Anglický špringeršpaniel

Anglický špringeršpaniel

Anglický špringeršpaniel - charakteristika

priateľskýhravýposlušný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 48 - 51 cm
Hmotnosť: 18 - 23 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Anglický šprintérsky pes je stavaný na dlhé dni v teréne, je to tvrdý, svalnatý poľovník, ktorý v ramenách meria 45 až 50 cm a váži 18 až 22 kg. Dvojitá srsť sa vyskytuje v niekoľkých farbách a vzoroch, uši sú dlhé a bujné a láskavý, dôverčivý výraz očí je ceneným znakom tohto plemena. Špringre sa pohybujú ladným krokom. Šľachtené na úzku spoluprácu s ľuďmi, sú to veľmi dobre cvičiteľní miláčikovia ľudí. Túžia po spoločnosti a sú nešťastní, keď sú zanedbávaní. Zdvorilé psy, springery sa dobre znášajú s deťmi a ostatnými cicavcami. Ochotne sa zapájajú do všetkých rodinných aktivít. Dlhé prechádzky, hry na naháňačku a aportovanie a plávanie sú obľúbenými zábavami týchto robustných španielov. Anglický špringeršpaniel je milý pes s milou tvárou, ktorý má veľkú energiu, výdrž a rozum. Športoví poľovníci si cenia dvojakosť pracovných špringerov: počas týždňa sú to pekní, slušní domáci miláčikovia a cez víkendy spoľahliví poľovnícki kamaráti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Anglický špringeršpaniel - obrázky

Anglický špringeršpaniel vzhlad Anglický špringeršpaniel vyzor Anglický špringeršpaniel foto

Anglický špringeršpaniel - starostlivosť

Anglickí špringeršpanieli sú láskavé a oddané psy, ktoré sa dokážu dobre prispôsobiť rôznym domácnostiam za predpokladu, že majú dostatok každodenného pohybu. Potrebná úroveň pohybu pre dospelého špringra závisí od jeho typu; terénni špringeri vyžadujú viac aktivity ako výstavní špringeri. Ak máte oplotený dvor alebo väčší vonkajší priestor, váš šprintér bude rád tráviť čas vonku, zatiaľ čo vy sa budete venovať záhradkárčeniu, čítaniu alebo grilovaniu. Budú sa hrať sami a pravidelne vás kontrolovať, podobne ako v teréne s poľovníkom. Okrem toho, ak ich denne vezmete na jednu alebo dve míľové prechádzky, pomôžete im spáliť ich bohatú energiu. Špringri majú radi aj plávanie, takže ak máte bazén alebo prístup k jazeru, je to fantastická možnosť cvičenia. Je nevyhnutné uvedomiť si, že šteňatá majú jedinečné požiadavky na pohyb: 9 týždňov až 4 mesiace: Zúčastňujte sa raz alebo dvakrát týždenne na cvičení, výcviku a socializácii šteniat. Ráno a večer pridajte 15 až 20 minút hier na dvore, ktoré zahŕňajú aktivity, ako je aportovanie loptičky. 4 až 6 mesiacov: Zapíšte sa na týždenné kurzy poslušnosti a zaraďte každodenné polkilometrové prechádzky spolu s hrou na dvore. 6 mesiacov až rok: Počas chladnejších rán alebo večerov sa 40 minút venujte aportovaniu lopty alebo frisbee. Udržujte polkilometrové prechádzky a zdržte sa nadmerného cvičenia v horúčavách. Jeden rok a viac: Začnite behať so svojím šprintérom, pričom vzdialenosť nesmie presiahnuť jednu míľu a robte časté prestávky. Postupne predlžujte vzdialenosť a čas behu, ako váš šprintér dospieva. Tento postupný prístup k cvičeniu pomáha chrániť vývoj ich kostí a kĺbov. Prispôsobením pohybovej rutiny ich veku a typu zabezpečíte vášmu anglickému špringršpanielovi šťastný a zdravý život.

Povaha plemena: Anglický špringeršpaniel

Typický anglický špringršpaniel má priateľskú a ochotnú povahu, rýchlo sa učí a ochotne plní povely. Je nevyhnutné, aby sa u nich neprejavovala agresivita alebo prílišná bojazlivosť. Žiaľ, v poslednom čase sa v rámci tohto plemena objavili správy o týchto nežiaducich vlastnostiach spolu s nadmernou separačnou úzkosťou, čo môže svedčiť o nekvalitnom chove. Pri hľadaní šprintéra alebo akéhokoľvek iného psa je nevyhnutné dôkladne preskúmať chovateľov. Hľadajte chovateľov, ktorí testujú nielen genetické choroby, ale aj temperament. Temperament psa ovplyvňujú rôzne faktory vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s dobrým temperamentom sa vyznačujú zvedavosťou, hravosťou a otvorenosťou priblížiť sa k ľuďom a nechať sa nimi držať. Výber šteňaťa s vyváženým temperamentom je veľmi dôležitý. Rozhodnite sa pre šteniatko stredného vzrastu a vyhnite sa príliš agresívnym alebo príliš bojazlivým šteniatkam. Odporúča sa stretnutie aspoň s jedným z rodičov, zvyčajne s matkou, aby ste sa uistili, že vám vyhovuje temperament. Styk so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov môže poskytnúť cenné informácie o budúcom správaní šteňaťa. Anglickí špringeršpanieli si vyžadujú skorú socializáciu a výcvik. Ako u každého psa, nedostatočná socializácia počas mladosti môže viesť k plachosti. Vystavenie rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom v mladom veku pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa špringra vyrástol dobre prispôsobivý a všestranný pes.