Austrálska kelpia

Austrálska kelpia

Austrálska kelpia - charakteristika

lojálnypohotovýinteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 51 cm
Hmotnosť:
Dĺžka života: 10 - 13 rokov

Ako pastiersky pes je austrálska kelpia veľmi verná a oddaná svojim povinnostiam. Má prirodzený inštinkt a vlohy na prácu s ovcami, či už na otvorených poliach alebo na uzavretých dvoroch. Toto plemeno pochádza zo psov typu kolie dovezených zo Škótska, ale bolo vyvinuté tak, aby vydržalo drsné horúčavy a suché podmienky na rozsiahlych otvorených priestranstvách Austrálie. Austrálska kelpia je ľahký, aktívny pes, ktorý je schopný neúnavnej práce. Je mimoriadne inteligentný, ostražitý a dychtivý s neobmedzenou energiou.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Austrálska kelpia - obrázky

Austrálska kelpia vzhlad Austrálska kelpia vyzor Austrálska kelpia foto

Austrálska kelpia - starostlivosť

Austrálske kelpie si vyžadujú pomerne málo pravidelnej starostlivosti. Ich nechty sa zvyčajne prirodzene pilujú pri chôdzi, hoci by sa mali kontrolovať, či nie sú poškodené, a v prípade potreby zastrihnúť. Zuby by sa mali pravidelne čistiť podľa odporúčania veterinára. Ich uši by sa mali kontrolovať, či sa v nich nenachádzajú nečistoty, parazity alebo infekcia, a mali by sa udržiavať čisté. Podľa potreby by sa mali kúpať.

Povaha plemena: Austrálska kelpia

Austrálske kelpie majú nezávislú povahu, ktorá je veľmi prospešná pri pastierskej práci, ale zároveň to znamená, že musia byť mentálne motivované, inak sa môžu nudiť a začať sa správať deštruktívne. Napriek tejto nezávislej povahe by austrálske kelpie nemali zostať dlho bez ľudskej spoločnosti, a už vôbec nie, keď sú zavreté doma. Majú citlivú stránku, ktorá nereaguje dobre na prísne napomínanie alebo tresty, ale kompetentný tréner, ktorý sa spolieha na pozitívne posilňovanie, zistí, že tieto psy sú viac než dosť inteligentné na to, aby sa riadili povelmi, a to aj na veľké vzdialenosti. Austrálske kelpie nie sú príliš dôverčivé voči cudzím ľuďom a sú veľmi teritoriálne. Hoci to z nich robí skvelých strážnych psov, ktorí budú štekať pri akomkoľvek náznaku nebezpečenstva, znamená to tiež, že potrebujú socializačný výcvik od útleho veku a môže byť pre nich najlepšie, ak sa na pozemku nebudú môcť potulovať susedné domáce zvieratá. Musia sa naučiť, kedy je vhodné reagovať podozrievavo a kedy dovoliť hosťom priblížiť sa. Začínajúci majitelia môžu zistiť, že austrálska kelpia potrebuje príliš veľa pohybu. Aby zostali pokojné a šťastné, potrebujú niekoľko prechádzok, dobrý beh každý deň a mentálne cvičenia, ako je učenie sa nových trikov alebo povelov.