách. Postupne zväčšujte vzdialenosť, na ktorú chodíte. Po dovŕšení jedného roka môže šteňa setra začať behať s vami, ale udržujte vzdialenosť kratšiu ako jeden kilometer a dávajte mu po ceste časté prestávky. Keď bude naďalej dospievať, môžete vzdialenosť a čas behu zvyšovať. Tieto odstupňované úrovne cvičenia budú chrániť jeho vyvíjajúce sa kosti a kĺby. Ako každé šteňa si nájde a rozkúše všetko, čo je v dosahu. Ak už nič iné, šteniatko vás naučí udržiavať svoj domov uprataný! Anglického setra trénujte v prepravke, keď je ešte malý, a umiestnite ho do prepravky s pevnou hračkou na zabavenie, keď tam nemôžete byť a dohliadať na neho. To ho udrží mimo problémov a váš majetok v jednom kuse. Môžu byť tiež ťažké na výchovu v domácnosti, čo je ďalší prípad, keď sa môže hodiť prepravka. Ak chcete svojho anglického setra úspešne naučiť na toaletu, začnite s tým skoro, dodržiavajte pravidelný harmonogram, odmeňte ho pochvalou alebo pamlskom, keď sa vonku vyciká, oddeľte čas na hranie a čas na nočník, a keď na neho nemôžete dohliadať, zatvorte ho do prepravky. Šteniatko v prepravke znamená žiadne nehody v dome a žiadne nahnevané osoby upratujúce čúranie alebo hovienka. Nikdy nenechávajte šteňa v prepravke bez prestávky na nočník dlhšie ako dve až štyri hodiny.

Povaha plemena: Anglický seter

Anglický seter sa môže pochváliť úžasnou osobnosťou, ktorú charakterizuje láskavosť, láskavosť a jemnosť. Tento športový pes je živý a energický, nie však príliš aktívny, aby premohol svojho majiteľa. Anglický seter s prirodzenou ostražitosťou vás štekaním upozorní, keď sa niekto priblíži k domu, ale ochotne privíta aj tých, ktorých mu predstavíte. Temperament ovplyvňujú rôzne faktory vrátane genetiky, výcviku a socializácie. Šteňatá s príjemným temperamentom sú zvedavé a hravé, prejavujú ochotu komunikovať s ľuďmi a tešiť sa z ich spoločnosti. Rozhodnúť sa pre šteniatko stredného vzrastu, ktoré nie je ani príliš agresívne, ani bojazlivé, je múdra voľba. Stretnutie aspoň s jedným z rodičov, zvyčajne s matkou, je nevyhnutné na posúdenie ich temperamentu a zabezpečenie kompatibility. Pre anglické setre je veľmi dôležitá skorá socializácia, ktorá ich počas formovania vystaví rôznym ľuďom, prostrediam a zážitkom. Zapísanie do triedy šteniatkovej škôlky a zoznámenie s rôznymi návštevníkmi, parkami, obchodmi a susedmi im pomôže vyvinúť sa vo všestranné psy. Napriek ich náklonnosti k ľuďom z nich ich poľovnícke dedičstvo môže urobiť nezávislých mysliteľov. Ich výcvik s láskavosťou a dôslednosťou pomocou pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo a pochvaly, prináša najlepšie výsledky. Tvrdé metódy výcviku vedú len k tvrdohlavosti a neochote plniť príkazy. Kľúčom k výchove dobre vychovaného a prispôsobeného anglického setra je udržiavať tréningy pútavé, krátke a ukončené pozitívnou pochvalou za dobré správanie.