Austrálsky ovčiak

Austrálsky ovčiak

Austrálsky ovčiak - charakteristika

inteligentnýorientovaný na prácuenergický
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 46 - 58 cm
Hmotnosť: 18 - 29 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Austrálsky ovčiak, pastiersky pes kovbojov, je stredne veľký robotník s prenikavým pohľadom. Srsť austrálskeho ovčiaka ponúka rôzne vzhľadové prevedenia vrátane merle (škvrnitý vzor s kontrastnými odtieňmi modrej alebo červenej farby). Vo všetkých ohľadoch sú obrazom robustných a agilných psov. Aussie vykazujú neodolateľný impulz k paseniu či náhananiu, čohokoľvek: vtákov, psov, detí. Tento silný pracovný pud môže spôsobiť, že austrálske psy sú pre sedavého majiteľa domáceho zvieraťa príliš aktívnymi psami. Aussie sú pozoruhodne inteligentné a dokážu nič netušiaceho začínajúceho majiteľa oklamať. Skrátka, nie je to domáce zviera pre každého. Ak však hľadáte bystrého, neúnavného a cvičiteľného partnera na prácu alebo šport, vaše hľadanie sa môže skončiť práve tu.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Austrálsky ovčiak - obrázky

Austrálsky ovčiak vzhlad Austrálsky ovčiak vyzor Austrálsky ovčiak foto

Austrálsky ovčiak - starostlivosť

Ak máte dvor, uistite sa, že máte aj bezpečný plot, pod ktorým sa váš psík nemôže prehrabávať alebo ho preskočiť. Podzemné elektronické oplotenie nebude pre toto plemeno fungovať: Túžba vášho Aussieho ísť von a niečo pásť prekoná všetky obavy, ktoré by mohol mať z toho, že dostane mierny šok. Z toho istého dôvodu ho venčte na vodítku, pokiaľ nie ste ochotní trénovať ho, aby odolal svojim nutkaniam. Váš aussie potrebuje každý deň polhodinu až hodinu stimulujúcej aktivity, napríklad beh, hru s frisbee alebo cvičenia poslušnosti či agility. Šteniatka nepotrebujú toľko tvrdého pohybu ako dospelí a v skutočnosti by ste ich nemali nechať behať po tvrdých povrchoch, ako je betón, ani im nedovoliť veľa skákať, kým nebudú mať aspoň rok. Mohlo by to namáhať ich stále sa vyvíjajúci kostrový systém a spôsobiť budúce problémy s kĺbmi. Aussieho zvyk štípať a naháňať sa je výborný pri pasení oviec, ale nevhodný, keď sa aplikuje na ľudí a iné domáce zvieratá. Kurzy poslušnosti vám pomôžu obmedziť stádovité správanie vášho aussieho a pomôžu uspokojiť aj jeho potrebu duševnej stimulácie a práce. Aussie dobre reaguje na metódy výcviku, ktoré využívajú pozitívne posilnenie - odmeny, ako je pochvala, hra a jedlo - a zvyčajne rád prijíma povely od svojho trénera. Chcú len vedieť, kto im velí, aby pre nich mohol robiť dobrú prácu.

Povaha plemena: Austrálsky ovčiak

Austrálski ovčiaci, ktorí sú vyšľachtení na to, aby boli nátlakoví voči zvieratám, môžu prevziať dominantnú úlohu v domácnosti, ak im neposkytnete pevné a sebavedomé vedenie. To z nich robí zlú voľbu pre prvých alebo bojazlivých majiteľov. Podobne ako mnohé iné pastierske psy, aj austrálski ovčiaci sú od prírody verní svojej rodine, ale k cudzím ľuďom sa správajú odmietavo. Potrebujú skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom - keď sú mladí. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka austrálskeho ovčiaka vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.