Austrálsky teriér

Austrálsky teriér

Austrálsky teriér - charakteristika

láskavýodvážnyduchaplný
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 28 cm
Hmotnosť: 7 - 9 kg
Dĺžka života: 11 - 15 rokov

Austrálske teriéry sú malé, ale robustné, sebavedomé teriéry známe svojím dlhým trupom, výrazným osrstením okolo krku a predných končatín a vrchnou časťou jemnej, hodvábnej srsti, ktorá kontrastuje so štruktúrou inak drsnej srsti. Dlhý krk dodáva tomuto drsnému teriérovi eleganciu a tmavé oči žiaria bystrosťou. Farby srsti sú modro-hnedé alebo sýtočervené či pieskové. Austrálsky teriér sa pohybuje voľnou a ľahkou chôdzou pracovného psa. Sú to ostražití strážni psi a pri výcviku sa vraj rýchlo učia. Tieto psy milujú hrabanie a msjú chuť naháňať malé chlpaté zvieratká. Nie vždy sa hodia do domácností s viacerými psami, austrálci vás chcú mať len pre seba. Miniatúrny austrálsky teriér je odvážny, temperamentný a inteligentný - ako sa im podarilo vtesnať toľko povahových čŕt psov do takého malého balíka? Sebavedomý austrálsky psík, ktorý je optimistický a živý, pristupuje k životu s veľkou dávkou zvedavosti a odvahy starých teriérov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Austrálsky teriér - obrázky

Austrálsky teriér vzhlad Austrálsky teriér vyzor Austrálsky teriér foto

Austrálsky teriér - starostlivosť

Aussie má rád spoločnosť svojich ľudských spoločníkov a najlepšie sa mu darí, keď žije v dome a nie je ponechaný sám sebe na dvore, ktorý rozkope ako svišť, ak má príležitosť. Vaše kvetinové záhony by mohli mať šancu, ak ho naučíte kopať len na jednom určenom mieste na dvore, ale nespoliehajte sa na to. Je pravdepodobné, že si najlepšie miesta na kopanie určí sám. Lepšie urobíte, ak naňho budete počas pobytu na dvore pozorne dohliadať. Nenechávajte ho príliš dlho samého, inak ho premôže pokušenie a vaša upravená krajina bude len spomienkou. Aby ste mohli priateľsky žiť so svojím austrálskym psom, ktorý sa pustí za každou mačkou, potkanom alebo králikom, ktorého uvidí, ak nie je obmedzený alebo pod dozorom na vodítku, musíte oplotiť aj svoj dvor. Keďže všetky psy zo skupiny teriérov majú tendenciu byť panovačné a agresívne v blízkosti iných psov, správna socializácia vášho šteniatka Aussie je nevyhnutnosťou. Pravidelný výcvik poslušnosti, počnúc kurzami pre šteňatá, je pri tomto plemene nielen zábavný, ale aj nevyhnutný. Majte však na pamäti, že Aussie sa rýchlo učí - nenudite ho opakovaním tých istých lekcií. V skutočnosti môžete zistiť, že váš inteligentný Aussie je typ, ktorý miluje postupne náročné úrovne kurzov poslušnosti a výcviku agility. Motivácia je kľúčová: daná úloha musí byť náročná a zábavná a musíte ponúknuť neodolateľnú motiváciu, ako napríklad pamlsky, hračky alebo slovnú pochvalu. Vy nepracujete zadarmo a ani austrálsky psík to nerobí. S výcvikom v prepravke začnite, keď je šteniatko. Pomôže vám to pri jeho domácom výcviku a poskytne mu to vítané útočisko, ako aj známy spôsob bezpečného cestovania, keď je v aute. Temperamentný austrálsky psík potrebuje dostatok pohybu - ideálne niekoľko rýchlych prechádzok denne. Aktívny zostane aj v zlatých rokoch.

Povaha plemena: Austrálsky teriér

Aussie je veselý, optimistický pes, ktorý je skvelým spoločníkom pre každého jednotlivca alebo rodinu, ktorá chce zdieľať jeho energický životný štýl. Je oddaný svojim majiteľom a najšťastnejší je, keď je súčasťou každodenného rodinného života. Rád je v dome, kde sa hrá s deťmi, nasleduje vás z izby do izby alebo si ramenami razí cestu k vchodovým dverám, keď vítate priateľa. Je šikovný a mal by sa dať ľahko vycvičiť - pokiaľ ho zamestnáte a nikdy, ale naozaj nikdy ho nebudete nudiť.