Appenzellský salašnícky pes

Appenzellský salašnícky pes

Appenzellský salašnícky pes - charakteristika

agilnývšestrannýživý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 48 - 56 cm
Hmotnosť: 22 - 32 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Appenzeller Sennenhund je známy aj ako Appenzellerský salašnícky pes. Je to živý, temperamentný, sebavedomý, spoľahlivý a nebojácny spoločník. K cudzím ľuďom je mierne podozrievavý, je to dobrý strážny pes, ktorý sa nedá podplatiť. Vďaka inteligencii tohto plemena sú to veľmi dobrí študenti. Vzhľadom na svoju povahu a potrebu pohybu sa nehodí do bytu. Appenzellerský salašnícky pes je trojfarebný, stredne veľký a takmer hranato stavaný. Je svalnatý a obratný a je z neho dobrý strážny, domáci alebo hospodársky pes. Vďaka svojej všestrannosti a ochote vyniká v agility, poslušnosti, pasení oviec aj pátraní a záchrane.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Appenzellský salašnícky pes - obrázky

Appenzellský salašnícky pes vzhlad Appenzellský salašnícky pes vyzor Appenzellský salašnícky pes foto

Appenzellský salašnícky pes - starostlivosť

Starostlivosť o appenzellera sennenhunda si vyžaduje pozornosť venovanú jeho jedinečným vlastnostiam a potrebám. Tieto psy sú známe svojou vernosťou, inteligenciou a bezhraničnou energiou, preto je nevyhnutné poskytnúť im primeranú fyzickú a duševnú stimuláciu. Pravidelný pohyb, ako sú rýchle prechádzky, výlety a hry, je nevyhnutný na to, aby boli šťastní a zdraví. Appenzellerom sa darí v aktívnych domácnostiach a radi sa zapájajú do psích športov a aktivít, ako sú agility, výcvik poslušnosti a skúšky pasenia, ktoré poskytujú nielen pohyb, ale aj duševné výzvy. Ich trojfarebná srsť je relatívne nenáročná na údržbu, ale prospieva jej občasné kefovanie, aby sa odstránili uvoľnené chlpy a zabránilo sa ich zrastaniu. Appenzeller Sennenhunde je známy svojimi ochranárskymi inštinktmi, preto je nevyhnutná skorá socializácia, aby sa zabezpečilo, že sa dobre prispôsobí a bude sa cítiť dobre v spoločnosti iných psov a ľudí. Okrem toho dôsledný výcvik založený na pozitívnom posilňovaní im pomáha stať sa dobre vychovanými spoločníkmi. Pravidelné veterinárne prehliadky sú nevyhnutné na sledovanie ich zdravia, pretože môžu byť náchylné na určité genetické ochorenia, ako je dysplázia bedrového kĺbu. Vyvážená strava primeraná ich veku, veľkosti a úrovni aktivity je tiež nevyhnutná na udržanie ich celkovej pohody.

Povaha plemena: Appenzellský salašnícky pes

Appenzeller Sennenhunde má výraznú a živú osobnosť, ktorú charakterizuje niekoľko pozoruhodných vlastností. V prvom rade sú tieto psy hlboko verné svojej rodine a vytvárajú si silné putá so svojimi ľudskými spoločníkmi, pričom preukazujú neochvejnú oddanosť a vernosť. Majú tiež silné ochranné inštinkty, slúžia ako vynikajúci strážni psi, zostávajú ostražití a ochotne bránia svojich blízkych, ak cítia ohrozenie. Toto plemeno je veľmi energické a vyžíva sa vo fyzickej aktivite, prejavuje radosť zo života a má rado rôzne vonkajšie aktivity a cvičenia. Appenzeller Sennenhunde sú inteligentné a rýchlo sa učia, dobre reagujú na výcvik a psychické výzvy, čo z nich robí všestranné pracovné psy a úspešných účastníkov psích športov. Napriek ich vážnemu správaniu, pokiaľ ide o stráženie, dokážu byť aj celkom hraví a zapájajú sa do interaktívnych hier a zábavy s členmi svojej rodiny. Okrem toho tieto psy vyžarujú sebavedomie a nesú sa cieľavedome, čo sa prejavuje v ich pracovnej morálke a ochranárskom správaní. Včasná socializácia je veľmi dôležitá na to, aby sa appenzeller sennenhunde dobre prispôsobil a cítil sa dobre v spoločnosti iných psov a ľudí, a pri správnej socializácii môže dobre vychádzať s deťmi a inými domácimi zvieratami. Majú nezávislú povahu, ktorú zdedili po svojom pastierskom dedičstve, a majú prirodzený sklon k objavovaniu a dobrodružstvu. Darí sa im v aktívnych domácnostiach, radi sprevádzajú svojich majiteľov na túrach, pri behu a iných aktivitách v prírode. Napokon sú známe svojím odhodlaním a silnou pracovnou morálkou, k úlohám pristupujú s nadšením a vytrvalosťou, či už ide o pasenie dobytka alebo účasť na kynologických aktivitách.